Zdroj: Laure Joliet Photography

Premena dvojposchodového domu na štvorposchodový? Renovácia, ktorá naplnila neskromné ambície

23. 07. 2023
Zdieľať

San Francisco Bay area je metropolitnou oblasťou v Spojených štátoch, ktorá zahŕňa mestá ako San Francisco, Oakland či San José. No zároveň ide o priestor, v ktorom sa snúbi sofistikovaný dizajn spoločne s modernou estetikou tamojšej architektúry. Práve tu sa zrealizovala jedna ambiciózna premena starého domu.

Firma Medium plenty sa snaží o pozdvihnutie každého detailu pomocou skúmania svetla, materiálu, priestoru aj autentickosti. Najnovší projekt z jej dielne – Parker residence v San Franciscu– je sám o sebe ambicióznym, pričom vyžadoval kompletnú renováciu.

Dom prestavaný zvnútra

Pôvodná stavba domu pochádza z 20. rokov minulého storočia, ktoré boli v oblasti architektúry charakteristické španielskym koloniálnym štýlom. Dvojposchodové bývanie však súčasným majiteľom prestalo vyhovovať, a tak sa rozhodli pre kompletnú rekonštrukciu.

Podmienkou vlastníkov bolo, aby renovácia prebehla v relatívnom pokoji a nerušene, preto sa prestavba zrealizovala zvnútra. Pri nej došlo k zväčšeniu podlaží, prístavbe a k rozšíreniu strechy. Nová zadná fasáda pritom smeruje na súkromný dvor a terasovité záhrady. Výsledkom je trvalo udržateľný dom, ktorý odráža životný štýl svojich majiteľov.

Kuchyňa v zrekonštruovanom dome v San Franciscu

Pôvodná stavba pochádza z 20. rokov 20. storočia. Zdroj: Laure Joliet Photography

Schodisko stredobodom nového bývania

Pri dizajnovaní brali architekti do úvahy nielen lokalitu nehnuteľnosti, ale aj priestorové potreby domu. Sústredili sa najmä na vyváženie tradičného štýlu s moderným tak, aby boli vo vzájomnej harmónii a nepôsobili rušivo.

Najzaujímavejším prvkom projektu, a teda aj vo výsledku, je centrálne schodisko, ktoré je stredobodom rezidencie aj akousi ,,chrbticou“ (t.j. tvorí nosnú časť).

Schodisko ako chrbtica domu v San Franciscu

Schodisko sa stalo ,,chrbticou“ domu. Zdroj: Laure Joliet Photography

Zároveň sa ukazuje ako veľmi praktické riešenie zvolenie pásového okna. Je umiestnené cez tri poschodia – nielenže zvýrazňuje vertikálnosť schodiska, ale je aj zdrojom nepretržitého denného svetla. Spoločne so schodiskom tvoria akýsi sochársky prvok, ktorý ohromuje návštevníkov a prináša dramatickosť do celého priestoru.

Pohľad na schodisko zhora v štvorposchodovom dome v San FranciscuRenovácia starého domu v San Franciscu

Pohľad na schodisko zhora Zdroj: Laure Joliet Photography

Rôznorodá zmes materiálov aj riešenia ,,na mieru“

Schodisko je naozaj elegantným a centrálnym prvkom domu – je robené na mieru a pozostáva z kombinácie zakrivenej čiernej ocele a bronzového vrchného krytu. Táto zmes sa výborne hodí k drevenej podlahe v teplých farebných tónoch. Výrazné schodisko takto spája všetky úrovne bývanie – od najnižšej (pre hostí a zábavu) po najvyššiu (strešnú terasu).

Nie je však jediným prvkom na mieru. Je ním aj sedacia súprava, ktorá svojím zakrivením do tvaru L kopíruje priestor obývacej izby. Ďalšou z moderných ,,vychytávok“ v dome sú aj posuvné oceľovo-sklenené dvere, ktoré spájajú kuchyňu s dvorom a po otvorení ,,zmiznú“.

Spojenie kuchyne a dvora cez posuvné dvere - Renovácia starého domu v San Franciscu

Posuvné dvere spájajú kuchyňu a dvor a po otvorení sú ,,neviditeľné“. Zdroj: Laure Joliet Photography

Nový komín aj krb či izba v štýle krčmy

Akonáhle došlo k zväčšeniu priestoru v dome, architekti sa mohli v dizajne poriadne realizovať. Okrem obývacej izby vznikla aj ďalšia – tzv. rodinná s novým komínom aj krbom, pričom pripomína izbu na anglickom vidieku 19. storočia. Preto v nej nájdete množstvo kútikov na čítanie či prácu, pri ktorej vás nikto nebude rušiť.

Viac detailov z interiéru aj exteriéru nájdete v galérii na konci článku.

V Anglicku ešte chvíľu ostaneme. Jednou z túžob rodiny bolo v novom bývaní vytvoriť priestor s hĺbkou a charakterom, ktorý by slúžil na zábavu. Tak vznikla miestnosť inšpirovaná anglickým pubom (krčmou), ktorej dominuje početná zbierka liehovín z celého sveta.

Izba v štýle anglického pubu

Jedna z izieb sa podobá na anglický pub. Zdroj: Laure Joliet Photography

Kúpeľňa s voliteľnou mierou súkromia a hravá detská izba

V dome sa nachádza aj svetlá kúpeľňa podporená priestranným oknom, ktoré sa ťahá až do výšky. Niekomu to môže prekážať, avšak aj pri tomto sa domáci vynašli. Okno sa dá v spodnej časti prepínať, a tak si môžete zvoliť medzi čírym – priesvitným či zahmleným videním, a teda aj súkromím pri sprchovaní.

Prečítajte si tiež
Podobu prístavby domu určila magnólia. Toto pestré bývanie žije vlastnou fantáziou!

Okrem kúpeľne sa môžu hostia cítiť príjemne aj v útulnej spálni, ktorá je ako vystrihnutá z detského katalógu. Postele sú náročky postavené vertikálne tak, aby aj z nich samotných vznikol priestor na hranie detí. Na zábavné aktivity, napríklad na hranie spoločenských hier, sa dá využiť aj koberec v strede izby.

Kúpeľňa v zrenovovanom dome v San Franciscu

Kúpeľňa poskytuje ,,voliteľné“ súkromie. Zdroj: Laure Joliet Photography

Exteriér domu tvorí nádherná oáza oddychu

Vonkajší priestor domu je tvorený opäť zmesou materiálov – čiernej ocele, dreva, kameňa či maľovaných stien. Je v celkovej súdržnosti s eklektickým štýlom interiéru, pričom tieto dve oblasti nemôžu fungovať bez seba.

Napriek malému priestoru tím dizajnérov vytvoril niekoľko kútikov na sedenie (jedna z terás je hneď vedľa kuchyne). Každý z nich je iný svojimi rozmermi, umiestnením či dizajnovými prvkami, čo predstavuje rôzne možnosti, ako ktorý priestor môžu domáci a ich hostia využiť na oddych a relax.

Strešná terasa napríklad obsahuje vírivku, ohnisko aj záhradku z byliniek. To z exteriéru robí jedinečnú záhradnú oázu oddychu.

Strešná terasa v dome v San Franciscu

Strešná terasa ponúka množstvo verzií oddychu. Zdroj: Laure Joliet Photography

Moderná technológia s ohľadom na budúce klimatické zmeny

Pri koncepcii domu v San Francisco Area Bay boli využité najmodernejšie technológie, ktoré z neho robia trvalo udržateľnú nehnuteľnosť. Bývanie plní súčasné aj budúce klimatické potreby – je nadčasové.

Konkrétne ide o vysokovýkonné okná aj dvere, vylepšenú izoláciu a vzduchové tesnenie, solárny fotovoltaický systém a rekultiváciu, vysokoúčinné osvetlenie v celom dome a opätovné používanie dažďovej vody.

Nadčasová renovácia dvojposchodového domu v San Francisco Bay Area

Dom v San Francisco Bay Area je nadčasový a elegantný. Zdroj: Laure Joliet Photography

Celkovo je projekt výsledkom práce talentovaného tímu dizajnérov, architektov a komunikácie s ambicióznymi majiteľmi domu. Táto spolupráca prebiehala bez najmenších problémov, hladko a splnila aj tie najväčšie očakávania.

Parker residence

Architekt: firma Medium Plenty
Spolupráca: Regan Baker Design, Terremoto, Jetton Construction, Yedda Morrison
Lokalita: San Francisco, USA
Rok: 2022

Text: Natália Turcovská
Foto: Laure Joliet Photography
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: eklektický štýl nadčasový dizajn prístavby domov rekonštrukcia domu rozšírenie domu schodiská vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia