Atypická košická vila s industriálnym vzhľadom
Kovová konštrukcia ukrývajúca samotnú hmotu rodinného domu zaujme na prvý pohľad. Ak nemáte radi industriálne záležitosti a pravidelnú geometriu, možno vás tento dom prekvapí. Avšak táto masívna oceľová konštrukcia vytvárajúca pravidelné a rovnaké štvorce má svoj význam a praktickú funkciu. Tvorí zastrešené prepojenie medzi interiérom a exteriérom, s balkónmi a terasou.
Z jedného pohľadu dvojpodlažná, z iných trojpodlažná
Trojpodlažná vila P – ako ju nazývajú architekti zo štúdia Atrium Architekti vychádza z jednoduchého konceptu hranola zasadeného do terénu pozemku doplneného garážovým krídlom. Z východnej strany sú viditeľné iba dve nadzemné podlažia, ale z ostatných strán sa viac či menej odkrýva i suterén domu čiastočne zapustený do svahu. Dominantu stavby tvorí západná strana s obytnou terasou, balkónom a výrazným prestrešením – spomínanou kovovou konštrukciou.{R1}
Mini a maxi
Keď sa pozrieme na vilu smerom od cesty, teda z východného pohľadu, upúta nás ďalší zaujímavý kontrast. A to medzi minimalistickou fasádou a maximalisticky pôsobiacou garážou. Jej konštrukcia tiež chráni hlavný vstup do budovy pred dažďom a vytvára závetrie od severu. Zo vstupnej haly je priamy prístup do dennej časti domu, ale aj do garáže a veľkoryso riešenej pracovne v suteréne.
Betón, drevo, oceľ, sklo – aj v interiéri
Surový betón je bohato využitý i v interiéri. Môžeme si ho všimnúť v kúpeľni, kde kontrastuje s teplým drevom, popri schodisku so skleným zábradlím, ale aj v priestrannej spoločenskej miestnosti, kde azda najlepšie vidno obdĺžniky betónových blokov. Priznané murivo efektne kontrastuje s drevenými podlahami a na niektorých miestach aj obložením stropu – napríklad nad pohovkou v obývacej izbe. Hneď vedľa v tomto otvorenom priestore sa nachádza jedálenský stôl a kuchynský kút, kde je čiastočne strop riešený ako odhalený betón.
Schodiskom za oddychovou zónou možno prejsť do druhého nadzemného podlažia – privátnej časti obydlia s halou, troma spálňami, WC a kúpeľnou. Balkón na najvyššom podlaží okrem iného poskytuje aj zaujímavý výhľad na zelenú vegetačnú strechu garáže.
Aj vnútri – aj vonku
Spoločenský priestor sa nachádza na prvom nadzemnom podlaží a odsunutím veľkého presklenia sa dá jednoducho rozšíriť o terasu s možnosťou posedenia, či relaxu v hojdacej sieti. O podlažie vyššie sa nad časťou tejto terasy nachádza balkón so skleným zábradlím.
„Použitím presklenej fasády na západnej strane budovy – kvôli regulácii prenikajúceho svetla opatrenej vonkajšími roletami – bolo dosiahnuté plynulé prepojenie exteriéru s vnútornou časťou obydlia. Obytné priestory – všetky orientované na západ – tak majú zabezpečené vynikajúce presvetlenie prirodzeným vonkajším svetlom. Spoločenská časť domu je prepojená s exteriérom nielen vizuálne, ale aj fyzicky – odsunutím pohyblivej sklenej steny možno dosiahnuť prepojenie priestoru obývacej izby a jedálne s vonkajšou terasou, ktorá ďalej prechádza do záhrady,“ konkretizujú autori projektu.
Vila P
Architektonické štúdio: Atrium Architekti, www.atriumstudio.sk
Lokalita: Karlovarská ulica, Košice
Rok vzniku projektu: 2006
Rok realizácie: 2012
Zastavaná plocha: 350 m2
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Jaroslav Vaľko