Malý bezbariérový domček pre rodičov vás ohromí vzdušnosťou a priestrannosťou. On vyrábal, ona zariaďovala
Pri pohľade z ulice pôsobí ako jednoduchý malý domček, no len čo prekročíte jeho prah, ohromí vás vzdušnosťou a priestrannosťou. Prekvapení a zaujímavých riešení však v jeho interiéri čaká omnoho viac.
Keď kráčate dolu strmou bukovianskou ulicou, maličký domček so sedlovou strechou si nemôžete nevšimnúť. Stojí na svahovitom pozemku s rozlohou iba 462 m2. Obytnú plochu má iba 61,4 m2 .
I keď tvarom sa zo štýlu tradičnej dedinskej zástavby nevymyká, jeho nezvyčajná drevená fasáda zaujme na prvý pohľad. „Navrhujeme moderné stavby, no nijako sa nevymedzujeme voči okoliu. Chceme, aby bolo na prvý pohľad jasné, že ide o dom postavený v 21. storočí, a zároveň aby zapadol do historického prostredia. To je asi to najdôležitejšie,“ hovorí architekt Václav Navrátil z brnianskeho ateliéru SENAA.
Malý domček na doopatrovanie rodičov
Lukáš a Marcela dlho premýšľali, ako využijú veľkú záhradu pri svojom dome. Až pandémia im však dala dostatok času na to, aby všetko poriadne premysleli a dotiahli až po realizáciu. Tak ako pre mnohých, aj pre nich sa totiž vtedy „zastavil svet“ – Lukáš, ktorý má stolársku firmu, nemohol zrealizovať dohodnuté zákazky a Marcela ostala doma z práce.
Z rôznych nápadov sa nakoniec vykryštalizoval praktický malý dom. „Chceli sme zo záhrady odčleniť menší pozemok a postaviť na ňom bezbariérový domček, aby sme v ňom mohli časom doopatrovať rodičov. No kým ten čas príde, plánovali sme ho prenajímať. V Bukovanoch sa totiž rozvíja turizmus a o kvalitné ubytovanie je tu záujem,“ vysvetľujú manželia.
„Malý domček, v ktorom môžu pohodlne žiť dvaja ľudia, je zároveň primeraný na prenájom pre štyroch hostí. To bolo presne to, čo by sme zvládli jednak zrealizovať, jednak udržiavať a prevádzkovať popri práci,“ dopĺňa Marcela.
Viac fotiek domu nájdete v galérii.
Komplikovaný pozemok
Oslovili teda architekta Václava Navrátila, s ktorým sa Marcela pozná už od detstva. „Vedeli sme, že má k tomuto kraju blízko a v okolí už zrealizoval stavby na komplikovaných pozemkoch, takže by sa zrejme dokázal popasovať aj so svahovitým terénom v našej záhrade.“
Pri zmienke o komplikovanom pozemku sa však architekt len usmeje. „Ide o uhol pohľadu. Netreba hľadať problémy, ale zaujímavé riešenia. Aj stavba vo svahu má svoje výhody – napríklad v krásnom výhľade, ktorý je aj v tomto prípade významnou pridanou hodnotou domu.“
Za rok hotovo vo vlastnej réžii
Architekt im teda spracoval štúdiu minimalistického domu, v ktorom nie sú žiadne zbytočné priestory ani konštrukcie. O zvyšok sa potom postarali Lukáš s Marcelou. „Výhodou bolo, že Lukáš má stolársku firmu, takže všetky veci vedel dotiahnuť do detailu aj pekne zrealizovať, čo je tiež dôležité,“ upozorňuje architekt.
Celú stavbu teda organizoval Lukáš. Bolo to celkom prirodzené, keďže aj náplňou jeho práce je plánovanie, organizácia a navrhovanie technických detailov. „Aj v mojej práci je dôležité plánovať všetko tak, aby jednotlivé práce a procesy na seba správne nadväzovali. Presne to bola moja starosť aj pri stavbe domu,“ hovorí. „Lukáš je v tom veľmi dobrý,“ uznáva Marcela. „Aj na našej stavbe išlo všetko ako po masle. Trvala presne rok – od kopnutia do zeme až po zavesenie obrázkov na steny,“ konštatuje.
Navrhli si aj interiér
Koncept interiéru, ktorý navrhol architekt, zachovali, no niektoré detaily prispôsobili svojim predstavám. Vytvorili perfektný tandem. „Dokážem nábytok vyrobiť aj navrhnúť konkrétne detaily a riešenia na mieru, ale nemám taký cit pre interiéry ako Marcelka,“ vysvetľuje Lukáš. „Ona ladila farby, vyberala zariadenie a vytvorila tu útulný priestor,“ hovorí.
S nápadmi, ktoré dodali interiéru potrebný šmrnc, prichádzala Marcela postupne. „Tak mi plynuli myšlienky. Napríklad keď som videla fasádu, napadlo mi, že by sme niečo podobné mohli urobiť aj na stene s televízorom v obývačke. Alebo ako som chodila po stavbe, hovorila som si, že by bolo pekné vytiahnuť okno viac von, aby sa v ňom dalo sedieť. A čo bolo hlavné – Lukáš bol na tejto stavbe ochotný plniť všetky moje želania,“ smeje sa.
„Bola to ešte len hrubá stavba, tak to bolo možné,“ vysvetľuje pragmatický Lukáš. „Dali sme na mieru vyrobiť železnú konštrukciu, pomocou ktorej sa okno vysunulo, obložili sme ju OSB doskami a zateplili, zvnútra sme vložili drevený obklad a zvonka urobili fasádu.“
Minimum stien a veľa svetla
Napriek neveľkej obytnej ploche nemá človek vnútri stiesnený pocit. Na vzdušnosti interiéru sa podieľajú jednak veľké zasklené plochy, vďaka ktorým je v dome veľa denného svetla a intenzívny kontakt s exteriérom, jednak koncepcia priestoru, ktorý je síce rozdelený, no neoddelený.
Je tu minimum stien a každá deliaca konštrukcia plní niekoľko funkcií. Pomocou posuvných dverí, ktoré sa zasúvajú do priečok, sa dajú jednotlivé miestnosti navzájom prepájať alebo uzatvárať. Aj vďaka tomu je tu podlahová plocha využitá bez zvyšku.
Viac fotiek domu nájdete v galérii.
Úložný priestor s poličkami v obývačke je zároveň časťou deliacej steny aj bočnou stranou skríň v spálni, krátka priečka s televízorom, ktorá oddeľuje spálňu od obývačky, poskytuje aj miesto na zasúvanie dverí.
Kuchynská linka je zároveň deliacou stenou, do ktorej sa zasúvajú posuvné dvere podobne ako v prípade priečky oddeľujúcej hlavnú spálňu od obývačky, z opačnej strany obsahuje tento deliaci prvok úložné priestory v predsieni.
Zaujímavé riešenia v spálňach
Veľké okno s výhľadom do ovocného sadu zatraktívnilo interiér hlavnej spálne.
Aj v menšej zo spální, ktorá vznikla na mieste pôvodne plánovanej Marcelinej pracovne, navodzuje pocit vzdušnosti najmä dostatok denného svetla. Marcela oživila jej interiér výraznou vzorovanou tapetou. „Podľa mňa je to prvok, ktorý sa mnohým páči, no nie každý má odvahu dať si ho do spálne aj u seba doma.“ Tu to zjavne zafungovalo dobre.
Átrium, sauna a terasa
Menší objekt so saunou uzatvoril malé átrium, na ktorom je chránená vonkajšia terasa. Vzniklo tak súkromie v záhrade aj na terase. Na plochých strechách (ako na saune, tak aj na časti domu) je ešte v pláne bezúdržbová zeleň.
Domeček v Zahrádkách
Dostal svoje poetické meno z celkom prozaických dôvodov – keďže je malý, nie je to dom, ale domček, a Zahrádky sa volá ulica, na ktorej stojí.
Nehnuteľnosť: Dom s obytnou plochou 61,4 m2 stojí na svahovitom pozemku s rozlohou iba 462 m2 v Bukovanoch na južnej Morave.
Majitelia: Manželia Marcela a Lukáš, rodičia dvoch synov – Matyáša a Šimona. Marcela je fyzioterapeutka, Lukáš má stolársku firmu, ktorá realizuje interiéry na mieru.
Autor: Ing. arch. Václav Navrátil, SENAA architekti
Realizácia interiéru: stolárstvo LUKSTOL
Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom