Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Jednu stodolu vložili do druhej a vytvorili rodinný dom. Nevšedné bývanie ponúka všetko pohodlie vidieka

17. 09. 2023
Zdieľať

Postaviť si dom na svahu nie je v dnešnej dobe nič nezvyčajné. Kopec vytvára nadhľad, poskytuje neopakovateľné výhľady, no najmä ponúka súkromie, čo rodina s deťmi dostatočne ocení. Ako sa v tomto prípade podarilo architektom popasovať s možnosťami vidieckeho pozemku? A akú funkciu spĺňa netradičný tvar domu?

Na samom začiatku bol svahovitý pozemok v obci Radziszów, nachádzajúcej sa blízko Krakova v Malopoľsku, ktoré je charakteristické svojou malebnosťou. Navyše miesto, na ktorom bol dom postavený, je obklopené ďalšími kopcami a početnými kukuričnými poliami. Dedinský naturizmus vo svojej podstate. Preto sa architekti rozhodli pre lepšie využitie podmienok svahu, ktoré im ponúka.

Pomocou vodováh určili postavenie domu v jeho severnej časti. Táto orientácia uľahčila napríklad aj rozloženie slnečného žiarenia počas dňa.

Väčšina izieb sa otvára nádherným výhľadom a spolu so záhradou sa sem dostane čo najviac prirodzeného svetla. Dom sa tak efektívne nabíja slnečnou energiou – svetlom aj teplom.

Netradičný dom na kopci v Poľsku, pohľad zhora na strechu, dvor a kukuričné polia. V pozadí športové ihrisko, detská šmykľavka a kamenné ohnisko.

Kukuričné polia obklopujú pozemok z oboch strán a dodávajú domu dedinský kolorit. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Stavba v tvare stodoly

Samotný dom je výrazným architektonickým počinom. Stačí sa pozrieť na jeho tvar. Je netradičný – konštrukcia sa skladá z dvoch hmotovo pestrých archetypálnych stodôl. Zaujímavé je ich umiestnenie – sú vertikálne aj horizontálne osadené ,,do seba“ a tiež mierne pootočené.

Atypickosť stavby odráža akoby dva svety – modernitu a tradíciu. Navzájom sa však dopĺňajú, všetko tak v konečnom výsledku sedí a harmonicky ladí. Dva primárne prvky kompozície sa neprelínajú len zvonku, ale aj vo vnútri budovy. Tam ich ,,rozdelenie“ nadobúda istú funkčnosť v rámci interiéru.

Netradičný dom na kopci v Poľsku, pohľad na terasu a chodník vedúci k nej za denného svetla. Na terase je väčšia zelená stolička.

Dve časti zapadajúce do seba. Fascinujúci tvar domu navonok aj vo vnútri. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Presné vymedzenie priestoru

Dom je koncipovaný tak, aby spĺňal potreby rodiny s deťmi. Plocha 217 m2 poskytuje dostatok priestoru nielen na bežné – denné aktivity, ale aj na hranie. Ak by sa to deťom málilo, v záhrade za domom je ešte veľa voľného miesta, nehovoriac o rozľahlom domácom ihrisku a šmýkačke.

Prečítajte si tiež
Moderný vidiek nemusí kopírovať chalúpky. Dom na Morave rešpektuje potreby súčasnej rodiny aj tradíciu

Interiér je však rozdelený na prízemie a poschodie. Na prízemí sa nachádza denná časť s veľkými oknami smerujúcimi na južnú stranu, pričom je tu aj východ na terasu, čiastočne tienenú presahujúcou časťou objektu. Terasa poskytuje plynulý prechod do záhrady, obrastenej prevažne trávou, pričom v nej nechýbajú ani stromy a okrasné dreviny. Prízemie obsahuje okrem chodby a vestibulu hosťovskú izbu, technickú miestnosť, špajzu, kúpeľňu a obývaciu izbu.

Horné poschodie tvorí nočná časť a detská zóna so spoločnou spálňou. Tie však budú oddelené, keď deti vyrastú, aby im bolo dopriate súkromie. Okrem toho sú tu ešte dve kúpeľne a šatník.

Netradičný dom na kopci v Poľsku, pohľad zhora na okolitý pozemok so športovým ihriskom, detskou šmýkačkou a kamenným ohniskom.

Za domom sa nachádza priestranné ihrisko. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Záhrada ponúka široké spektrum využitia

Doplnkom k domu je priestranná záhrada, ktorá predstavuje široké možnosti na trávenie voľného času. Je k nej ľahký prístup ako z domu, tak aj z terasy po vykladanom chodníku. Na domácom ihrisku, ale aj na detskej šmýkačke sa deti môžu do sýtosti vyšantiť.

Dospelí možno uprednostnia grilovanie na kamennom ohnisku, pri ktorom sa dá sedieť na drevených pníkoch alebo kovových stoličkách. Dokážu si tak spoločne vychutnať okolitú prírodu a pekné výhľady, ktoré im ponúka, napríklad pri letnom západe slnka.

Prečítajte si tiež
Pozrite si skutočný dom autorky románu Pýcha a predsudok. Prečo anglický štýl stále inšpiruje vidiecke bývanie?

Všetko do seba zapadá

Fasáda stavby je upravená prírodnými materiálmi v zemitých tónoch. Spodná časť je pokrytá šedými kamennými doskami, hornú časť obložená drevom. Na prvý pohľad zjavný kontrast, no vo výsledku tvoria harmonický vzhľad. Sivá strecha je vytvorená z kovu so stojatou drážkou.

Všetky zvolené materiály, ako aj ich farby budia naturálny dojem. Takisto pri terénnych úpravách pozemku dbali tvorcovia na to, aby boli čo najviac prirodzené. Cieľom bolo vytvoriť dom so záhradou, zapadajúci do vidieckeho charakteru okolia, čo sa napokon podarilo.

Netradičný dom na kopci v Poľsku, pohľad na kamenné ohnisko, obklopeného rozličnými stoličkami, na ktorom sa dá opekať.

Dedinské prostredie odráža aj takéto kamenné ohnisko, na ktorom sa dá variť a opekať. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Dom na kopci

Firma: RS+ Robert Skitek
Hlavní architekti: Robert Skitek, Martyna Lenart-Zygmunt
Spolupráca: Marek Skałkowski, Janus Findysz, Marcin Mikołajczyk
Lokalita: Radziszów, Poľsko
Realizácia projektu: 2022
Rozloha: 217 m2

Text: Natália Turcovská
Fotografie: Tomasz Zakrzewski

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra rekonštrukcia stodoly rodinný dom tradičné domy vidiecke domy
Zdieľať článok
Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia