Dokonalý paradox: Svetlý loft v čiernom
Každý rok na jar sa Miláno stane Mekkou interiérového dizajnu. To, čo sa skrýva pod strechou výstaviska, je jedna vec (a na našom webe to určite bude vítaným hosťom), ale ako sa žije pod milánskymi strechami mimo výstaviska? Je to tam plné noviniek alebo skôr retro? Pod jednou sme objavili aj takýto loft...
Sila loftových priestorov, ktorú sa oplatí využiť, je predovšetkým v ich presvetlenosti. Starajú sa o ňu väčšinou pôvodné industriálne okná. Oplatí sa využiť stále aktuálnu otvorenú dispozíciu. Výsledkom tejto kombinácie býva totiž vzdušnosť. Nenechá sa zaťažiť ani tmavými farbami, patinou či masívnejšími kusmi nábytku. Menej veľkorysý priestor by spájanie výrazných prvkov z rôznych štýlov mohlo ohroziť, no loft to zvládne. Presne tieto skutočnosti využil pri zariaďovaní tohto milánskeho bývania Silvio Stefani.{R1}
Najprv začierniť, potom rozjasniť
Priemyselnosť sa dostala k slovu prostredníctvom kovu. Dominuje priznaným konštrukciám a nájdeme ho aj na dôležitých kúskoch zariadenia, ako sú napríklad stoličky. Sekunduje mu masívne drevo. Farebná paleta sa mu tiež prispôsobila. Vyhráva to čierna, sivá a metalický lesk. Je tu dosť miesta, aby sa takéto prvky rozložili a každý z nich si zachoval okolo seba vlastnú zónu vizuálneho vplyvu. Bez zbytočných bariér a priečok tu vďaka tomu vznikajú jednotlivé zóny na život. Väčšina výrazných nábytkových kúskov pochádza od značky Minacciolo.
Silné nábytkové individuality
„Spojili sme čierny kov, prírodné aj pálené drevo, aby priestor pôsobil scénickým a zariadenie až sochárskym dojmom.“ Odvážne tvrdenie dizajnérov, ale len dovtedy, kým sa nepozriete napríklad na neprehliadnuteľný digestor s príznačným menom Mammut, ako si pokojne vystačí s podobne masívnym, sivým a industriálnym kuchynským ostrovom. Konštatovanie menej je viac tu naberá nový, mierne ironický rozmer v tom najlepšom zmysle slova. Aj preto si skladovacia jednotka Natural Skin drží odstup, blízkych spolupracovníkov nepotrebuje, no továrenskú čierno-čiernu vo výsledku rozjasňuje prirodzene bledým odtieňom dreva.
Spolužitie štýlov
Podobná je situácia v obývačkovej časti. Na zjemnenie kovových línií ani tu nevybrali pastelovú či inú jemnosť, ako je v takýchto prípadoch často zvykom. Oproti ostrosti a priemyselnej mohutnosti kovu stoja rovnako výrazné (pre niekoho možno až na hranici gýča) vintage prvky a klasická kožená sedačka. Industriál teda dostáva rovnako silného súpera, vďaka čomu sa priestor vizuálne posúva z výrobnej sféry viac k bývaniu. Štýlová neutralizácia však funguje aj v opačnom smere, historizujúca prezdobenosť pôsobí akosi prívetivejšie.
Farebné plátna s troškou lesku
V jedálni okrem farieb, čo stenám dodáva moderné umenie, nájdeme ďalšiu kompenzáciu čierneho základu. Pri kove síce zostaneme, no v našom zornom poli sa objavia lesklé zrkadliace povrchy. Doska stola Frame si dokonca na pomoc zavolala i jednu vrstvu skla. Najvýraznejším je v tomto smere netradičné svietidlo z kuchynských nádob. Prináša do „továrne“ ďalšiu malú dávku „domácej kuchyne“ a odrazov svetla, ktoré…
… je v interiéri nenahraditeľné. Tu vidieť, že pomáha využiť atraktivitu priestoru, ktorý už má niečo za sebou. Stefani v tomto milánskom návrhu ponúkol niekoľko dôvodov, prečo neprekryť minulosť priestoru, a pridal niekoľko spôsobov, ako ju využiť vo svoj prospech. Aj keď na prvý pohľad ide o chladné a „čierne“ miesto.
Text: Zuzka Kubalová
Foto: freshome.com