Dom, v ktorom sa dobre býva

16. 12. 2005
Zdieľať

Na okraji mesta, tam, odkiaľ vidieť všetky dôležité veci, sa nachádza jeden „obyčajný dom“. Nemá pred vstupom dlhú, drahými kameňmi vysypanú cestu, ani rad antických sôch. Tento dom bol postavený preto, aby sa v ňom dobre žilo. Nie pre parádu či zahanbenie susedov.

Vietor. Fenomén, ktorý ovplyvnil dispozíciu domu. Časté juhozápadné vetry doslova útočia na dom a jeho obyvateľov priveľmi a pričasto. Preto sa do domu vchádza z juhu a nie zo severu, ako je obvyklé. Ďalším dôvodom pre netradičné dispozičné usporiadanie je jej protiklad – záhradka s terasou, dom ktorej vytvára vetrovú bariéru. Výhodou terasy na severnej strane je i fakt, že sa používa najmä v lete, keď si väčšina ľudí cení chládok.


Dom, v ktorom sa dobre býva

38510
Soňa Sadloňová

Majiteľka sa nerada slní, čo pri horúcich letách, ktoré sa čoraz častejšie vkrádajú do našich zemepisných šírok, nie je prekvapivé. Ak ju však predsa len prepadne chuť cítiť a vidieť slnko, vyjde si na západnú stranu domu, kde sa môže oddať jeho lúčom. Tu ju od pohľadov okolia chráni nepriehľadný drevený plot. Zároveň vytvára dom vetrovú bariéru svojej exteriérovej časti. Tretím dôvodom pre tvar domu a jeho vnútorné usporiadanie miestností a okien je fakt, že obyvatelia sú doma zväčša popoludní, keď im svieti slnko priamo do okien.

Ulica

Dom je na kraji radovej zástavby, čo je zároveň výhoda i nevýhoda. Nárazy vetra, ale aj iné nástrahy poveternostných vplyvov si takýto dom „odnesie“ prvý, avšak ako jediný má, vďaka bočným oknám, výhľad na celé mesto. Domy v tejto zástavbe sú postavené podľa typového projektu s individuálnymi, menšími či väčšími zmenami, majú pôdorys tvaru „L“ a sú usporiadané tak, že vždy dva vytvárajú átriá. Protiľahlú, otvorenú časť záhrady oddeľuje od okolitého sveta múrik a záhradný domček s pergolou. Jednotná tvár domov je dnes už nezvyklým javom – domy majú nielen rovnaké fasády, ale aj rovnakú – červenú strechu.
{R1}

Vstúpte


Dom, v ktorom sa dobre býva

38511
Soňa Sadloňová

Vstupnú časť domu tvorí zádverie s pohotovostným WC. Ostatný priestor spodného podlažia je riešený veľmi jednoducho – obývačka, jedáleň a kuchyňa sú oddelené len opticky. Zmena úrovne podlahy jasne vyčleňuje obývačkovú časť, točité schody logicky nadväzujú na vstup a zároveň oddeľujú obývaciu časť od kuchynskej.

Kuchyňa je v tomto dome malá, ale praktická. Všetko potrebné je poruke a pani domáca sa v nej zbytočne nenabehá. Obľúbené prepojenie kuchyne a obývačky sa tu argumentuje nielen obligátnym – „varím, ale zároveň som v centre diania“, ale aj možnosťou sledovať televíziu počas prípravy jedla.


Dom, v ktorom sa dobre býva

38507
Soňa Sadloňová

Obývačka je veľkorysá. Veľké presklené dvere do oblúka prepájajú interiér s exteriérom, čo je príjemné nielen v lete, keď možno rozšíriť obytný priestor spojením s terasou, ale aj v zime, keď je z vyhriateho kresla príjemný pohľad na zasneženú záhradku.

Súkromná časť domu


Dom, v ktorom sa dobre býva

38512
Soňa Sadloňová

Podlažie patrí rodine. Točitými schodmi sa podľa návrhu majiteľky dostaneme na galériu, ktorá spája kúpeľňu rodičov, spálňu, detskú izbu, a keď nazrieme cez zábradlie, máme pod sebou obývačku. Na spálňu rodičov nadväzuje šatník. Takisto aj detská izba má vlastný priestor na odkladanie šiat i malú kúpeľničku. Tieto priestory nie sú veľké, avšak majú všetko potrebné.


Dom, v ktorom sa dobre býva

38514
Soňa Sadloňová

Technické zázemie

Do domu možno vchádzať nielen vchodom „pre peších“, ale aj autom cez garáž. Na garáž nadväzuje technická miestnosť, ktorá skrýva techniku domu, slúži na odkladanie nepoužívaných vecí, a práčovňu. Tu možno nájsť nielen kotol a zásobníkový ohrievač, ale aj, pre alergikov nenahraditeľný, centrálny vysávač. Kúrenie v dome je podlahové. Problém podlahovej krytiny neriešili majitelia kompromisom, ale použili tenké drevené parkety, ktoré vydržia aj tepelnú záťaž podlahového kúrenia. Centrálny vysávač má pripojenie na prízemí i poschodí, okrem toho má pri kuchynskom stole prípojku, na ktorú sa nemontuje hadica, ale funguje ako odsávač smietok, ktoré sa pri jedálenskom stole nájdu často.

Tvary, farby, pocity


Dom, v ktorom sa dobre býva

38509
Soňa Sadloňová

Dom je zariadený jednoducho a účelne. Na veci predsa nemá sadať prach! Obývaciemu priestoru dominuje stolík zo svetlého dreva a skla, ktorý podľa požiadaviek majiteľky vyrobila malá moravská firma za cenu, za ktorú by sa na Slovensku nikto ani zo stoličky nezodvihol. Z rovnakého dreva je i ostatný nábytok v priestore. Farebne zaujímavé sú steny. Niektoré farby museli majitelia kúpiť v Rakúsku, pretože farby predávané na Slovensku nemali tie správne odtiene. Aj s rozihranými obkladačkami v kuchyni mali majitelia problém. Aj keď sa to zdá neuveriteľné, výrobcovia, od ktorých ich chceli kúpiť, nemali obklady na sklade, a tak museli na ne niekoľko mesiacov čakať.

V tomto dome sa určite dobre býva. Je navrhnutý a postavený pre jeho obyvateľov. Má ľudské rozmery, a aj návštevník sa v ňom cíti dobre. Trápenie, ktoré mali majitelia počas jeho stavby, sa oplatilo.

Čo bolo predtým

Tak ako veľa vecí v živote, ani tento dom nebol prechádzka ružovou záhradou. Firma, ktorej majitelia zverili hrubú stavbu, bola spoľahlivá, dodržala rozpočet a výsledok dodala viac-menej v poriadku. Problémy nastali až pri dodržaní termínov a cien dokončovacích prác, ktoré už majitelia zadali viacerým firmám. Čas bežal, a stavba nepokračovala tak rýchlo, ako sa žiadalo. Ani stavebný dozor si neplnil svoje povinnosti – a majiteľka zistila niektoré chyby skôr sama. S predlžujúcim sa časom výstavby sa, pochopiteľne, celá stavba predražovala. Na tieto problémy už dnes však rodina nemyslí. Každému predsa čas zmaže negatívne zážitky.





Technické údaje:
Úžitková plocha domu: 180 m2
Celý pozemok: 6,5 a
Plocha záhrady: 4,3 a
Projekt: Ing. arch. Jaromír Rybár
Návrh interiéru: Ing. arch. Alexandra Marcinková
Návrh záhrady: Agroservis Stupava – Beáta Dolníková
Realizácia hrubej stavby: Rekostav
Murivo: Hebel pero+drážka, hrúbka 375 mm
Strešná krytina: Bramac rímska škridla
Vykurovanie: Podlahové – Pedotherm
Omietky vonkajšie, vnútorné: prevažne Jub Kastaco
Okná: Eurookná s bielym povrchovým náterom
Dvere: Drevené s bielym povrchovým náterom
Podlahy: prevažne drevené, 8 mm hrubé parkety Kärs, keramické dlažby – Chlumčanské keramické závody
Nábytok: Mobilier Piešťany, Domark
Kuchyňa: IKEA
Schodisko: podľa návrhu majiteľky realizovala spoločnosť Kodreta Turá Lúka

Náklady:
Pozemok: 438 750 Sk
Záhrada: cca 250 000 Sk
Dom vrátane vybavenia interiérov: cca 3 000 000 Sk

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva novostavba rodinný dom Skalica
Zdieľať článok

Diskusia