Máte radi červenú? Tento dom budete milovať

11. 03. 2019
Zdieľať

Máte radi extravaganciu? Chceli by ste upozorniť okolie na svoju jedinečnosť aj domom, v ktorom bývate? V tom prípade sa vám zrejme bude páčiť tento rebelský nápad architektov. Červená fasáda však má veľmi praktický význam.


Máte radi červenú? Tento dom budete milovať

2359215
João Guimarães

Foto: João Guimarães

Za všetkým stojí úvodná skúsenosť 

Keď architekt Luís Rebelo de Andrade po prvýkrát navštívil oblasť, kde mal budúci dom stáť, lokalitu vyhodnotil, že sa tu dá omnoho ľahšie stratiť auto ako na parkovisku supermarketu. Nie preto, že by vám ho niekto ukradol, ale kvôli jednoliatosti a hustote porastov borovíc a korkových dubov. Jednoducho, všetko tu vyzerá rovnako, nech sa pohnete ktorýmkoľvek smerom.

 


Máte radi červenú? Tento dom budete milovať

2359211
João Guimarães

Foto: João Guimarães

Prečo červená fasáda

Táto skúsenosť viedla architektov k myšlienke, že je potrebné projekt zviditeľniť – v lokalite chýbali akékoľvek referenčné body, od ktorých by ste sa pri návšteve alebo návrate domov mohli odraziť. Výsledkom bolo rozhodnutie, že dom treba zviditeľniť tak, aby sa sám stal dôležitým orientačným bodom. Dá sa to lepšie vyriešiť ako poschodovou stavbou s výraznou červenou fasádou?


Máte radi červenú? Tento dom budete milovať

2359227
Carlos Cezanne

FOTO: Carlos Cezanne

Ako škôlkarská kresba

Dom nielen vzhľadom na farebnosť, ale aj štýlovú strechu, dvere, okná, okenice z diaľky pôsobí ako kresba namaľovaná škôlkarom. Zdanlivo je síce jednoduchý, ale za touto jednoduchosťou sa skrývajú veľmi poctivo prepočítané a naprojektované detaily, črty histórie, spôsobu života predkov, hravosť aj psychológia – aby pôsobil čo najpríjemnejšie a neoberal domácich či návštevníkov o energiu, ale práve naopak. 


Máte radi červenú? Tento dom budete milovať

2359235
Carlos Cezanne

FOTO: Carlos Cezanne

Vyrobí viac energie ako spotrebuje

Súčasťou projektu domu bola okrem budovy samotného domu aj budova farmy, ktorá má čiernu šikmú strechu. Architekti navrhli obe stavby tak, aby minimalizovali čas a náklady na výstavbu a šetrili energiu. Veľmi pozitívnym faktom je, že solárne panely a tepelné kolektory sú schopné vyrobiť viac energie ako dom spotrebuje. 

 

House 3000 v skratke

architektonický ateliér: Rebelo Andrade

architekti: Luís Rebelo de Andrade, Joana Varajão, Filipe Ferreira

lokalita: Alcácer do Sal, Portugalsko

rozloha: 400 m2

rok realizácie: 2015 až 2018

Sabína Zavarská
Foto: João Guimarães; Tiago Rebelo de Andrade; Carlos Cezanne

Kategória: Návšteva
Tagy: červená fasáda rodinný dom úsporné domy
Zdieľať článok

Diskusia