Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Dom, ktorý levituje a rozkročil sa cez dva pozemky

10. 09. 2020 Zdieľať

Moderný, štýlovo čistý, murovaný a vo veľkej miere zasklený dom s plochou strechou... Takú predstavu mal mladý manželský pár s dvoma deťmi o svojom novom bývaní na predmestí juhočeského Tábora. Zadanie, ako by mal dom vyzerať, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nielen počul, ale zásobovali ho aj fotografiami z prechádzok či z internetu.

Výsledkom je „jednoduchý“ dvojpodlažný tehlový dom zo systému HELUZ FAMILY, ktorý sa rozkročil cez dva pozemky a aj vďaka maximálne zasklenému prízemiu a svahovitému pozemku opticky takmer levituje nad krajinou. I zasklené zábradlie s minimom rušivých predelov na hornom poschodí pomáha naplniť názov týchto končín – hovorí sa im Krásna vyhliadka podľa rovnomennej ulice.

Rodinný dom v Tábore

Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

„Máme nádherný výhľad na mesto Tábor, každý, kto k nám príde, ho obdivuje. Máme tým smerom otočený dom a výhľady by sa už nemali meniť, sme na kraji zástavby a ďalej by sa už nemalo pokračovať,“ chváli si lokalitu investor. Pôvodne stavať nechcel, mal v úmysle kúpiť hotový dom, nakoniec bol rád, že si mohli dopriať bývanie podľa svojich predstáv.

Rodinný dom v Tábore

Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Mierne svahovitý pozemok s rozlohou takmer 2 500 m2 vznikol spojením dvoch susedných parciel. „Pozemky sa predávali dva, cez ten väčší ide elektrické vedenie a dom by sa musel natlačiť na kraj, tak sme radšej kúpili aj menší susedný pozemok a spojili ich. Teraz máme dostatok miesta na terasu i bazén,“ pokračuje investor. Dvojpodlažný rodinný dom má tvar zalomeného obdĺžnika s predsadeným horným poschodím a plochými strechami, jednoduchý vzhľad objektu dotvára biela fasáda čiastočne obložená lomovým kameňom. Dispozične je dom koncipovaný ako 5 + kk so spoločenskou časťou na prízemí, tvorí ju priestranná obývačka s kuchyňou. Súkromné zázemie je na poschodí (spálňa, pracovňa, dva detské izby a posilňovňa).

Rodinný dom v Tábore

Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Dom je postavený z jednovrstvového muriva HELUZ FAMILY 50 a aj vnútorné priečky sú tehlové – vnútorné nosné steny sú z brúsených tehál HELUZ 20, nenosné priečky zase z tehál HELUZ 14 a 11,5. „Investor požadoval nezateplený objekt s veľmi nízkou energetickou náročnosťou,“ zdôvodňuje projektant Ing. Lukáš Návara voľbu systému HELUZ FAMILY 50 so súčiniteľom prechodu tepla na úrovni pasívnych domov (U = 0,14 W/m2K). . Tieto hodnoty dosahujú tehly HELUZ FAMILY so šírkou 500 mm bez potreby dodatočného vonkajšieho zateplenia. Výstavba tak prebieha rýchlejšie a výsledkom je aj zdravšia a dýchajúca konštrukcia s dlhou životnosťou a nižšími nákladmi na energie. „Architekt, projektant ani známi, ktorí sa v stavebníctve pohybujú, nevideli na drevostavbe žiadne výhody, tak sme sa rozhodli pre tehlový dom. Ani v letných teplách sa dom neprehrieval, bolo tu príjemne, a to nemáme klimatizáciu ani rekuperáciu,“ hodnotí po prvom lete investor. Prispela k tomu aj orientácia zasklenej fasády s posuvnými HS portálmi a s izolačnými trojsklami na sever.

Rodinný dom v Tábore

Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Väčšie zasklené plochy sú aj na poschodí terás so skleneným zábradlím, ktoré nebráni vo výhľade na historickú časť Tábora. „Terasa pri spálni je samostatná a s manželkou máme víziu, že si tam dáme stolík a kresielka, a keď budú deti väčšie, tak si tam v pokoji posedíme,“ teší sa investor. O jeho spokojnosti s domom a návrhmi architekta svedčí fakt, že keď dostaval svoj dom, pustil sa s tým istým architektom do developerského projektu s tromi bytovými domami.

Rodinný dom v Tábore

Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

O projekte

Názov: Rodinný dom v Tábore

Architekt: Ing. arch. Tomáš Russe

Projektant: Ing. Lukáš Návara

Konštrukcie: obvodové múry – tehlový systém HELUZ FAMILY 50, vnútorné nosné priečky HELUZ 25 a vnútorné nenosné priečky HELUZ 14 a HELUZ 11,5.

Realizačná firma: Bautechnik s.r.o.

Zastavaná plocha: 250 m2

Úžitková plocha: 349 m2

Foto: MgA. Tomáš Dittrich

ZDROJ: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Kategória: Návšteva
Tagy: rodinný dom tehlové domy
Zdieľať článok