Dom s ťažkým osudom: Zeleň ako náplasť na rany
Tento dom je skôr palácom, ako domom. Napriek tomu vznikol zo stavby, ktorá mala ťažký a smutný príbeh.
Neruší, stromy nájdeme naznačené aj na jeho fasáde, veľká časť jeho múrov je pokrytá popínavou zeleňou, podobne ako strecha. Záhrade kraľujú majestátne stromy. Ako z modernej rozprávky. A to bol kedysi starý nepoužiteľný dom, ktorý prežil bombardovanie.{R1}
Luxus zo zrúcaniny
Nechceme poukazovať na luxus, ktorý tento libanonský dom jednoznačne poskytuje. Za povšimnutie však stojí jeho prepojenie s prírodou a najmä s boľavou minulosťou. Stavba má mnoho detailov, ktorými sa dá inšpirovať aj pri podstatne menších domoch a charizmu, ktorú jej možno závidieť. Priestranná vila sa nachádza v krásnom prostredí obklopenom borovicovým lesom pri libanonskej dedine Bois de Boulogne. Celý projekt sprevádzalo viacero komplikácií.
Dedičstvo po starom otcovi
Pôvodný dom bol postavený spolu s okolitou výstavbou v 30. rokoch minulého storočia a bol majetkom starého otca dnešného majiteľa. Vo vojne bol ťažko poškodený streľbou i bombardovaním a vojenské sily ho 28 rokov používali nielen ako úkryt, ale aj ako mučiareň a zadržiavacie centrum. Poradiť si s takouto ťažkou minulosťou nebolo rozhodne jednoduché, najmä, ak chceli zachovať čosi z pôvodného domu. Majiteľ si totiž aj napriek negatívnym udalostiam želal zachovať súvislosť s domom, v ktorom žil jeho starý otec. No na druhej strane chcel začať odznova.
Nový dom v historickej škrupine
Obe bolo architektmi z ateliéru nabil gholam architects vypočuté. Zvyšky starého domu boli doslova vypitvané, následne vystužené a opätovne použité ako historická škrupina, do ktorej bol vložený úplne nový dom. K pôvodnému domu pribudlo viac ako 2 000 metrov štvorcových. Dom je však navrhnutý tak, aby sa zmestil do svojho pôvodného prostredia – využíva terasovanie. Plazivé rastliny zjemňujú rany pôvodnej stavby a jej krutú minulosť.
Vysadili viac ako 1 000 stromov
Jadrom rekonštrukcie bol udržateľný dizajn domu. „Na zimné vykurovanie dom využíva slnečnú energiu, zberňa dažďovej vody a steny sú chránené dvojitou izolačnou vrstvou. Vila pasívne využíva prirodzené svetlo i teplo. Súčasťou domu je bazén a umelecká galéria,“ opisujú nezvyčajný projekt architekti. Celý dom sa tiahne cez háj borovíc a sunie sa do svahu smerom k zasneženým horám v diaľke. Na záhrade, ktorá k domu prilieha, bolo vysadených viac ako 1 000 stromov rôznych druhov.
Dom s dvoma životmi v skratke
Architektonické štúdio: nabil gholam architects
Hlavný architekt: Nabil Gholam
Lokalita: Ghābat Būlūnyā, Libanon
Plocha domu: 2 000 m2
Plocha prístavby a strážnej chaty: 850 m2
Pozemok: 40 000 m2
Rok realizácie: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Joe Kesrouani, Geraldine Bruneel, Richard Saad, Nabil Gholam