![](https://mojdom.zoznam.sk/wp-content/uploads/2020/01/1283828-768x576.jpg)
Nadčasová jednoduchosť rodinného domu priniesla majiteľom moderné bývanie
Chceli moderné bývanie, ktorého štýl neskončí po pár rokoch v škatuľke s nápisom „absolútne out“. Tvarová jednoduchosť a farebná striedmosť s charakterom súčasnej moderny mali byť základom domu.
{R1}
Sadli si k internetu a ujasnili si svoju predstavu o bývaní. Hľadali práce architektov, ktoré by ich oslovili a spĺňali by ich predstavu o bývaní. A tak našli aj ateliér architektúry a dizajnu APEX A, ktorého tvorba bola presne to, čo hľadali. Moderne jednoduché s nápadom a eleganciou súčasnosti. Hneď od začiatku si sadli nielen po pracovnej stránke, ale aj po ľudskej a po niekoľkých stretnutiach im architekti predložili návrh domu, ktorý splnil všetky ich požiadavky. Tento prvý bol vlastne aj tým konečným, keďže vyžadoval iba minimálne kozmetické úpravy.
Majiteľ chcel dom, ktorý sa mu bude páčiť a bude mať preňho zmysel aj po rokoch.
Výstavba
Pôvodne si majiteľ plánoval, že stavbu domu zrealizuje svojpomocne, no neskôr ju na základe odporúčaní projektantov postupne zveroval do rúk profesionálom. Koncepcia domu si vyžadovala náročnejšie stavebné postupy, na ktoré svojpomocná výstavba nestačila. Projekt predpokladal presnosť a staticky náročné vykonzolovanie prvého podlažia s nutnou dávkou znalostí a skúseností s výstavbou takýchto objektov.
Koncepcia domu počítala s príjemnou terasou za domom, ktorá je čiastočne prekrytá vykonzolovaným prvým podlažím a tak vytvára možnosť príjemného posedenia aj v nepriaznivom počasí.
Dano Veselský
Interiérový dizajnér pristúpil na hru nadčasovosti a striedmej farebnosti, ktorá sa tak rýchlo neokuká, v súzvuku s celkovou architektúrou domu. Svetlými farbami s dôrazom na originálny dizajn z vlastnej dielne podporil vzdušnosť a ľahkosť interiéru.
Dano Veselský
Všetok nábytok bol vyrobený na mieru, takže bolo možné zjednotiť materiál a drevený dekor, ktorý sa objavuje v obývacej časti domu. Veľkému otvorenému priestoru na prízemí dominuje originálny jedálenský stôl doplnený dizajnovými kresielkami.
Dano Veselský
Skrinky je možné ľubovoľne presunúť do hociktorej časti police.
Základný stavebný systém Ytong si vybral majiteľ sám a v podstate sa s projektantmi zhodli, že pre tento projekt bude Ytong Lambda + s hrúbkou tvárnic 300 mm najvhodnejší. Jednak pre jednoduchosť realizácie obvodových múrov a priečok a s tým spojenú rýchlosť výstavby, a jednak pre výborné tepelnotechnické vlastnosti tohto materiálu, pretože majiteľ chcel stavebné riešenie pre energeticky úsporný dom. Z exteriéru pridali zateplenie z polystyrénu hrubého 200 mm, ktoré tam síce nemuselo byť, pretože tvárnice Ytong Lambda + dosahujú dobré tepelnotechnické parametre aj bez zateplenia, ale majiteľ bol neoblomný a požadoval aj zateplenie.
Originálny jedálenský a konferenčný stôl sú navrhnuté interiérovým dizajnérom Ing. Marekom Pavlíkom a vyrobené na zakázku.
Dano Veselský
Kuchyňu od obývacej časti oddeľuje priečka zabalená do dekoratívnej omietky, ktorá je na nerozoznanie od panelov z pohľadového betónu.
Dano Veselský
Chcel postaviť rodinný dom, ktorý síce nebude plný technológií typických pre nízkoenergetický dom (čím by sa mu výstavba predražila ), energetickú náročnosť domu chcel však dostať na čo najnižšiu hranicu práve pomocou stavebných materiálov a konštrukcií. Na základe výpočtov nebola pre majiteľa návratnosť vstupných investícií do technológií spojených s vykurovaním a technologickým fungovaním nízkoenergetického či pasívneho domu zaujímavá. Jediné, čo chcel mať, bola rekuperácia vzduchu, ktorá dopĺňa podlahové vykurovanie s plynovým kotlom a tak pomáha znižovať náklady na vykurovanie a zároveň udržiava v dome čerstvý vzduch bez nutnosti vetrania.
Pôvodne plánovanú liatu podlahu vymenili za veľkoformátovú dlažbu v odtieni betónu.
Dano Veselský
„Chceli sme kuchyňu oddelenú od obývačky a jedálne. Prepojené sú iba opticky cez sklenené posuvné dvere do obývačky a chodby. Kuchynská linka je vyrobená na mieru.“
Dekoratívna omietka pripomínajúca pohľadový betón – technický prvok, ktorý kontrastuje s eleganciou hladkých a lesklých povrchov nábytku.
Pôvodne plánovanú liatu podlahu vymenili za veľkoformátovú dlažbu v odtieni betónu.
Výstavba prebiehala cestou subdodávok a postupne objednávaných prác viac-menej od tej istej stavebnej firmy NR-stav Nitra. „Keby som niekedy ešte staval nejaký dom, tak si ho určite nechám postaviť na kľúč kompletne celý,“ hovorí s úsmevom majiteľ. „Ja som to robil postupným objednávaním prác, zhotovovateľov som zháňal väčšinou sám, takže aj logistiku som si zabezpečoval sám a to bolo dosť náročné. Viackrát sme mali časové prestoje, len preto, že som niečo objednával neskôr alebo som zbytočne dlho špekuloval,“ vysvetľuje.
Samonosné drevené schodisko so skleneným zábradlím dodáva prízemiu ďalší rozmer. Nebolo jednoduché dostať sklenené zábradlie do tvaru schodiska a podarilo sa to až na druhý pokus, ale oplatilo sa nepoľaviť.
Dano Veselský
Poschodie domu je samostatnou jednotkou pre deti, kde budú mať dostatok miesta na hry a keď budú násťročné, tiež svoje súkromie. Zatiaľ je detskou izbou hosťovská, ktorá je bližšie k spálni.
Dano Veselský
Očami architektov
Investor nás pozval na návštevu a podelil sa s nami o svoje dojmy. Ako to však vidia tvorcovia?
Ako ste vnímali tento projekt? Čo bolo z pohľadu architekta základom jeho úspechu?
J. Č: Základom bola symbióza medzi klientom a architektom… Majitelia nás objavili už dávnejšie a sledovali našu tvorbu. Niekoľkokrát sme sa stretli, ale nikto netlačil na pílu, všetko išlo prirodzene. Najprv sme sa skamarátili. V priateľskej atmosfére sa lepšie robí a vtedy vzniká potrebná symbióza a hlavne dôvera…
M. Ž.: … vtedy dokážeme lepšie precítiť, čo klient potrebuje, a pretaviť to do kreatívneho riešenia. Majitelia tohto domu boli fajn, prišli s dôverou a presne to by mal urobiť klient, dôverovať a otvoriť sa nám. Vtedy môže vzniknúť projekt vynikajúci po všetkých stránkach…
Vďaka dobrej spolupráci architekta,realizátora a majiteľa, a tiež vďaka šikovnej práci so stavebným materiálom, stavba rástla rýchlo a bez problémov.
Dano Veselský
Do akej miery ovplyvňujete ďalšie stránky projektov – napríklad výber materiálov? Preniesla sa v tomto prípade dôvera aj do tejto roviny alebo mal klient svoje špecifické požiadavky?
M. Ž.: Väčšina klientov by chcela materiály, ktoré sú kvalitné, neškodia zdraviu a zároveň sú cenovo dostupné, čo je prirodzené, komfort pri práci tiež býva dôležitý, mnohí zohľadňujú referencie priateľov. Pri materiáloch je však oveľa dôležitejšie rešpektovať stavebnú fyziku a statiku. Ako architekti máme prehľad o súčasných trendoch, preto sme odporúčali materiály, s ktorými máme dobré skúsenosti z iných stavieb a spĺňajú všetko, čo som spomenul. V prípade tohto domu s tým klienti nemali problém a absolútne nám dôverovali, takže sa základným stavebným materiálom stal pórobetón Ytong.
J. Č.: … Ytong je kvalitný aj finančne výhodný materiál a má všetko, čo sa dnes od muriva vyžaduje: je pórovitý, ale aj dostatočne súdržný, takže múry výborne tepelne izolujú aj dýchajú, a zároveň má výbornú akumulačnú schopnosť, čo sme vyžadovali v rámci trendového nízkoenergetického konceptu bez technologických zložitostí. Je pritom dosť pevný, aby vyhovoval pri nami preferovanej hrúbke stien 250 až 300 mm. Práve preto sme ocenili, že majiteľ nealternoval, zvážil si referencie a dal na nás.
Pórobetónové murivo má vynikajúce tepelnoizolačné parametre a zároveň dobre akumuluje teplo. Ponúka tak „dve v jednom“ – úsporu energie a príjemnú zdravú klímu.
Dano Veselský
Podieľali ste sa nejakým spôsobom aj na vytváraní interiéru?
M .Ž.: S projektom prinášame aj základnú štúdiu, ktorá, laicky povedané, určuje, kde má byť čo umiestnené. Nech interiér jednoducho ladí s domom ako takým. Realizátori to rešpektovali, čo nás, samozrejme, teší…
J. Č.: Znovu sa ukázalo, aký dôležitý je súlad medzi investorom a architektom. S realizátorom sme sa nikdy nestretli, ale majiteľ mu dokázal náš zámer, ktorému veril, správne podať.
Ak má byť dom postavený kvalitne, treba rešpektovať základy stavebnej fyziky a nepodceniť výber materiálov. V tomto dome to do bodky dodržali.
Dano Veselský
Vila v Háji
Projekt domu: Ateliér architektúry a dizajnu APEX A, s. r. o.
Projekt interiéru: Ing. Marek Pavlík, štúdio mpde, s. r. o
Zastavaná plocha: 151,74 m2
Úžitková plocha: 181,5 m2
Sklenené konštrukcie: Saint-Gobain Glassolutions Nitrasklo, s. r. o.
Vykurovanie: Energy Trend – Harreither
Drevené schodisko: Drevos, s. r. o., Banská Bystrica
Hliníkové okná: Alkam, s. r. o., Dolná Ždaňa
Jurij Čerňak
Miroslav Žilinský
APEX A s.r.o.
www.apex-arch.sk