Zdroj: David Mackovič Photography

Ticho, blízkosť prírody a výhľad na Kľak. V malebnej dedinke pri Rajci vyrástol rodinný dom nielen na víkendový relax

06. 05. 2022
Zdieľať

Malebná dedinka v žilinskom okrese – Malá Čierna je príjemným miestom nielen na víkendový relax, ale aj na bývanie, najmä ak uprednostňujete ticho a blízkosť prírody. Nemá ani 360 obyvateľov, no zato ju poznal už Matej Korvín. Práve v tejto lokalite vyrástol nový rodinný dom z dielne ateliéru TREEA. Jednoduchá forma s naklonenou strechou ako okolité vrchy, ktorá je čiastočne zatrávnená, priam ideálne zapadla do prostredia.

Dom nad dedinou, ako nazval projekt jeho autor, architekt Peter Kasman, sedí na svahovitom pozemku a je prvým v budúcom rozšírení územného plánu dediny Malá Čierna. Jedinou líniou, ktorá v súčasnosti pretína pastvinu medzi dedinou a lesom, je nespevnená prístupová cesta. Vďaka súladu s okolitým prírodným prostredím sa architekt rozhodol približne polovicu zastavanej plochy domu opätovne zatrávniť.

Prečítajte si tiež
Nezvyčajná, a pritom tradičná chalupa v moravsko-sliezskych horách

Nad hlavnou miestnosťou je sedlová strecha s podkrovím

Na pozemok s domčekom sa dostanete zo severnej strany – v tejto časti sa nachádza dvojgaráž, sklady, kotolňa a samotný vstup do domu. Cez zádverie pokračujete priamo do hlavnej obytnej miestnosti, ktorá spája funkcie kuchyne, jedálne a obývacej izby.

Stavba domu

Stavba domu. Zdroj: David Mackovič Photography

Zároveň vďaka presklenej stene ponúka príjemný výhľad na dedinku nižšie a na masív malofatranského Kľaku. Nad touto spoločenskou časťou domu je sedlová strecha, ostatná časť strechy je plochá s miernym sklonom.

Sedlová strecha domu pod kopcom

Dom preberá tvarovanie hmoty strechy z tradičnej architektúry dedín Rajeckej doliny Zdroj: David Mackovič Photography

Schodisko uprostred dennej zóny

Obývačku od kuchyne opticky predeľuje priame schodisko do podkrovia s dekoratívnou drevenou konštrukciou po oboch stranách. Kuchyňa je riešená v kombinácii bielej farby a svetlého dreva, jedálenský stôl sa nachádza najbližšie pri presklení.

Prečítajte si tiež
Sebestačný rekreačný dom s vodou z prameňa: Verili by ste, že to bola stajňa?

Druhá časť miestnosti je obývačka so sivou pohovkou v tvare písmena U a dlhým konferenčným stolíkom. V podkroví sú detské izby – jedna naľavo, druhá napravo od schodiska. Z hlavnej obytnej miestnosti na prízemí je ešte prechod do rodičovskej spálne so samostatným šatníkom a kúpeľňou.

Murovaný dvojtrakt s čiastočne zelenou strechou

Dom je navrhnutý ako murovaný dvojtrakt zložený z obytnej
časti – podkrovie so štítovou stenou – a jednopodlažným zázemím domu so zelenou strechou. Presklené plochy v tejto časti domu presvetľujú prízemie do hĺbky. „Z východnej a západnej strany sa dom inšpiruje tradičným tvaroslovím trojuholníkového tvaru strechy domov, ktoré sú v dedine.

Prečítajte si tiež
Energeticky nenáročný drevodom s ručne štiepanými šindľami

Stavba je však bez klasického hrebeňa strechy a masívna západná valba strechy vytvára spomínané dve podkrovné detské izby. Dom je teda novotvarom, avšak preberá tvarovanie hmoty strechy z tradičnej architektúry dedín Rajeckej doliny,“ opisuje vznik zaujímavého tvaru strechy architekt Peter Kasman.

Vizualizácia rodinného domu

Vizualizácia. Zdroj: Ateliér TREEA

Dom nad dedinou

architektonický ateliér: TREEA

autor: Ing. arch. Peter Kasman

lokalita: Malá Čierna

plocha: 1.np = 113 m2, podkrovie = 44 m2, garáž a sklad = 93 m2

projekt: 2015-2016

realizácia: 2019-2021

materiály: Heluz

presklené plochy: Slovacom, s.r.o.

stavebné práce: svojpomocne

Sabína Zavarská

Foto: David Mackovič

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené konštrukcie Heluz malý dom podkrovie presklené plochy rodinný dom šikmé strechy zelené strechy
Zdieľať článok

Diskusia