Čo s tým, keď máte pozemok orientovaný na nesprávne svetové strany? Tvar domu do L a dve terasy sú odpoveďou na problémy parcely
Architekt Jan Roháč opisuje podmienky parcely, na ktorej chceli majitelia stavať, ako komplikované a protichodné. Vstup a vjazd na parcelu je zo západnej strany, hlavný výhľad do okolia je na sever. Pokojná zóna záhrady je na východ. A teda tá najdôležitejšia a všeobecne preferovaná južná strana nadväzuje na ulicu, navyše ju tieni zvýšená susedná parcela. Ako z tohto zložitého základu vykľučkovať, aby dom čo najviac šetril energiou a domáci mali všetko potrebné, vrátane súkromia vonku?
Nakreslite štvorec a predeľte ho na rovnaké štvrtiny, získate štyri totožné štvorce. Keď jeden z nich odoberiete, napríklad ten vpravo dole, vznikne pôdorys domu, ktorý v Prahe nakoniec realizoval architekt Jan Roháč na základe zložitých podmienok parcely. Ako to funguje v praxi?
Odpoveďou je pôdorys do L
„Riešením bol pôdorys domu v tvare písmena L. Pôdorys je geometricky zostavený zo štyroch rovnakých štvorcov. Jeden štvorec sa odstráni a vznikne pravidelný pôdorys do L. Piaty, ako legendárne koleso na voze, je pridaný štvorec s funkciou garáže. Garáž je jednopodlažná, čím sa odlišuje od dvojpodlažnej obytnej hmoty domu,“ spresňuje architekt Jan Roháč.
„Organická“ západná terasa je slnečná popoludní
Keďže nebolo možné postaviť dom úplne ideálne vzhľadom polohu pozemku a okolité stavby, architekt navrhol ešte jednu terasu – západnú. „Západná terasa má úplne iný charakter ako východná, a to aj opticky. Nadväzuje na obývaciu izbu z opačnej strany relatívne malým zasklením.
Tento vonkajší priestor má na rozdiel od druhej terasy organický zaoblený tvar a jeho hlavná plocha je odtiahnutá od fasády domu. Výhodou druhej terasy je slnko v popoludňajších hodinách. Vďaka odsadeniu od fasády sa na nej dá sedieť aj uprostred letných horúčav. A to vďaka prúdeniu vetra pozdĺž hladkej západnej steny domu, ktoré prispieva k ochladeniu,“ zdôrazňuje autor projektu.
V kúte medzi dvoma ramenami na prízemí domu našla priestor ešte jedna samostatná izba a vedľa nej je dvojramenné schodisko na prvé poschodie. Horné podlažie patrí nočnej časti – domáci tu majú tri spálne s hygienickým zázemím, technickú miestnosť a šatník.
Rodinný dom do L
architektonický ateliér: Roháč Stratil Architektonický ateliér
architekt: Jan Roháč
lokalita: Praha-Uhříněves, ČR
zastavaná plocha: 91 m2
obstavaný priestor: 554 m3
úžitková plocha: 143 m2
projekt: 2016
realizácia: 2020
tepelná strata RD: 7 kW
Text: Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová