Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Schody ako dominanta obývačky? Umelecky poňaté určite áno!

29. 06. 2021
Zdieľať

Architektov zo štúdia boq architekti prizvali na riešenie interiéru majitelia rozostavanej stavby. Výsledok? Neexistuje časť interiéru, kde by sa váš pohľad nezastavil na zaujímavom detaile alebo priam umeleckom riešení bežných predmetov.

Mladá rodina s dvoma deťmi oslovila architektov v čase, keď stavba ich rodinného domu bola už v pokročilej rozostavanej fáze. „Napriek tomu sme sa pustili do niekoľkých drobných stavebných úprav. Určujúcim výrazovým prvkom je betónový strop a drevená olejovaná podlaha. Celým interiérom sa prelínajú tri neutrálne odtiene, a to biela a antracitovo-sivá v kombinácii s prírodným drevom,“ skromne charakterizujú navrhnutý interiér Miroslav Stach a Jana Stachová.

Prečítajte si tiež
Rafinovanosť, elegancia a hra s tvarmi. Dom v Brne očaruje líniami a čistotou

Denná zóna z troch funkčných častí

Veľkorysý otvorený priestor prízemia je nenápadne rozčlenený na tri funkčné zóny bez toho, aby narušil plynutie v interiéri. Uprostred sa nachádza obývacia izba, o čosi ďalej a mierne na stranu je uložená kuchyňa s jedálňou a na druhej strane, smerom do vonkajšieho átria nájdete oddychovú zónu s príjemnou pohovkou/ležoviskom.

Obývačka s knižnicou a dominantným schodiskom

Najvýraznejším umeleckým prvkom je schodisko. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Pracovný ostrovček – dominanta kuchyne

Najväčšej zmeny oproti pôvodnému stavu sa dočkala kuchyňa, pretože pôvodne navrhnuté riešenie klientom nevyhovovalo. Teraz priestoru kuchyne dominuje veľkorysý zaoblený pracovný ostrovček, ktorý zahŕňa aj drez a varnú dosku s integrovaným odsávačom pár. Druhý drez zostal na pôvodne navrhnutom mieste, ale je umiestnený do zostavy s vysokými spotrebičmi.

Moderná oddychová zóna za krbom

Veľmi príjemnou časťou tejto miestnosti je oddychová zóna za krbom v blízkosti presvetleného átria. Je modernou alternatívou ležoviska na rozohriatej peci. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Pri pohľade na ostrovček si všimnete jeden estetický i funkčný detail – podhľad nad ostrovčekom, ktorý kopíruje jeho tvar, ale kontrastuje mu bielou farbou. Tento podhľad je podsvietený, a tak vytvára potrebné svetlo pri práci, ale aj atmosféru, ak ste v obývačke.

Prečítajte si tiež
Praktické riešenie jednopodlažného domu: Izby napojili na centrálnu os

Schodisko orámované knižnicou a priestor na plátno

V celom interiéri nájdete viacero detailov, ktoré sa dajú označiť ako umelecké diela alebo k nim majú veľmi blízko. Najvýraznejším umeleckým prvkom je schodisko. Všimnite si spôsob, akým je do drevených schodíkov osadené sklenené zábradlie a tiež knižnicu, ktorá spolu so schodiskom vytvára výraznú kompozíciu. Priestor medzi dvoma časťami knižnice, ktoré rámujú schodisko, funguje zároveň ako miesto pre projekčné plátno. Pod schodiskom sa nachádza úložný priestor. Knižnica prechádza aj do druhého poschodia, kde tvorí zábradlie.

Kuchyňa s ostrovčekom

Určujúcim výrazovým prvkom je betónový strop a drevená olejovaná podlaha. Celým interiérom sa prelínajú tri neutrálne odtiene, a to biela a antracitovo-sivá v kombinácii s prírodným drevom. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Nechýba ani moderná „peciválka“

Priestor obývacej izby je variabilný vďaka modulárnej pohovke. Veľmi príjemnou časťou tejto miestnosti je oddychová zóna za krbom v blízkosti presvetleného átria. Je modernou alternatívou ležoviska na rozohriatej peci. Ideálne miesto pre chvíľky strávené s knižkou a hrnčekom horúceho čaju. Za zmienku určite stoja aj drôtené prvky – stoličky pri jedálenskom stole, svietidlo nad ním a početné výrezy a niky v rôznych tvaroch a veľkostiach, ktoré nájdete v celom interiéri.

Obývačka s knižnicou a dominantným schodiskom

Priestor obývacej izby je variabilný vďaka modulárnej pohovke. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Hravá detská a triezva rodičovská spálňa

Na poschodí sa nachádzajú spálne. V detskej izbe upúta hravá nábytková zostava pre malú slečnu. Nachádza sa v nej nika v tvare domčeka s komínom a vnútorným oknom. Čelo postele vložené do niky zároveň slúži ako kreatívny priestor – je obložené magnetickou popisovateľnou fóliou.

Detail čalúneného čela postele nika na odkladanie

Hlavná spálňa je podstatne jednoduchšia, ale ani v nej nechýba odkladacia nika v záhlaví postele. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Hlavná spálňa je podstatne jednoduchšia, ale ani v nej nechýba odkladacia nika v záhlaví postele. Medzi spálňou a kúpeľňou sa nachádza chodbička s toaletným stolíkom. Kúpeľňa pôsobí veľmi čisto a elegantne aj vďaka čiernym prvkom. Na podlahe je cementová stierka, na stenách v sprchovacom kúte šesťuholníkový obklad. Samozrejme, rodičom nechýba ani šatňa. Tej dominuje takzvaný nemý sluha. Na mieru vyrobená zostava šatne je doplnená guľatými vešiakmi, ktoré slúžia na odkladanie oblečenia.

Prečítajte si tiež
Inšpiratívna rekonštrukcia opusteného domu: Vo vnútri dynamika moderného sveta, zvonku dýcha história

Interiér RD v Prahe

Architektonický ateliér: boq architekti

Autori: Miroslav Stach, Jana Stachová

Lokalita: Praha, ČR

Realizácia: 2020

Obrazy v obývačke a jedálni, obraz nad schodiskom: Michal Hazior

Obraz v spálni: Mgr. Art. Daniela Mihaličová

Autori rodinného domu: ing. arch. Štefan Molnár a ing. arch. Martin Otepka

Sabína Zavarská
Foto: MgA. Tomáš Dittrich

Kategória: Návšteva
Tagy: betón kuchynské ostrovčeky minimalizmus moderná architektúra nika rodinný dom schodiská úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia