Zdroj: Martin Zeman

Cez mobil doplníte aj vodu v kúpacom jazierku! Inteligentná pasívna drevostavba dokáže ešte oveľa viac

16. 08. 2022
Zdieľať

Architekti sa pri svojej práci neraz stretnú s rôznymi zvláštnosťami. ARCHCON atelier nedávno riešil novostavbu na pozemku s výhľadom na dominantu Českého raja – Trosky. Hneď bolo jasné, že z domu musí byť Trosky vidieť a že novostavba bude stáť len na ploche pôvodného domu, a to aj napriek tomu, že parcela je veľká.

Architekti toto, na prvý pohľad obmedzujúce zadanie vyriešili zaujímavo a príjemne – domáci nemôžu hovoriť o obmedzenom priestore na bývanie a ani o tom, že by stavba neposkytovala dostatok komfortu. Práve naopak. Drevostavba skvele zapadne do prírodného prostredia a je v pasívnom štandarde s mnohými inteligentnými riešeniami. Zároveň sa na pozemku podarilo zachovať pôvodné vyrastené lipy, ktoré dodávajú okoliu drevodomu prirodzený kolorit.

Inteligentná pasívna drevostavba vo svetlých farbách v minimalistickom štýle

Novostavba pozostáva z dvoch jednoduchých, takmer archetypálnych hmôt. Zdroj: Martin Zeman

Dva domčeky pri sebe

Novostavba pozostáva z dvoch jednoduchých, takmer archetypálnych hmôt. Hlavná tvorí jednopodlažný dom s využiteľným podkrovím a popri nej stojí pomocný objekt, ktorý obsahuje garáž, úložné priestory, kryté státie a dielňu.

Inteligentná pasívna drevostavba vo svetlých farbách v minimalistickom štýle

Výrazným prvkom domu sú modré okná. Zdroj: Martin Zeman

Hlavný obytný priestor na prízemí je maximálne prepojený so záhradou vďaka priestrannej juhozápadnej terase s pergolou zo smrekovca. Terasa je z interiéru prístupná veľkými posuvnými oknami.

Prečítajte si tiež
Drevostavba s átriom ako jediné riešenie na problémovom pozemku

Kuchyňa s otvorenými policami, priestranná spálňa pod strechou

Interiéru dominujú drevo, svetlé farby a minimalistické prvky. Jemné odtiene spestrujú výraznejšie akcenty doplnkov. Dispozičné riešenie vyplynulo z logického umiestnenia izieb voči svetovým stranám a samotnému pozemku. Na prízemí sa nachádza kuchyňa, obývacia izba s jedálňou, pracovňa a kúpeľňa so saunou, z ktorej je priamy vstup na záhradu. Kuchyňa na prvý pohľad upúta otvorenými policami. Zvýrazňujú majiteľkou obľúbený „bezobalový koncept“ skladovania. V podkroví sa nachádza veľká hala navrhnutá ako spoločenský priestor. Zároveň však slúži aj ako priestor na športové aktivity a odpočinok. Ďalej tu nájdeme spálňu, pracovňu a kúpeľňu.

Inteligentná pasívna drevostavba vo svetlých farbách v minimalistickom štýle

Terasa je z interiéru prístupná veľkými posuvnými oknami. Zdroj: Martin Zeman

Modré okná, smreková fasáda, mlatová cesta, múrik z pieskovca

Výrazným prvkom domu sú modré okná. Dôvod je jednoduchý, modrá je obľúbenou farbou majiteľov. V exteriéri stavby architekti použili celú paletu prírodných materiálov, vďaka ktorým drevodom nádherne zapadne do prostredia. Všimnite si smrekovcovú fasádu, mlatovú cestu či múrik z miestneho pieskovca.

Prečítajte si tiež
Drevostavba s ideálnym pomerom: Toto je zlatý rez v modernej architektúre

Dom stojí na plávajúcej doske, cez mobil zakúrite i dolejete vodu do jazierka „Dom sme sa rozhodli na základe energetickej optimalizácie založiť na plávajúcej doske izolovanej na spodnom líci extrudovaným polystyrénom. Je vybavený inteligentným systémom, ktorý umožňuje ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Ovláda všetko od sťahovania žalúzií, cez vykurovanie, svietenie až po dopĺňanie vody v záhradnom jazierku.

Inteligentná pasívna drevostavba vo svetlých farbách v minimalistickom štýle

Interiéru dominujú drevo, svetlé farby a minimalistické prvky. Zdroj: Martin Zeman

Teplo a vetranie sme riešili elektrickými vykurovacími rohožami (podlahové kúrenie + kúpeľňové rúrkové telesá s elektrickou patrónou),“ konkretizuje špeciality novostavby z dreva autorka projektu Irena Truhlářová. Na veľkom pozemku pri pasívnom dome sa nachádza kúpacie jazierko a nádherná permakultúrna záhrada so sadom.

Inteligentná pasívna drevostavba vo svetlých farbách v minimalistickom štýle

Jemné odtiene spestrujú výraznejšie akcenty doplnkov. Zdroj: Martin Zeman

Dom s výhľadom na Trosky

architektonický ateliér: ARCHCON atelier, s.r.o.

lokalita: Královéhradecký kraj, ČR

úžitková plocha: dom 164,6 m2, ostatné plochy 98,4 m2

zastavaná plocha: dom 113,2 m2, garáž, dielňa, státie – 74 m2

realizácia: 2020

konštrukčný systém: drevostavba z masívnych skrutkovaných panelov DEKpanel D – difúzne otvorená konštrukcia
vetranie: riadené s rekuperáciou tepla
typ domu: pasívny
realizácia: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o. 
ocenenie: Drevostavba roku 2021 – víťaz semifinálového kola čitateľskej ankety časopisu DŘEVO&stavby, cena Centra pasívneho domu

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba ekologické domy farby v interiéri inteligentné systémy interiérové doplnky pasívne domy podkrovie posuvné steny presklené plochy
Zdieľať článok

Diskusia