Zdroj: Matej Hakár

Chata v objatí potoka Demänovka. Na pôdoryse starej vznikla nová. Lepšie zvládne záplavy aj sneh

08. 06. 2023
Zdieľať

Medzi ramenami potoka Demänovka v Demänovskej Doline existuje ostrov s rodinnou chatou a so záhradnou úpravou od samotnej prírody. Nová rodina si priala rekreačné bývanie, ktoré by na rozdiel od toho pôvodného nechalo interiér zrásť s prírodným okolím. O naplnenie tejto vízie sa postarala dvojica architektov Martin Boleš a Erika Bolešová.

Stavebné riešenie rekreačnej chaty potvrdzuje rešpekt k prírodným zákonom. Podrobná znalosť klimatických podmienok miesta pomohla autorom navrhnúť projekt na mieru, aby sa neopakovali chyby z minulosti. Pôvodný objekt na pôdoryse toho dnešného to stálo kompletné zbúranie. Pred vodným živlom ho neuchránila jeho pevnosť.

Ako vyzerala stará chata, si môžete pozrieť v galérii.

Na komerčné alebo súkromné účely?

Nový majiteľ ocenil privátny kúsok miesta v obľúbenej rekreačnej oblasti a rozhodol sa pre výstavbu novej chaty, ktorá by odrážala súčasné nároky na skladbu priestoru a technické vybavenie.

Prvotný zámer sa opieral o realizáciu väčšieho projektu s komerčným využitím. Napokon prehodnotil svoje plány prehodnotil a uprednostnil rekreačné bývanie pre vlastnú rodinu.

Chata v lese

Nový majiteľ ocenil privátny kúsok miesta v obľúbenej rekreačnej oblasti a rozhodol sa pre výstavbu novej chaty, ktorá by odrážala súčasné nároky na skladbu priestoru a technické vybavenie. Zdroj: Eva Benková

Pre rodinu aj priateľov

Chata bola navrhnutá tak, aby ju mohli využívať počas celého roka. Okrem rodiny sem chodí oddychovať aj úzky okruh priateľov. Objekt kapacitne počíta s nocľahom pre štyroch dospelých a šesť detí. Celkovo pozostáva z troch miestností a dvoch tzv. ležovísk.

Akumulačná pec ako dominanta

Hlavná časť pozostáva z kuchyne s ostrovom, kuchynského stola a obývacej izby s viacmiestnou rohovou sedačkou. Priestoru dominuje obnažená konštrukcia a akumulačná pec s komínom.

obývačka na chate so sivou sedačkou a akumulačnou pecou

Priestoru dominuje obnažená konštrukcia a akumulačná pec. Zdroj: Eva Benková

Interiér s terasou orientovanou na juh prepája sklená stena. Do domu sa vstupuje cez schodisko terasy. Okolie ponúka nerušené výhľady na prírodnú scenériu.

Spálne s krásnym výhľadom

Druhú polovicu pôdorysu tvoria dve symetrické samostatné jednotky. Každá obsahuje vlastnú izbu s manželskou posteľou a prístelkou. K obom prislúcha vlastná kúpeľňa so sprchovacím kútom a WC. Izby odlišujú len iné výhľady do okolia – na potok Demänovku alebo na les.

výhľad cez okno zo spálne, otvorená polica

Spálne odlišujú len iné výhľady do okolia – na potok Demänovku alebo na les.
Zdroj: Eva Benková

Skrytý kútik pre radosť malých dobrodruhov

Nevyužitý priestor pod sedlovou strechou nad izbami dostal špecifické určenie. Primárne slúži deťom ako hracia zóna stvorená na rôzne dobrodružstvá. Z tohto miesta sa dá dobre pozorovať dianie v interiéri alebo obloha cez strešné okná. O pohodlie sa starajú dve ležoviská navzájom prepojené mostíkom z drevených trámov na spôsob lávky cez potok.

Prečítajte si tiež
Z rekreačnej chaty vznikol dom s nízkymi nákladmi na prevádzku. Čo urýchlilo stavbu?

Cesta do hornej časti zabezpečenej sieťou vedie cez “domček” vybavený obojstranným rebríkom a hore s kruhovým otvorom. Slúži ako úložný, prípadne komunikačný priestor alebo vertikálna technická miestnosť, ktorá sa v chate inak nenachádza.

clapec sa hrá v podkroví chaty s bielou sieťou a dreveným domom

Nevyužitý priestor pod sedlovou strechou primárne slúži deťom ako hracia zóna. Zdroj: Matej Hakár

„Prvky interiéru sú formované ako domčeky osadené do priestoru v čo najviac nezávisle od obvodového plášťa. Tento princíp pomáha navodiť pocit väčšieho priestoru,” vysvetľujú architekti svoj zámer.

Drevo a len drevo. Až na malé výnimky

Takmer na všetkých povrchoch je použité drevo. Hierarchiu jednotlivých plôch určuje rôzne ošetrenie: transparentný voskový olej (obvodové konštrukcie vrátane stropu), biely voskový olej (priľahlé steny uzatvárajúce izby po stranách ) a transparentný olej (kúpeľňový blok).

Drevená podlaha je z červeného smreka a v časti zádveria je použitý vyhrievaný žulový kameň. Miesto slúži na odloženie obuvi a búnd. Kúpeľne sú obložené bielou keramickou mozaikou.

kúpeľňa obložená bielou mozaikou

Kúpeľňa Zdroj: Eva Benková

Svetlo nielen zo svetlíkov

Zdrojom denného svetla je sklená stena, dve izbové otváravo-sklopné štvorcové okná po stranách domu a dve strešné okná, ktoré difúznym spôsobom presvetľujú kúpeľne cez interiérové svetlíky.

Prečítajte si tiež
Pri premene tradičnej áčkovej chaty s výhľadom na jazero pomohla lanovka a 150 schodov

S výbavou do každého počasia aj záplav

Nízka sedlová strecha s veľkými presahmi pomáha zvládnuť dlhé zimy s intenzívnou snehovou pokrývkou a preklenúť v pohodlí obdobie dažďov. Je pokrytá plechovou krytinou vo svetlosivej metalíze.

Viac z interiéru chaty aj okolitej prírody národného parku si pozrite v galérii.

Charakter drevenej fasády vychádza z miestnych malých rekreačných objektov. V prípade každoročných jarných záplav je chata postavená na bezpečnej úrovni.
V časti sokla sa nachádzajú navozené balvany.

drevená terasa krytá presahom strechy

Nízka sedlová strecha s veľkými presahmi pomáha zvládnuť dlhé zimy s intenzívnou snehovou pokrývkou a preklenúť v pohodlí obdobie dažďov. Zdroj: Eva Benková

Na pozemok vedie zo západnej strany spevnený prístupový mostík. V prípade nevyhnutnosti je možné prejsť autom až k chate, ale na štandardné parkovanie slúži miesto pri obecnej ceste.

Rodinná chata na ostrove

Architekt: Ing. arch. Martin Boleš, Ing. arch. Erika Bolešová
Lokalita: Demänovská Dolina
Rok: 2018 (projekt), 2022 (realizácia)
Plocha pozemku: 4015 m2
Zastavaná plocha: 94 m2
Podlažná plocha: 149 m2
Úžitková plocha: 87 m2

Text: Katarína Mácová
Foto: Eva Benková, Matej Hakár, Martin Boleš

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevo v interiéri drevodomy
Zdieľať článok

Diskusia