Zdroj: Asbjørn S. Falck

Neobvyklé rozšírenie domu pripomína skupinu vtáčích búdok

23. 05. 2021
Zdieľať

Dánske mestečko Værløse nemá ani 13 000 obyvateľov, ale zato má čarovnú atmosféru. Tvoria ju menšie rodinné domy a radové bývanie. Obchody sú umiestnené najmä v okolí vlakovej stanice. Päťčlenná rodina v tejto oblasti vlastnila dom z 80. rokov. Avšak ten im už priestorovo nevyhovoval, a tak nastal čas na rozšírenie a renováciu.

Architekti z ateliéru Werkt Studio sa v prvom rade inšpirovali výhľadom na jazero a okolitou prírodou. Taktiež charakterom tamojších domov.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom medzi jahodami v Kanaši

„Vyskúšali sme rôzne objemy a tvary, rôzne druhy rozšírenia rodinného domu. Nakoniec sme prišli s touto postupnosťou: k pôvodnej stavbe sme pridali „Vtáčie búdky“, ktoré sa smerom od hlavnej budovy zmenšujú.

Pôvodný stav domu

Pôvodný stav. Zdroj: Asbjørn S. Falck

Týmto spôsobom sa nám podarilo celý dom rozdeliť do viacerých domčekov, určených pre deti majiteľov. Riešenie poskytuje pre všetkých dostatok súkromia, a pritom narúša prirodzený tok a funkčnosť hlavnej stavby,“ vysvetľujú architekti Tobias Mürsch a Miroslava Casas.

Veľké dvere na terasu

Terasu tvorí drevená doska, ktorá vymazáva hranice medzi vonkajším a vnútorným priestorom. Zdroj: Asbjørn S. Falck

Starú prístavbu zbúrali, obývačku spojili s prírodou

Pôvodný dom už mal jednu prístavbu, avšak tú sa rozhodli autori premeny zbúrať. V rámci dispozície bolo potrebné doplniť niekoľko miestností a renovovať už existujúce. Prvé, čo vás osloví po vstupe do domu, je priestranný vchod a celkový vzhľad obývacej izby s veľkými trojuholníkovými oknami. 

Prečítajte si tiež
Minimalizmus nemusí byť nudný! Premyslená prestavba radového domu s jasnými pravidlami

Kuchyňa je umiestnená smerom k terase, ktorá sa otvára 4-metrovými skladacími dverami. Architekti takto chceli otvoriť kuchyňu a obývaciu izbu smerom na juh. Terasu tvorí drevená doska, ktorá vymazáva hranice medzi vonkajším a vnútorným priestorom.

Jedáleň

Jedáleň. Zdroj: Asbjørn S. Falck

Schodiská fungujú aj ako úložný priestor

Z obývacej izby sa cez malú chodbu s oknami od podlahy po strop dostanete do dvoch spální. Jedna má vlastné podkrovie. Na druhom poschodí pôvodného domu je hlavná spálňa s kúpeľňou a saunou. Architekti sú tiež autormi návrhu vstavaného nábytku a schodísk s ďalším úložným priestorom.

Schodisko

Riešenie poskytuje pre všetkých dostatok súkromia, a pritom narúša prirodzený tok a funkčnosť hlavnej stavby. Zdroj: Asbjørn S. Falck

Žlté tehly, žlté strešné šindle

Vybrané materiály priamo súvisia s prostredím, v ktorom sa netypicky členitý dom nachádza. Kopíruje tie, ktoré sú použité na okolitých domoch. Všetky totiž boli postavené rovnako a vytvárajú jednotný harmonický celok. Hlavná časť stavby – pôvodný dom je zo žltých tehál, čo aj zostalo. Akurát pôvodné strešné šindle už nemajú hnedú farbu ako kedysi, ale žltú, aby novovzniknuté „Vtáčie búdky“ vynikli už z diaľky.

Prečítajte si tiež
Nevšedný a čistý rodinný dom so sofistikovanými riešeniami

Podobu domčekov nalepených na seba tvorcovia zvýraznili nielen ich opláštením, ale aj kruhovým otvorom na štíte každého z nich. Nakoniec, aj zvnútra pôsobí zrekonštruovaný a rozšírený domov päťčlennej rodiny ako príjemné vtáčie hniezdo.

Domy so žltým šindľom

Akurát pôvodné strešné šindle už nemajú hnedú farbu ako kedysi, ale žltú, aby novovzniknuté „Vtáčie búdky“ vynikli už z diaľky. Zdroj: Asbjørn S. Falck

„The Birdhouses“ (Vtáčie búdky) 

Architektonický ateliér: Werkt Studio

Hlavní architekti: Tobias Mürsch, Miroslava Casas 

Lokalita: Værløse, Dánsko

Realizácia: 2020

Plocha: 128 m2

Sabína Zavarská

Foto: Asbjørn S. Falck

Kategória: Návšteva
Tagy: podkrovie renovácia domu rodinný dom schodiská šindle úložné priestory vonkajšia terasa
Zdieľať článok

Diskusia