Zdroj: Roman Polášek

Jednoduchý a praktický rodinný dom v mnohom pripomína loď

05. 07. 2021
Zdieľať

Obec Hrabyně v Moravsko-sliezskom kraji je príjemnou dedinkou s krásnym prostredím a nízkym počtom obyvateľov. Architekti v tichom prostredí lokality navrhli, či skôr vnorili do pozemku, jednoduchý a praktický rodinný dom. V mnohom pripomína loď – nielen ponorom, ale aj členením dispozície a „palubovou“ terasou s bazénom.

Podlhovastý pozemok na hraniciach medzi obývanou zónou a prírodou nadväzuje na rodičovský pozemok so starším domom. Rodina pôvodne uvažovala, že na svahovitom pozemku postavia „výměnek“ pre rodičov. Situácia sa však otočila. Severný svah s výhľadom na dedinu s vežou kostola sa stal miestom stavby domova pre dospelé deti majiteľov.

Prečítajte si tiež
Dom v tvare trojcípej hviezdice. Aké výhody má toto originálne riešenie pôdorysu?

Dva vstupy, dva smery, dve podlažia

Novostavba v tvare jednoduchého hranola má dva vstupy. Na pozemok sa dostanete z priliehajúcej cesty. Týmto vchodom vstúpite rovno do horného podlažia domu. Druhý chod vedie z nižšie položenej záhrady rodičov. Dostanete sa ním na prízemie domu, ktoré je zo strany cesty ukryté vo svahu. Keď sa pozriete na stavbu z bočnej strany, pripomína loď kotviacu pri brehu.

Rodinný dom s oddelenou garážou

Kvôli minimalizovaniu vizuálnych zásahov do prostredia sa rozhodli nezačleniť dvojgaráž do hlavného objemu domu, ale riešili ju ako samostatne stojaci objekt. Zdroj: Roman Polášek

Objemy domu a garáže funkčne delia pozemok

Architekti nový dom nazývajú „navlečeným korálikom na niti pradávneho pohybu medzi životom v obci a prácou na poli.“ I kvôli minimalizovaniu vizuálnych zásahov do prostredia sa rozhodli nezačleniť dvojgaráž do hlavného objemu domu, ale riešili ju ako samostatne stojaci objekt. Obe stavby rozdeľujú pozemok na časť poloverejnú a súkromnú. Poloverejnou časťou je terasa s južným výhľadom do krajiny a súkromnou záhradou, ktorá sa hlási k typickej identite obce.

Obdĺžnkový rodinný dom s terasou

Pôsobivé veľkorozmerné presklenia „palubovej“ časti z troch strán dávajú pocit, že sa plavíte na výletnej lodi. Zdroj: Roman Polášek

Na palube a pod hladinou ponoru

„Morfológia terénu, svetové strany a výhľady dali vzniknúť konceptu paluby – spoločenského poschodia s bazénom, ktoré levituje na podnoži spálňovej časti podpalubia. Usporiadanie paluby umožňuje voľný pohyb, prelínanie interiéru s exteriérom a s výhľadmi všetkými smermi.

Časť rodinného domu s veľkými oknami

Dom má veľkorozmerné okná, ktoré celý interiér presvetľujú. Zdroj: Roman Polášek

Voľne plynúci priestor sa dá členiť posuvnými stenami,“ opisujú hlavný zámer riešenia domu autori návrhu. Pod hladinou „ponoru“ sa teda nachádzajú súkromné „kajuty“. Skrz anglický dvorček sú orientované do súkromnej časti záhrady.

Prečítajte si tiež
Komfortný rodinný dom v Dubnici s príjemnou vnútornou klímou

Keramické tvarovky, železobetónové stropy

Z akých materiálov je stavba riešená? Zvislé nosné konštrukcie sú z keramických tvaroviek, stropy zo železobetónu. Vykurovanie v dome zabezpečuje tepelné čerpadlo vzduch – voda.

Biela lesklá kuchyňa a obývačka s koženými kreslami

Obývačka s kuchyňou je jeden moderne zariadený priestor. Zdroj: Roman Polášek

Okrem prirodzeného vetrania sa o výmenu vzduchu stará aj rekuperácia. Jednoduchú farebnosť interiéru nájdete aj vo vnútri. Biela, svetlé drevo a čierne akcenty. Pôsobivé veľkorozmerné presklenia „palubovej“ časti z troch strán dávajú pocit, že sa plavíte na výletnej lodi.

Prečítajte si tiež
Do detailu premyslený dom: Surové fasády, luxusný interiér a prepojenie s prírodou

RD Hrabyně II

Architektonický ateliér: Atelier38 s.r.o.
Autori: Tomáš Bindr, Pavlína Harazimová
Lokalita: Hrabyně, ČR
Projekt: 2009 – 2010
Realizácia: 2012 – 2019 (investori dom stavali svojpomocne)

Sabína Zavarská
Foto: Roman Polášek

Kategória: Návšteva
Tagy: dvojpodlažný dom moderná architektúra presklené plochy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia