Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Namiesto prestavby starého domu a demolácie polorozpadnutej stodoly sa architekti rozhodli pre kreatívne riešenie

31. 08. 2023
Zdieľať

Rozšírenie podlahovej plochy domu sa dá realizovať aj neobyčajne štýlovým spôsobom. Namiesto prestavby starého domu a demolácie polorozpadnutej stodoly sa architekti rozhodli pre kreatívne riešenie. Tieto dva objekty prepojili modernou stavbou, ktorú neprehliadne žiaden okoloidúci.

Výrazný vzhľad novej časti nie je samoúčelný. Architekti zo štúdia Atelier Tom Vanhee našli spôsob, ako miesto príjemne oživiť a vpísať mu žiadanú funkčnosť. Nehnuteľnosť sa nachádza v malej belgickej obci Oosterzele južne od Gentu a patrí k jednej z najstarších.

Silný potenciál existujúcich stavieb

Súčasť dlhej úzkej parcely pôvodne tvoril len dvojpodlažný tehlový dom, postavený podľa lokálnych architektonických zvyklostí, a nevyužívaný objekt starej tehlovej stodoly so škridlovou strechou. Záhradu zostala v základnej úprave. Napriek tomu má šmrnc.

Hlavná obytná časť je sústredená do domu s obdĺžnikovou dispozíciou, ktorý je situovaný v rohu pozemku. Ulicu lemuje bočnou stenou. Pozostáva z dvoch podlaží, druhé sa nachádza pod sedlovou strechou. Všetky okná rovnocenne smerujú do záhrady.

Objekt starej stodoly a modernej prístavby v Belgicku

Zo zadnej strany sa objekt otvára veľkorozmernými oknami na terasu na úrovni terénu s výhľadom na záhradu. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Architektov zaujala najmä stodola na spôsob útulného domčeka so vstupom spredu. A to natoľko, že ju nechali konštrukčne zvnútra spevniť oceľovým skrutkovým rámom a zvonka zachovali jej patinu. Forma tejto stavby sa stala pre projekt kľúčová.

Fotografie z prestavby nájdete v galérii

Odvážne a mimoriadne kreatívne

Oba objekty stoja vo vzájomnej blízkosti a ponúkalo sa, aby sa kompletne zachovali a prípadne došlo nejakým spôsobom k ich prepojeniu. Architektom sa síce podarilo skopírovať siluetu stodoly, ale pri jej „predĺžení“ použili iné vizuálne gesto.

Chýbajúcu časť medzi domom a novou stavbou ďalej prepojili objektom v inom dizajnovom prevedení. Výsledkom je pôdorys približne v tvare písmena L a ohraničený úsek dvora s ohniskom uprostred. Napriek niekoľkým hmotám pôsobí výsledok celistvo a jedinečne.

Červená fasáda nového objektu medzi domom a stodolou v Belgicku

Dynamiku do celého projektu vnáša výrazný odtieň červenej v kombinácii s bielou. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Pôdorys novej časti prehľadne

Na pôvodný dom nadväzuje priechod s úložným priestorom a WC, ktorý pokračuje úzkou chodbou s dvomi štvorcovými oknami do spoločenskej zóny. Výhodou je samostatný prístup zo záhrady aj malé átrium vysypané štrkom a so sedením pre dve osoby. Tento priestor prislúcha k novej kuchyni s kuchynskou linkou presťahovanou z domu.

Prečítajte si tiež
Starý dom nezbúrali, dnes stráži súkromie nového. Ako sa dá pôvodná budova začleniť do moderného bývania?

Interiér nového objektu má obdĺžnikový pôdorys a pozostáva z jedného flexibilne využiteľného priestoru. Zariadenie ho aktuálne delí na tri zóny: kuchyňu s kuchynským ostrovom, jedálenskú časť s viacmiestnym jedálenským stolom a obývaciu izbu vyjadrenú sedačkou.

Priestor má strop otvorený do podkrovia, čím pôsobí opticky väčšie.
Vnútorné plochy zjednocuje leštená podlaha z liateho betónu v svetlosivom odtieni.

Úzka chodba do spoločenskej zóny

Na pôvodný dom nadväzuje priechod s úložným priestorom a WC, ktorý pokračuje úzkou chodbou s dvomi štvorcovými oknami do spoločenskej zóny. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Výhľady, zážitky a dávka kreativity

Zo zadnej strany sa objekt otvára veľkorozmernými oknami na terasu na úrovni terénu s výhľadom na záhradu. Projekt je bohatý na rôzne zákutia a ich opätovné objavovanie. Na vonkajšie kryté sedenie vynikajúco slúži aj voľný priestor medzi bývalou stodolou, ktorá slúži ako sklad, a novým objektom. Východ na vlastnú terasu má aj stodola.

Majiteľom sa splnili všetky očakávania. Priali si viac vzdušnosti a svetlosti v obytnej časti, zážitkovú atmosféru a výhľady na zeleň. V poradí niekoľké vonkajšie posedenie ponúka aj krytý priestor pred prednou fasádou nového objektu.

Interiér spoločenskej zóny s výhľadom do átria a záhrady

Interiér nového objektu má obdĺžnikový pôdorys a delí sa na tri zóny. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Materiály prešli prísnym výberom

Stavba je riešená na báze drevenej a pozinkovanej oceľovej konštrukcie. Obstarané materiály boli vybrané na základe analýzy ich životného cyklu. Zdrojom tepla je podlahové kúrenie. V domácnosti sa šetrí vodou, na splachovanie WC a zavlažovanie záhrady sa využíva dažďová.

Prečítajte si tiež
Moderná stodola sa inšpirovala tradíciami. Prekvapuje vodopádom z dažďovej vody

Dynamiku do celého projektu vnáša výrazný odtieň červenej v kombinácii s bielou a prvok oblúkov na novom objekte z oboch jeho strán. Architekti vychádzali z farebnosti domu a stodoly a modernú prístavbu len akcentovali výraznejším odtieňom. Na obklad fasády použili lokálne borovicové drevo.

Červeno-biely dom

Architekti: Atelier Tom Vanhee, www.ateliertomvanhee.be
Lokalita: Oosterzele, Belgicko
Rozloha: 267 m2
Realizácia: 2018 – 2021

Text: Katarína Mácová
Foto: Atelier Tom Vanhee

Kategória: Návšteva
Tagy: prístavby domov rekonštrukcia domu rekonštrukcia stodoly rozšírenie domu tehlové domy
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia