Zdroj: Gonzalo Viramonte

Strmý pozemok s veľkými stromami? Aj na ňom sa dá postaviť rodinný dom a stromy spraviť jeho súčasťou

28. 07. 2021
Zdieľať

Ďalšiu zaujímavú inšpiráciu, ako stavať na absolútne nevhodných pozemkoch, sme našli vo vzdialenej Argentíne. Architekti z ateliéru Momento navrhli konzolový dom na strmom nepravidelnom svahovitom pozemku s odrastenými stromami. Nevýhody premenili na pozitíva. Výsledkom je moderné bývanie prakticky priamo v korunách stromov.

Obdĺžnikový pozemok s rozmermi 10 x 30 metrov vyzeral na prvý pohľad vhodný na čokoľvek, len nie na výstavbu rodinného domu. Nakoniec však práve tieto výrazné prírodné jedinečnosti miesta a jeho topografická charakteristika inšpirovali autorov k zaujímavému dizajnu a umiestneniu stavby. Výškové rozdiely pozemku predstavujú až 5 metrov.

Obdĺžnikový dom na pilieroch

Výrazné prírodné jedinečnosti miesta a topografická charakteristika domu inšpirovali autorov k zaujímavému dizajnu a umiestneniu stavby. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Na celej parcele sa tiež nachádzali náhodne rozmiestnené stredne veľké listnaté stromy. Ako sa s týmito danosťami vyrovnali tvorcovia projektu?

Prečítajte si tiež
Trošku iný bungalov, na aké sme zvyknutí: Aj šikmá strecha môže vyzerať ako rovná

Stromy ako súčasť architektúry

Architekti sa rozhodli nezasahovať do prírody, i keď obmedzovala riešenie projektu. „Naším zámerom bolo stromy zachovať a urobiť ich súčasťou architektúry, ktorá dopĺňa prírodné prostredie. Plocha pozemku, na ktorú sa dal dom reálne položiť, bola veľmi obmedzená. Našou úlohou bolo vytvoriť priestory s vynikajúcimi vlastnosťami, ktoré poskytnú vysokú kvalitu života. Tento projekt ukazuje, ako sa dá využiť existujúca vegetácia na pozemku – na oživenie a zlepšenie architektúry,“ vysvetľujú architekti Colombo Gabriel, Biderbost Federico a Biderbost Gastón.

Vchod do domu po schodoch idú muži

Červená tehla oživuje dom aj zvonku – kontrastuje s bielou fasádou. Zdroj: Gonzalo Viramonte

„Zlomený“ obdĺžnik a kryté parkovacie státie

Dom tvorí hmota v tvare obdĺžnika, ktorý sa láme a formuje tak, aby sa vyhol korunám stromov. Stojí na prázdnych miestach pozemku a na oporných stĺpoch nad nimi. Vďaka položeniu na hornú časť pozemku, vznikol pod hlavnou hmotou priestor na kryté parkovacie státie. Spoločenská zóna domu je umiestnená v zadnej časti pozemku, kde je najužší kontakt s prírodou. Kuchyňa aj obývacia izba majú vlastné terasy, na ktorých sa cítite ako uprostred prírody.

Tehlová stena na bielom obĺžnikovom dome

Kuchyňa aj obývacia izba majú vlastné terasy, na ktorých sa cítite ako uprostred prírody. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Priznaná tehla a drevo

Vstup do domu je z nižšej časti pozemku po schodoch, vybudovaných popri jednom z najkrajších stromov na pozemku obrastajúcom skalu. Vojdete priamo do obývačky s jedálenským stolom, ktorá tvorí mierne vyšikmenú časť pôdorysu, otvára sa na terasu s posedením.

Prečítajte si tiež
Inšpiratívne riešenie pre zastavané lokality: Dom v Rači pre rodinu s domácimi zvieratkami

V hlavnom obdĺžniku nasleduje kuchyňa s ostrovčekom (slúži aj ako raňajkový pult) s vlastnou veľkou terasou a hygienické zázemia. V časti domu, ktorá „visí vo vzduchu“, sú spálne.

Jedáleň s krbom a tehlovou stenou

Vojdete priamo do obývačky s jedálenským stolom, ktorá tvorí mierne vyšikmenú časť pôdorysu, otvára sa na terasu s posedením. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Z materiálov v interiéri figurujú odhalená tehla a drevo v kombinácii so svetlým nábytkom a textíliami. Červená tehla oživuje dom aj zvonku – kontrastuje s bielou fasádou.

Vchod do kuchyne s tehlovou stenou

Vojdete priamo do obývačky s jedálenským stolom, ktorá tvorí mierne vyšikmenú časť pôdorysu, otvára sa na terasu s posedením. Zdroj: Gonzalo Viramonte

„Casa 2/3“

Architektonický ateliér: Momento

Autori: Arq. Colombo Gabriel, Arq. Biderbost Federico, Arq. Biderbost Gastón

Spolupráca: Arq. Figueroa Araceli

Lokalita: Villa San Nicolás, Córdoba, Argentína

Plocha: 82 m2

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Gonzalo Viramonte

Kategória: Návšteva
Tagy: Atypická novostavba biela omietka moderná architektúra rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia