Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Pôvabná usadlosť pre rodičov: Celý život v paneláku, teraz sa im splnil sen!

23. 12. 2020
Zdieľať

Aký dom by ste postavili pre rodičov, keby ste mali možnosť? Kde by sa cítili dobre? Určite by ste vybrali miesto, ktoré by im pripomínalo detstvo, rodný dom a nachádzalo by sa v pokojnom prírodnom prostredí.

Podobne uvažovali aj investori, ktorí chceli pohodlný dom pre svojich rodičov. Prakticky celý život totiž prežili v paneláku a snívali o dome so záhradou. Z túžby sa stala realita – rodinná usadlosť plná kvalitných remeselných prác, dreva, žuly, ale aj histórie.

zrekonštruovaná rodinná usadlosť

Nová stavba stojí medzi starými múrmi. Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Na pozemku uprostred obce Stará Červená Voda stál pôvodne starý dom s hospodárskymi budovami, ako bývalo kedysi zvykom. V zadnej časti pozemku stál za obytnou budovou chliev a stodola. Stodola bola jedinečná vďaka žulovým stenám, preto sa architekt Ondrej Palenčar s pomocníkmi rozhodli zachovať ich ako pamiatku na poctivú kamenársku prácu.

Prečítajte si tiež
Stará stodola vo funkcii strechy: Vo vnútri je nový dom!

Pôvodný dom bol postavený zo zmiešaného muriva – z opuky a tehál, bol však už v dezolátnom stave. Zachraňovať by ho bolo veľmi zložité a neekonomické. Napriek tomu, čosi z pôvodného domu zostalo – väčšina kameňov zo stavby bola recyklovaná a použitá ako výplň pre gabiónové oplotenie.

zrekonštruovaný statok

Nová stavba stojí medzi starými múrmi. Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Nová stavba medzi starými múrmi

Novú drevostavbu rodinného domu umiestnil autor tohto originálneho projektu medzi pôvodné žulové steny stodoly. Žulové múry a drevené steny novej stavby oddeľuje prevetrávaná medzera, ktorá je zhora prekrytá oplechovaním. Vďaka presahu pôvodných stien stodoly z juhu, a tiež vďaka posuvnému tieneniu z východu, nehrozí prehrievanie stavby.

zrekonštruovaná rodinná usadlosť

Rodinná usadlosť je plná kvalitných remeselných prác, dreva, žuly, ale aj histórie. Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Stavbu domu dopĺňa ateliér (respektíve garáž), ktorý je umiestnený priečne. Vďaka tomuto konceptu vzniklo medzi domom a ateliérom multifunkčné „námestíčko“, centrum celej parcely. Plní praktické i relaxačné funkcie – domáci tu sušia bielizeň, robia drobné kutilské práce, hrajú sa tu vnúčatá, alebo sa tu stretne celá širšia rodina pri spoločnom stole.

Záhrada je rozdelená na relaxačnú a praktickú časť

pôvodné odrody ovocných stromov vysadené na pozemku pri usadlosti

Na pozemku sú vysadené pôvodné odrody ovocných stromov. Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Samozrejme, z pozemku zostala časť, ktorá tvorí záhradu. Má dva celky: vzadu – úžitkový s vyvýšenými záhonmi, a vpredu – obytný s terasou a bazénikom pre deti. Na pozemku sú vysadené pôvodné odrody ovocných stromov. Na záhrade postupne pribúdajú aj ďalšie drobné funkčné stavby. Napríklad kôlňa na drevo a náradie, či pec na chlieb.

Prečítajte si tiež
Chcete si zrekonštruovať stodolu? Dá sa to aj vkusne a s rešpektom

Ako je riešená dispozícia?

Keďže stavba je primárne určená pre starší pár – rodičov štyroch už dospelých detí, prvé podlažie patrí im. Nachádza sa tu zádverie, kúpeľňa, technická miestnosť, obývacia izba s jedálňou, kuchyňou a so spálňami.

Kuchyňa s jedálenským stolom

Kuchyňa je jednoduchá s väčším jedálenským stolom. Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Dom počíta aj s obmedzením pohybu obyvateľov v budúcnosti, preto je celé podlažie bez prahov a v kúpeľni sa otočí aj invalidný vozíček. Schodiskom v zádverí vyjdete do podkrovia. Dve miestnosti v podkroví slúžia ako spálne pre návštevy, predovšetkým deti s vnúčatami. Je tu aj šatník.

Podkrovie s knižnicou

Výhľad z podkrovia je neskutočný. Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Poznáte výhody hlinených omietok?

„Dom pre rodičov“ zodpovedá nízkoenergetickým štandardom. Vykurovanie zabezpečujú kachle na tuhé palivá, ako sekundárny zdroj slúžia elektrické vykurovacie káble. Do budúcnosti sa uvažuje s osadením solárnych panelov. Hlinené omietky majú skvelú schopnosť absorbovať vzdušnú vlhkosť, ktorú potom postupne uvoľňujú.

Terasa pri rodinnej usadlosti

Dom má k dispozícii malú terasu. Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Atmosféra v interiéri je úplne vzdialená atmosfére suchého panelákového bytu. Fasáda je opláštená opaľovaným smrekovým drevom. Okná sú drevené s izolačným trojsklom a oplechované pozinkovaným plechom.

Prečítajte si tiež
Romantický vidiecky dom ako karikatúra stodoly

Strecha je z čierneho falcovaného plechu. Dominantou východnej fasády je exteriérový nerezový komín. Z južnej strany sa k domu pripája kamenná terasa tienená textilnou plachtou.

pozemok rodinnej usadlosti

Záhrada má relaxačnú a praktickú časť. Zdroj: Ing. arch. Lukáš Ildža

Dom pre rodičov

Architektonický ateliér: TRI.ŠTRNÁSŤ architekti
Lokalita: Stará Červená Voda, ČR
Celková zastavaná plocha: 66
Projekt: 2016
Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Lukáš Ildža

Kategória: Návšteva
Tagy: historické hospodárske stavby nízkoenergetický dom rekonštrukcia statku rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia