Zdroj: Federico Villa Studio

Štýlová premena starej stodoly na plnohodnotný rodinný dom. Všimnite si, ako využili staré tehly!

09. 03. 2022
Zdieľať

V meste Giussano v talianskom regióne Lombardia stála stodola zo začiatku 20. storočia. Najskôr slúžila na čisto hospodárske účely, neskôr ako remeselná dielňa. Dnes je z nej vďaka architektom z ateliéru Supercake plnohodnotný rodinný dom s čarovnou atmosférou a prvkami minulosti.

Pôvodná stavba, tak ako aj súčasná, mala dve podlažia. Na prízemí s plochou 49 metrov štvorcových sa kedysi nachádzala dielňa a k nej priliehala 30-metrová vonkajšia veranda. Po rekonštrukcii tu nájdete spoločenskú dennú zónu – obývacia izba (26 m2), kuchyňu (11 m2), kúpeľňu (4 m2) a vonkajšiu verandu (27 m2). Tá má po premene o tri metre štvorcové menej ako pôvodne, pretože architekti časť verandy použili na vybudovanie hlavného vstupu do domu.

Stará stodola zrekonštruovaná na rodinný dom

Dnes je zo stodoly plnohodnotný rodinný dom s čarovnou atmosférou a prvkami minulosti. Zdroj: Federico Villa Studio

Striedanie materiálov, hmoty a prázdnych miest

Podkrovie stodoly kedysi patrilo loftu, dnes sa tu nachádza súkromný priestor domácich. Zahŕňa spálňu (24 m2), pracovňu (8 m2) a kúpeľňu (6 m2).

Prečítajte si tiež
Vidiecka usadlosť s tradičnou stodolou a rybníkom aj na kúpanie

Podlažia spája novovybudované schodisko umiestnené a navrhnuté tak, aby sa optimalizoval priestor a toky oboch podlaží. Charakterizuje ho dvojitá výška, striedanie materiálov, pevná hmota a prázdne miesta, ktoré tvoria dutiny. Cez ne presvitá svetlo a vzniká zaujímavá hra tieňov.

Moderná kuchyňa v bielej

Kuchyňa. Zdroj: Federico Villa Studio

Drevené trámy, tehly aj v interiéri

Interiéru dominujú biele omietky a drevo v kombinácii s obnaženými tehlami, kladenými tak, aby vytvárali dutiny. Pre horné podlažie sú charakteristické výrazné svetlé drevené trámy krovu. Vedú aj ponad posteľ. Vstavaný nábytok dopĺňa závesné osvetlenie vo viacerých podobách.

Umývadlo z kameňa pred tehlovou stenou

Na viacerých miestach domu nájdete použité staré (ale obnovené) tehly v ich charakteristickom surovom vzhľade. Zdroj: Federico Villa Studio

Za povšimnutie stojí aj spôsob, akým sa skrine so skosenými dverami otvárajú. Neposúvajú sa, ale skladajú. Na verande vznikol priestor pre vonkajšiu kuchyňu s drezom a dvierkami v hrdzavom štýle, ktoré ladia s tehlovými múrmi a betónom.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v Rovinke púta kontrastom tehly a dreva na fasáde

Staré tehly kontra moderný dizajn

Na viacerých miestach domu nájdete použité staré (ale obnovené) tehly v ich charakteristickom surovom vzhľade. Autori rekonštrukcie ich skombinovali s moderným minimalistickým dizajnom. Interiér aj exteriér vytvárajú sled kontrastov a harmónií. Architektom sa podarilo spojiť pôvodný charakter stavby s moderným dizajnom a zároveň materiály využiť aj efektívne, nielen efektne.

Kamenné schodisko do podlažia s tehlovými dutinami

Schodisko charakterizuje dvojitá výška, striedanie materiálov, pevná hmota a prázdne miesta, ktoré tvoria dutiny. Zdroj: Federico Villa Studio

Casa GG

architektonický ateliér: Supercake

autori: arch. Alessandro Ferratini, arch. Alessandro Grassi, dott.ssa Laura Imbriani, ing. Fabrizio Lampis

lokalita: Giussano, Taliansko

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Federico Villa Studio

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené trámy historické hospodárske stavby podkrovie rekonštrukcia stodoly rodinný dom tehlová stena
Zdieľať článok

Diskusia