Zdroj: Sean McGowan

Českí architekti postavili dom na diaľku. Sebestačná drevostavba využíva solárnu energiu a dažďovú vodu

19. 08. 2021
Zdieľať

Architekti z ateliéru Prodesi/Domesi sú v Česku i na Slovensku známi detailne prepracovanými návrhmi drevostavieb s vysokým štandardom bývania. Je pre nich dôležitý ekologický pohľad na moderné bývanie, často pracujú s drevom z lokálnych zdrojov.

Jedným z novších projektov ateliéru je drevostavba navrhnutá Pavlom Horákom a Hanou Bartoňovou, ktorá stojí na ostrove pri ďalekej Austrálii. Projekt víkendového domu Kangaroo Island je špecialitou po viacerých stránkach. Pri jeho riešení sa stretlo viacero národností – okrem architektov z Česka, to bol investor – ekologický nadšenec – z Nemecka
a na mieste stavby v Austrálii na Kengurom ostrove pomáhali lokálne firmy.

Prečítajte si tiež
Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“

Nezvyčajnú spoluprácu si architekt Pavel Horák pochvaľuje: „Keď sú ľudia na jednej vlne a dostatočne motivovaní, nevadí, že sú rozptýlení po celom svete – aj tak môžu spoločne postaviť dom. Vzdialenosť nehrá rolu.“ Priznal sa, že kvôli stavbe bol „nútený“ stráviť dve dovolenky v Austrálii, ale väčšina nápadov vznikala mimo tohto kontinentu.

Terasa víkendového domu na ostrove

Kengurí ostrov je svojou klímou a charakteristickými vlastnosťami veľmi špecifický, navyše je dostupný iba trajektom. Zdroj: Sean McGowan

Na začiatku bola náhoda

Ako toto zaujímavé nadnárodné dielo vzniklo? Investor z Nemecka sa zoznámil s architektmi z ateliéru Prodesi/Domesi cez spoločného obchodného partnera. Zaujímal sa o technológiu stavby z drevených panelov CLT, a preto sa vybral do českej obce Budíkov pozrieť Domesi Concept House. V rámci návštevy ukážkového domu si s architektom Pavlom Horákom tak porozumeli, že sa dohodli na spolupráci pri návrhu novostavby na vzdialenom ostrove, v úplne iných podmienkach, aké sú u nás.

Terasa víkendového domu na Novom Zélande

Terasa. Zdroj: Sean McGowan

Drevené konštrukcie, biodosky, akustické panely cestovali loďou

Kengurí ostrov je svojou klímou a charakteristickými vlastnosťami veľmi špecifický, navyše je dostupný iba trajektom. A teraz si predstavte, že všetok materiál – drevené konštrukcie, biodosky, akustické panely, dvere a ďalšie prvky putovali na miesto určenia z Česka v lodných kontajneroch.

Prečítajte si tiež
Experimentálny projekt z Česka: Levitujúci stromodom postavený svojpomocne, pod ktorým sa pasú ovce

Autori návrhu sa netaja tým, že mimoriadne stresujúcim momentom bol prevoz veľkých okien, hoci tie neputovali z Európy, ale „len“ z austrálskej pevniny. Napriek tomu bola náročnosť stavby z hľadiska uhlíkovej stopy nižšia, ako by bola v prípade, keby dom stavali z klasického muriva.

Termity, požiare, aj covid

Vzdialenosť nebola jediným problémom, s ktorým architekti bojovali. Okrem miestnej klímy musel návrh počítať aj s ochranou proti termitom a so zvýšenými požiadavkami na protipožiarnu ochranu. S tým všetkým pomáhala miestna firma – Envirotecture. Veľkým pozitívom pri realizácii stavby boli skúsenosti českého stavebného manažéra, ktorý v minulosti býval na Novom Zélande. Poznal miestne klimatické podmienky, a tak výstavbu riadil bez problémov na diaľku – z pražskej kancelárie. Do diania okolo drevostavby zaúradoval aj covid. Majitelia nemali kvôli zákazu cestovania šancu dostať sa na ostrov niekoľko mesiacov, takže svoj dom snov si tak užívajú až teraz.

Solárne panely na streche

Dom využíva solárnu energiu, na elektrinu zo sietí je pripojený len pre prípad núdze. Zdroj: Sean McGowan

Konštrukcia, úspora energie a dažďová voda

Základom celej drevostavby je oceľová konštrukcia. Prečo takéto pevné riešenie? Dom s výhľadom na zátoku totiž stojí na piesočnej dune. Je postavený z CLT panelov v štandarde pasívnej stavby. Kvôli umiestneniu na ostrove bola kľúčová sebestačnosť domu. Využíva solárnu energiu, na elektrinu zo sietí je pripojený len pre prípad núdze. Má dokonca aj vlastnú nabíjaciu stanicu pre auto majiteľa.

Prečítajte si tiež
Chatka z lodného kontajnera vám poskytne príjemné útočisko bez zložitých papierovačiek

Pod domom a popri ňom sa nachádza niekoľko veľkoobjemových nádrží na zber dažďovej vody. Slúži aj pre prípad požiarov, ktoré tu nie sú zriedkavé. Taktiež aj čiastočné oplechovanie bolo požiadavkou
poisťovne – ako súčasť protipožiarnej ochrany.

Dizajnové svetlá nad jedálenským stolom

Dominantným prvkom v dennej zóne je luster nad jedálenským stolom. Zdroj: Sean McGowan

Pohľadové drevo a originálne osvetlenie

Interiér víkendového domu má na svedomí taktiež architekt Pavel Horák. Ponúka tri spálne s výhľadom na pláž a zátoku a originálne detaily. Na stenách vyniká pohľadové drevo, ktoré pôsobí teplo a útulne. Dominantným prvkom v dennej zóne je luster nad jedálenským stolom od českej firmy BROKIS. Domáci majú tiež k dispozícii dve kúpeľne, technickú miestnosť, práčovňu.

Pohľad na víkendový dom na kopci z garáže

Dom s výhľadom na zátoku stojí na piesočnej dune. Zdroj: Sean McGowan

Víkendový dom Kangaroo Island

Autori návrhu: Ing. arch. Pavel Horák, Ing. arch. Hana Bartoňová Prodesi/Domesi

Spoluautor (technické vedenie): Dick Clarke (Envirotecture)

Spolupracovali: Andy Marlow (detaily pasívneho prevedenia domu), Lauren Pevy (dokumentácia), Ron Selth (detaily konštrukcie, lokálna adaptácia)

Návrh interiéru: Ing. arch. Pavel Horák

Realizácia: Domesi, s.r.o., Yard Brothers (montáž na mieste)

Úžitková plocha vrátane terás: 205,57 m2

Dokončenie: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Sean McGowan

Kategória: Návšteva
Tagy: drevodomy drevostavba ekologické domy pasívne domy presklené plochy úspora energie víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia