Moderný vidiecky dom vytvorený z kombinácie dvoch kontrastných celkov
Mnoho mladých rodín hľadá bývanie, ktoré nie je ďaleko od mesta, ale pritom sa nachádza v pokojnom prírodnom prostredí. Mladá štvorčlenná rodina si vyhliadla pozemok v Petříkove pri Prahe.
Z bytu v Prahe do domu neďaleko
Mladá rodina oslovili architektov s úlohou navrhnúť dizajn domu. Odovzdali im lokálne platné stavebné predpisy, informovali ich o výške rozpočtu, ktorý môžu do stavby investovať, a nechali ich pracovať. Architekti teda okrem tvorcov návrhu boli zároveň aj rodinnými rozpočtovými poradcami. Predávali byt v Prahe a za tieto peniaze plánovali postaviť dom. Samozrejme, dôležité bolo tiež prispôsobiť stavbu prostrediu a potrebám modernej rodiny.
TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk
Kvalita priestoru pre život
Vzájomná spolupráca však začala ešte skôr: už pri výbere pozemku, a tak architekti vedeli do čoho idú. Výhodou pozemku je, že sa nachádza na konci obce a susedov má iba z dvoch strán. Z ďalších dvoch strán je les a voľná krajina, ktorú architekti vtiahli do interiéru tak, že je jeho súčasťou každú dennú i nočnú hodinu. {R1}
„Na rozdiel od bežnej novostavby v satelitoch, kde sa stavia veľký rodinný dom na malom päť až šesť árovom pozemku (častokrát aj s dvojnásobne prekročenou povolenou zastavanosťou), sme sa spoločne s investormi zhodli, že v tomto prípade je potrebné investovať do priestoru. Nie interiérového, ale priestoru pre život a súkromie. Vďaka vzájomnej dôvere a dobrej komunikácii vznikol návrh bez zbytočností a s obmedzeným rozpočtom. Dom zaberá iba desať percent plochy z 20 árového pozemku. Celková úžitková plocha rodinného domu je 223 m2 vrátane garáže a technických miestností. Rodinný dom má garáž iba pre jedno auto, ktorá nech je akokoľvek veľká vo väčšine prípadov skončí ako sklad (čo sa potvrdilo aj v tomto prípade). Dom nemá bazén, altánok alebo letnú kuchyňu. Veľkosti otvorov na fasáde boli navrhnuté tak, aby v prípade finančného nedostatku, boli vyplnené plastovými oknami bez predelov a tým by sa zachoval vizuálny zámer. Našťastie k tomu nedošlo a boli osadené hliníkové okná,“ opisuje proces tvorby návrhu a realizácie stavby architekt Metodiy Monev.
Kontrast materiálov i tvarov
Kalin Cakov, Metodiy Monev, Ján Obušek vytvorili moderný dom z kombinácie dvoch kontrastných celkov – jednoduchých betónových hranolov predstavujúcich prízemie a prvého podlažia s tehlovým obkladom. Horné podlažie zodpovedá archetypu vidieckeho domu v tejto lokalite. Betónový základ je otvorený jedným smerom – do súkromia záhrady, kde je krytá terasa chránená pred pohľadmi z ulice múrom. Vybrané materiály zabezpečujú nielen dlhú životnosť a bezúdržbovosť, ale aj dôstojné starnutie domu v prirodzenom prostredí a prirodzeným spôsobom.
Ako je riešená dispozícia?
Prakticky a jednoducho. Prízemie patrí denným spoločenským priestorom, teda kuchyni, jedálni, obývačke. Z týchto priestorov je cez veľké presklenia vidno okolitú krajinu a nadväzuje na ne vonkajšia krytá terasa. Na pochodí sa nachádzajú štyri spálne a dve kúpeľne.
Dom pri lese v skratke
Architektonický ateliér: cakov & partners, s.r.o.
Autori: Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Monev, Ing. arch Ján Obušek
Spolupráca: Ing. Miroslav Matiaš
Plocha pozemku: 2 000 m2
Zastavaná plocha: 200 m2
Podlahová plocha: 223,38 m2
Lokalita: Petříkov, ČR
Návrh: 2016
Realizácia: 2016 až 2018
Sabína Zavarská
Foto: Metodiy Monev