Zdroj: AMAZING PLACES

Drevenica v Terchovej bola hotová do roka a do dňa. So zariaďovaním pomohli časopisy a internet

15. 06. 2023
Zdieľať

Táto lokalita obom učarovala. Feri a Martina sa už ako študenti zamilovali do stredného Slovenska, najmä do Malej Fatry, Terchovej a Zázrivej. Rozhodli sa tu preto postaviť drevenicu, v ktorej budú môcť s rodinou a priateľmi tráviť čas v prírode.

Kraj známy ako rodisko Juraja Jánošíka je dnes obľúbenou turistickou destináciou. Nádherná príroda Malej Fatry a malebná Terchová učarovali aj Martine a Ferimu, ktorí si tu chceli splniť sen.

drevenica

Pri výbere pozemku rozhodol výhľad, pri ostatnom predstava majiteľov o veľkej chate, kam by mohli chodiť aj s partiou kamarátov. Zdroj: AMAZING PLACES

Dlhé hľadanie správneho miesta

„Pre úžasné prírodné scenérie sme hľadali pozemok práve v Terchovej alebo v Zázrivej. Keď sme asi po štyroch mesiacoch chodenia po obhliadkach prišli s realitným maklérom do Bieleho Potoka, čo je časť Terchovej, výhľady z tunajšej Pálenice nám doslova vyrazili dych. Obom nám hneď bolo jasné, že toto je to správne miesto,“ začína svoje rozprávanie sympatický pár majiteľov drevenice, ktorá ešte vonia novotou. Ich chata navyše stojí len kúsok od križovatky turistických chodníkov.

„Máme tu naozaj veľa možností, kam ísť na túru. Buď na náročnú na niektorý z okolitých vrcholov, alebo s deťmi do rodného domu Jánošíka, ktorý je len kúsok odtiaľto,“ opisuje výhody novostavby Martina, ktorá je sama nadšenou turistkou.

Prečítajte si tiež
Chata v objatí potoka Demänovka. Na pôdoryse starej vznikla nová. Lepšie zvládne záplavy aj sneh

 Ako bude chata vyzerať?

Dvojica sa zhodla nielen na lokalite, ale aj na tom, ako by mala vyzerať chata, ktorú tu plánovali postaviť. „Pôvodná myšlienka bola manželova – chcel veľkú chatu, kam budeme môcť chodiť aj s partiou kamarátov. A keďže všetci máme rodiny, potrebovali sme miesto aspoň pre päť rodín, to znamená minimálne 20 ľudí,“ pokračuje Martina.

terasa s drevenou podlahou a stolom

Priestranná terasa s úžasným výhľadom patrí k obľúbeným miestam nielen Martiny a Feriho. Majiteľ však upozorňuje aj na andezitový obklad, ktorý odvážne škárovali čiernou. „Nakoniec to dopadlo výborne,“ hovorí. Zdroj: AMAZING PLACES

Nestavali hneď, ale mali šťastie na majstrov

Pozemok síce kúpili, no stavať nezačali hneď. „Asi tri-štyri roky sme stavbu vôbec neriešili,“ pridáva sa k rozprávaniu Feri. „Keď nastal ten správny čas, našli sme si architekta, ktorému sme na niekoľkých sedeniach ozrejmili, čo chceme dosiahnuť a čo sa nám páči,“ pokračuje a na našu otázku, či mali počas stavebných prác nejaké problémy, len krúti hlavou:

„Keď sa teraz spätne pozerám na priebeh stavby, nenapadá mi ani jedna komplikácia, s ktorou by sme sa museli popasovať. Našli sme si výbornú firmu, ktorá sa zaoberá stavbou dreveníc v Terchovej a okolí, a oni celú chalupu pomerne bezproblémovo zrealizovali,“ hovorí.

Hotovo do roka a do dňa. Robili aj svojpomocne

Projekt doladili s architektom celkom rýchlo a od vydania stavebného povolenia bola ich drevenica hotová do roka a do dňa vrátane zariadenia interiéru.

Samotnú stavbu nechali majitelia na profesionálov, no dokončovacie práce robili z veľkej časti svojpomocne – maľovanie dverí, montáž nábytku, ale aj sadenie stromov či stavbu detského ihriska zvládli s pomocou svojich kamarátov. „Doteraz sem s nami pravidelne chodia viac na brigádu, než si oddýchnuť,“ smeje sa Feri.

kuchyňa v drevenici

Kuchyňu zariaďovali ako prvú. Zdroj: AMAZING PLACES

So zariadením pomohli časopisy a internet

A ako sa rodil interiér? „Úplne konkrétny obraz o tom, ako presne bude vyzerať, sme nemali. Mala som skôr predstavu o tom, čo by som chcela a ako by som sa chcela cítiť, keby som šla na chatu s kamarátmi. A keďže sme takýchto spoločných stretnutí na chatách absolvovali už veľa, vedela som celkom presne aj to, čo nechcem, vraví Martina.

Viac foto z tejto krásnej drevenice nájdete v galérii.

Kompletný návrh interiéru teda nemali, zariaďovali krok po kroku. Martina pritom hľadala inšpiráciu všade okolo seba. „Boli to časopisy o bývaní, webové stránky iných dreveníc, konzultácie s ľuďmi, ktorí majú podľa mňa dobrý vkus… Ale asi úplne najviac inšpirácie som našla na Pintereste, priznáva majiteľka.

Kuchyňa a obývačka v jednom

Centrom života v chate je veľký otvorený denný priestor, ktorého súčasťou je kuchyňa, jedáleň aj obývačka s pohodlným gaučom. Dá sa z neho vyjsť aj na priestrannú terasu s úžasným výhľadom. Až 20 ľudí sa tu pohodlne vyspí v dvoch 2-lôžkových a štyroch 4-lôžkových spálňach.

Prečítajte si tiež
Drevodom uprostred šumavskej prírody má tepelnoakumulačné jadro z betónu

Pohodlie zabezpečuje krb a moderné technológie

Sálavé teplo, ktoré v drevenici nemôže chýbať, zabezpečuje moderný krb. „Má zabudovanú riadiacu jednotku, ktorá podľa potreby otvára alebo priškrcuje vzduchovú klapku,“ vysvetľuje Feri.

Na komforte sa tu však podieľa viacero progresívnych technológií – napríklad ohrev vody zabezpečujú solárne panely na streche. Kúrenie sa zas dá ovládať na diaľku cez mobil, čo je nielen pohodlné, ale aj šetrné k peňaženke.

spálňa v drevenici

Spálňa Zdroj: AMAZING PLACES

Čierny kov a prírodné drevo

Táto kombinácia modernej drevenici vyložene pristane. Čiernu pritom použili majitelia ako akcent na detailoch a rôznych prvkoch, ktoré prepájajú celý interiér.

Zaujímavé sú napríklad svietidlá, ktoré sú takmer všetky čiernej farby. Kúpeľňa dostala moderný šmrnc vďaka čiernemu radiátoru, čierna posteľ v spálni zas pôsobí elegantne.

Prečítajte si tiež
Udržateľný drevodom pre tri generácie s nízkymi nákladmi na prevádzku

Drevený obklad stien je ošetrený náterom, ktorý zvýrazňuje štruktúru dreva a zároveň pôsobí prirodzene.

„Pôvodne sme chceli použiť špeciálnu techniku ‚zostarnutia dreva‘, no vzhľadom na to, že išlo o časovo aj finančne náročnú záležitosť, sme nakoniec zvolili jednoduchší variant. A s výsledkom sme veľmi spokojní,“ hovorí Martina.

TIP NA VÝLET

Malá Fatra je pre turistov pojem. Sú tu krásne trasy pre tých, ktorí si chcú „dať do tela“, aj pre tých, ktorí na kondícii nepracovali. No a v zime je lákadlom najmä lyžovačka vo Vrátnej.

Z Vrátnej doliny sa dá po celý rok vyviezť lanovkou na Chleb, tretí najvyšší vrchol Malej Fatry, ktorý sa nachádza na jej hlavnom hrebeni. Môžete sa tu len pokochať výhľadmi, prípadne sa občerstviť v Chate pod Chlebom, vzdialenej asi 20 minút chôdze. Alebo si zvolíte niektorú z mnohých krásnych túr, ktorú takto začnete bez namáhavého výstupu priamo na hrebeni.

Veľmi atraktívne a obľúbené sú Jánošíkove diery. Aj tu si môžete vybrať trasu podľa náročnosti – jednoduchý malý okruh náučným chodníkom cez Nové a Dolné diery zvládnu i deti. Pre zdatnejších turistov je tu možnosť pokračovať cez náročnejšie Horné diery, prípadne aj s výstupom na Malý alebo Veľký Rozsutec.

S deťmi sa môžete vybrať aj k najvyššiemu vodopádu Malej Fatry (s dĺžkou 38 m), ktorý je zároveň štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku. Nenáročná trasa (9 km) trvá necelé tri hodiny.  A oplatí sa vziať si aj plavky – po túre sa môžete osviežiť na krásnom prírodnom kúpalisku v Šútovskom lome.

Martine a Ferimu sa nakoniec podarilo zrealizovať svoju vysnívanú oázu pokoja, ktorú si s citom doladili a zariadili podľa seba. Dnes však slúži nielen im, ale aj novým hosťom. Strategická poloha, výhľady a okolitá príroda robia totiž z tohto miesta skutočný raj pre rodiny s deťmi.

Drevenica Ventum

Zrubová chalupa s výhľadom na prekrásnu prírodu Malej Fatry a malebnú obec Terchová poskytne pohodlie až dvadsiatim hosťom. Toto ubytovanie nájdete v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku či v Rakúsku.

www.amazingplaces.sk

Text: Martina Baumann, Erika Kuhnová
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy drevenice drevodomy drevostavba zruby
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Diskusia