Na západe nič nové

28. 09. 2006
Zdieľať

Na západe nič nové? Tak sme sa vybrali na otočku do Košíc. Pravda je taká, že nie každý byt, ktorý môže zaujať, je v dosahu hlavného mesta... Hoci bližšia Bratislava ako Košice, odbremenili sme obchodné oddelenie o jednu zánovnú červenú oktáviu a pobalili základné pomôcky: 1 kus redaktorky, 1 kus fotografa, diktafón aj s náhradnými baterkami, fotoaparát aj so statívom, mapu metropoly východu a zbožné prianie, aby o druhej popoludní vyšlo slnko, aj keď nás kvalifikované predpovede počasia vystríhali ...

Niekto sa rád sťahuje


Na západe nič nové

65009
Dominik Vlaheko

Michaela a Dodo, mladí ľudia zaneprázdnení svojou prácou, zahľadení do noviniek na trhu elektrospotrebičov, s vyhraneným názorom na to, čo naozaj potrebujú a čo nechávajú za sebou, prichystaní odniesť si so sebou len to najnutnejšie vrátane vyskúšanej postele a niekoľkých kusov nábytku určených do pracovne. Už nejaký čas im bolo úplne jasné, že v peknom príbytku zveľadenom s kumštom a s výhľadom na jazero ďalej bývať nebudú. Rozhodli sa pre bývanie v centre a nič ich nemohlo zastaviť. Pozorne sledovali inzerciu v tlači a na internete, kde našli na predaj zaujímavý byt. Vyhovoval. Po každej stránke. No rozprávke nie je koniec. Najprv realitka nevedela dohodnúť predaj a až po nejakom čase, keď mladý pár statočne obiehal ďalšie možnosti, sa dali veci do pohybu.


Na západe nič nové

65012
Dominik Vlaheko

Pôvodná majiteľka potrebovala predať… a vzhľadom na to, že Miša a Dodo sa vo svojej profesii naučili konať rýchlo, v krátkom čase pod heslom „dobrý predaj a ešte lepšia kúpa“ zabezpečili všetko potrebné na sťahovanie. Dobrá adresa znamenala vysnívanú možnosť, ako sa dostať blízko k centru mesta tak, aby pri ceste do práce nemuseli používať nijaký dopravný prostriedok. Pracovisko za rohom, na skok k rodičom a už nijaké trápenie, či si dať za pohárik, alebo odolať pred návratom z obľúbenej reštaurácie.


Na západe nič nové

65010
Dominik Vlaheko

Už je to tu

Hurá, máme ho! Byt je dobrý, ale všetko bude ináč. Nové nápady si postupne nachádzali miesto na 77 m² v staršej tehlovej zástavbe. Od novembra minulého roka sa začala veľká rekonštrukcia na treťom poschodí bez výťahu. Dodnes na to Dodo spomína: „Som rád, že existujú ľahčené tvarovky. Faktom je, že Miška niečo vymyslí, a ja to musím vydržať.“ Sám hore schodmi so stavebným materiálom – nebola to dovolenka, ale dobrá zaberačka aj pre vyšportovaného mladého muža. Chrbticu máme všetci len jednu. Neskôr pomohli rodičia a kamaráti z oboch strán. Murovania a obkladania sa chopil rodinný známy.


Na západe nič nové

65027
Dominik Vlaheko

Stavbyvedúcou bola Miša. Náročná na výsledok roboty, držala sa zásady: „Nie je možné, aby majster urobil ináč!“ Premeriavala a strážila: „Ukážte, ujo Pišta. Nie, vybrať! Takto… teraz je lepšie.“ Domáci tvrdia, že robotníci vedia robiť, ale keď chcete všetko mať podľa vlastných predstáv, treba byť pritom od začiatku do konca. Nakoniec – alebo skôr na začiatok – obaja mladí prišli prerábke na chuť.

Kov, drevo, elektronika

Otvorený vstup, čisté línie a priestor. Jediné kyvné dvere sú tie, ktorými sa vchádza do bytu. V Ázii to už mali dávno dobre vymyslené: zúhľadneniu a zušľachteniu priestoru pomohli posuvné dvere osadené do všetkých dverných otvorov.


Na západe nič nové

65028
Dominik Vlaheko

Podvesená konštrukcia zo sadrokartónu ukryla elektroinštaláciu bodového osvetlenia. Podhľad si zopakoval červenú z čelnej steny. Večer, keď sa zažne svetlo, svojou sýtosťou ešte viac zmäkčuje obrysy zázrakov elektroniky v obývacej zóne. Príjemné úlety s farbami hrajú prím vďaka menšiemu počtu kusov nábytku. Dôležitý bol výber a postupné zariaďovanie. Kupovanie systémom hneď a všetko, čo sa do nového domova zmestí, nie je ich štýl. Takáto úspornosť v zariaďovaní je vyvážená najnovšími elektrospotrebičmi s moderným dizajnom. Plávajúce podlahy s dekorom čerešňového dreva zjednocujú celú plochu bytu. Nebol to zámer, skôr hľadali niečo z nádychom hnedej. Výsledný efekt aj vďaka farebnosti stien dáva miestami pocit vínovočerveného akcentu.


Na západe nič nové

65014
Dominik Vlaheko

Z jedného kusa podlahy pri výbere v predajni bolo ťažké určiť, ako sa nákup nakoniec vyfarbí. Teraz však neľutujú. Kožená sedacia súprava a stoličky s jedálenským stolom z masívu sa tu uvelebili vo veľkom štýle. Jedálenský kút v mieste prelínania kuchynskej a obývacej zóny poskytuje komfort aj pri veľkom stolovaní. Kuchyňa. Tu sa varí a pečie? Ale áno, ibaže veci sú radi odložené. Celú dispozíciu si Miša sama vymyslela. Pomocou počítačového programu sama virtuálne dosadila zariadenie do vysnívanej kuchyne.

Čistá línia kuchynskej linky. Svetlé s tmavým. Dvierka so zabudovanými úchytkami. Všetko na mieru. Za úhľadným nábytkom sa skrýva dostatok odkladacieho priestoru. Ďalšie priznanie: „Okolo chladničky s ľadopádom a baru sa točil celý byt!“ Sú samostatne stojace, vložené do vopred naplánovaného technického výklenku: 90 cm pre antikorovú krásavicu, 60 cm zhltla rúra s mikrovlnkou a nakoniec 15 cm na poličky s vinotékou.


Na západe nič nové

65016
Dominik Vlaheko

Súlad záujmov

S kúpeľňou sa začalo hneď od prahu. Prečo? Pre dvere. Ak sú vyhútané tak, aby sa zasúvali do steny, a nie pred ňu alebo za ňu, potom treba inštalovať do priečky posuvný systém. Zástupca firmy síce chvíľu krútil hlavou, ale keďže Miša sa nevzdala, atypické dvere zdobia chodbu aj kúpeľňu. Okrem toho obaja majitelia vedeli, že nemusí byť len sprchovací kút, ale aj vaňa. Relax je relax. Za obeť padla komora. Ešte teraz sa zabávajú na tom, že v nej majú sprchovací kút. Lacnejšie dvierka, určené výrobcom na oddelenie vane, poslúžili ako prístup k sprche, ku ktorej naviguje oko biely veľkorozmerný obklad. Znížený strop zútulnil členitý priestor kúpeľne.


Na západe nič nové

65017
Dominik Vlaheko

Hnedá, biela, krémová. Drevo a keramika. Mozaika zjemnila plochy. Dekoru však pridali s mierou. Zrkadlo navždy uviazlo v stene. Moderný dizajn umývadla a ostatných zariaďovacích predmetov zasvietil na pozadí obkladu vo farbe čokolády.

Tam, kde by bolo obkladu už priveľa, našli svoje miesto dyhy z moreného dreva. Prírodné kontrasty podčiarkuje aranžovaná kytica v sklenenej váze.

… a bolo svetlo

Keď fotograf dobre nafotí, nakoniec aj slnko zasvieti. Pre veľký úspech ešte raz. Nevadí, veď čo by sme neurobili pre Môj dom a dobrý článok. Ešte vniesť do fotiek novú hru svetla. Biele steny sa tak viac zviditeľnili.


Na západe nič nové

65015
Dominik Vlaheko

Naprieč stropom sa v plnej kráse ukázal nosný preklad. Po odstránení priečok a otvorení priestoru ostal visieť vo vzduchu. Aby len tak nevisel, dostal slušivý sivý náter a teraz sa tvári ako výtvarný prvok.

Len tak mimochodom, v tomto interiéri sa najprv čarovalo s farbami stien a až potom sa kupovali doplnky. Podobne to bolo aj v spálni: sólo omaľovaná plocha obľúbenou zelenou, k tomu podušky, rotangové kreslo, rastliny… Naopak, zadná izba sa stala pracovňou, posilňovňou, hosťovskou, knižnicou – a tak dostala vanilkový náter, ktorý sa neprieči nijakej z určených úloh.

Miša má, čo chcela

Honoré de Balzac raz povedal, že tí, čo sú sami so sebou spokojní, majú zlý vkus. V prípade Michaely to určite neplatí. Na chvíľu sa zamyslela a vedela, že druhý raz by to bolo ešte onakvejšie.


Na západe nič nové

65023
Dominik Vlaheko

Keďže vymýšľanie, odkiaľ začať, koho zavolať, aké farby vybrať a kedy je robota už znesiteľne urobená, patria k jej srdcovým záležitostiam, nepochybne to v krátkom čase roztočí pri zariaďovaní ďalšieho príbytku.Dizajnéri z televíznych obrazoviek sú v našich končinách ešte stále exotikou. Keď sa objavia naživo, často u nich potencionálni klienti „nakúpia“ rady a potom si chtiví zaujímavého bývania urobia byt po svojom. Možno jedna mladá žena z Košíc dostane viac príležitostí.

kuchynská linka, stôl: Multi, s. r. o., ku kuchynskej linke
kreslá: VV MIX
barové stoličky, nábytok v spálni: nábytok Kollárová
nábytok: IKEA
posuvné dvere: ITAKA plus
plávajúca podlaha: Hornbach
obklady v kúpeľni: ESO
dlažba v kúpeľni: ELKEM
zariaďovacie predmety: LAUFEN, predáva firma MAAG
vaňová zástena/dvere v sprchovacom kúte: Hornbach cena: 2490 Sk
eurookná: PROFI okno, Prešov

Kategória: Návšteva
Tagy: byt návšteva
Zdieľať článok

Diskusia