Môže byť malý byt v sivo-sivej farebnej kombinácii taký pôsobivý?
Kto by si pomyslel, že malý byt v sivo--sivej farebnej kombinácii môže byť taký pôsobivý. Pomohlo mu aj šikovné využitie priestoru a kombinácia jednoduchého nábytku s doplnkami v štýle vintage, čím získal moderný vzhľad a zároveň domácku atmosféru.
Ak sa dvaja tvoriví ľudia s veľkými plánmi rozhodnú žiť spolu, a využiť pritom na maximum potenciál malého bytu, výsledok musí byť zaujímavý. Presne to bol prípad Janine a Ruana, ktorí si našli bývanie v honosnom starom dome na okraji najvýznamnejšej obchodnej štvrte Kapského Mesta. Hľadali priestory, ktoré by potrebovali renováciu, a dvojizbový byt v Tamboerskloofe perfektne zodpovedal ich predstavám.
Za rok a pol, počas ktorého tu dvojica býva, v ňom urobili úpravy, ktoré ho zbavili niekdajšieho dojmu tesného a obmedzeného priestoru. „Keď sme sa sem sťahovali, vedeli sme, že budeme rekonštruovať, no najprv sme sa tu trochu zabývali, aby sme sa vedeli lepšie rozhodnúť, čo treba urobiť,“ hovorí Janine.
Nie draho, avšak bez kompromisov
Obaja partneri radi varia a teší ich, keď si môžu pozvať domov zopár priateľov. Po nasťahovaní bola preto pre nich najväčším problémom kuchyňa – na stenách boli biele obkladačky, zariadenie tvorili biele skrine a veľký hnedý kuchynský ostrov s drezom. „Vyzeralo to hrozne,“ spomína si Janine. „Nechceli sme do rekonštrukcie veľa investovať, no ani sme nemali v úmysle robiť kompromisy v estetike.“
Všetky skrine vyhodili a obklad dostal novú vrstvu matnej tmavosivej farby. Kamarát im potom na zákazku vyrobil drevené police v štýle priemyselnej dielne, ktoré rozmiestnili tak, aby získali maximum odkladacieho priestoru. A keď kupovali riad a ďalšie kuchynské vybavenie, držali sa typickej farebnosti tejto miestnosti, vďaka čomu sa z obyčajných políc stal zaujímavý interiérový prvok.
Monochromatické farby – tmavosivá, biela a svetlosivá –, ktoré tvoria základ interiéru, účinne oživili doplnky z dreva a bohatá zeleň.
Sivo-sivé variácie
V monochromatickej farebnosti pokračovali aj v otvorenom priestore, ktorý nadväzuje na kuchyňu a využíva sa ako obývačka a jedáleň: sivé a biele steny tu doplnili svetlosivou podlahou a tmavosivou rohovou sedačkou. Dominantou miestnosti je tmavosivá stena, ktorú oživujú obrázky rastlín od Vicki Thomasovej, tónované fotografie starých otcov oboch partnerov a zábery zo spoločných ciest.
Doplnky a zariadenie sú vybrané tak, aby harmonizovali jednak s podlahou natretou na svetlosivo, jednak s dvomi pozoruhodnými secesnými kreslami a pohovkou, ktorá rozmerovo perfektne sadla do priestoru obývačky. Podobné police ako v kuchyni tu poskytli miesto na nezvyčajnú zbierku budíkov a písacích strojov, ale aj na rastliny, ktoré príjemne oživili celý priestor. Miestnosť je plná zaujímavých doplnkov, kníh a obrázkov, ktoré partnerom pripomínajú spoločné cestovanie. „Tento štýl zariadenia by sa dal asi nazvať škandinávsky vintage,“ vysvetľuje Janine.
„Mám rada interiéry škandinávskeho typu, pretože sú útulné a jednoduché. A keď skombinujem moderný nábytok s doplnkami v štýle vintage, priestory získajú moderný vzhľad a zároveň domácku atmosféru.“
Obaja partneri často snoria za predmetmi, ktorými by rozšírili svoju zbierku: „Každý blší trh alebo obchod so starožitnosťami či s vecami v štýle vintage znamená pre mňa zvýšené nebezpečenstvo,“ priznáva sa Janine. „Nedokážem iba tak prejsť okolo, a keď sa už pristavím, nie som schopná odísť s prázdnymi rukami!“
Využitý priestor
Aj v poslednej z miestností bytu, v spálni, je zrejmá skvelá schopnosť domácej dvojice šikovne využiť priestor. Nezvyčajné umiestnenie kúpeľne v pôdoryse bytu im trochu skomplikovalo plány na čo najpraktickejšie riešenie, no keď kút spálne pri kúpeľni zmenili na malú pracovňu, celá miestnosť sa stala multifunkčným priestorom bez toho, aby jej usporiadanie pôsobilo nesúrodo. Na pracovnom stole a poličkách sa opakujú motívy tmavých farieb oživených drevom a množstvom zelene. Najvýraznejším dekoratívnym prvkom spálne je však stena oblepená mapami, ktorá zastúpila čelo postele. „Vyplienili sme množstvo antikvariátov, kým sme našli dostatok starých atlasov sveta,“ spomína Janine.
Pri plánoch Janine a Ruana prebúrať strop a rozšíriť svoje bývanie do podkrovia, kde by vytvorili ďalšie spálne a kúpeľňu pre budúcich malých kreatívcov, je tento neveľký byt už teraz plný nových prekvapivých riešení, ktoré čakajú na svoju realizáciu.
Šálky a taniere starostlivo poukladané na policiach urobili z úsporného prvku štýlotvorný.
Mimikry efekt. Čierny odpadkový kôš vôbec nepôsobí nepríjemne – splynul totiž s tmavosivou stenou za ním.
S dobrými nápadmi a hrou s farbami sa dá dosiahnuť silný dojem aj bez silného rozpočtu.
Pevný stôl z topoľového dreva sa stal obľúbeným kusom kuchynského nábytku.
Kľúčom k vydarenému riešeniu malého priestoru je podľa Janine maximálne funkčný nábytok: „Ak bývate v malom byte, každá miestnosť prevezme viaceré funkcie a police pomôžu využiť každý voľný kút.“
KTO TU BÝVA
Janine Mollentze a Ruan Vermeulen. Janine pracuje ako vedúca tímu webdizajnérov a jej koníčkom sú interiéry – mnohým priateľom už pomohla so zariaďovaním ich domova. Záľuba v šití a hrách s hlinou ju priviedla aj k otvoreniu internetového obchodu, v ktorom ponúka kožené doplnky a keramiku (www.veltwerk.co.za). Ani Ruanovi nie je dizajn cudzí – je spoluzakladateľom spoločnosti tvorivých riešení Am I Collective (www.amicollective.com), v ktorej vedie tím tvorcov videohier.
Závesné kvetináče nad vaňou sú od značky Boskke – boli najjednoduchšou možnosťou, ako začleniť oživujúcu zeleň aj do zariadenia kúpeľne. Rastliny tu budú rásť vďaka pare.
TEXT CHRISTINE VAN DEEMTER
FOTO GREG COX
PRODUKCIA SVEN ALBERDING, WWW.BUREAUX.CO.ZA
ZDROJ časopis Môj dom 5/2015