Zdroj: Jose Campos

Očarujúci tehlový domček vyzerá napohľad stále ako z 19. storočia. Zachránila ho moderná a citlivá rekonštrukcia

04. 12. 2022
Zdieľať

Tehlovú chalupu so slamenou strechou na nemeckom pobreží, asi 7 kilometrov od dánskych hraníc, postavili farmári či roľníci z neďalekého panstva koncom 19. storočia. Dnes má približne 120 rokov a dostala nový život. Dôsledne rekonštruovaná stavba s moderným interiérom stojí na malom trojuholníkovom pozemku obklopenom jačmennými poľami s výhľadom na prírodnú rezerváciu Geltinger Birk, kde medzi močiarmi stále žijú divé kone a jelene.

Súčasní majitelia kúpili chalupu už v dezolátnom stave, k čomu prispel aj fakt, že bola viac ako desaťročie opustená. Pôvodne mala tak nízke stropy, že vo väčšine miestností sa nedalo vzpriamene stáť. K hlavnej stavbe bol pristavený chliev pre ošípané a viacero ďalších prístreškov. Zadná časť domu spolu so strechou sa čiastočne zrútila, a tak bolo otázne, či sa stavbu vôbec podarí zachrániť.

Prečítajte si tiež
Veľa driny, potu aj investícií. Majitelia nevideli len ošarpanú chalupu, dali jej druhú šancu a dnes žijú svoj veľký sen

Z ulice vyzerá takmer rovnako ako kedysi: tehly a slama

Noví majitelia schátraného domu oslovili so svojim snom o rekonštrukcii stavby dvoch architektov. Dánsky architekt Jan Henrik Jansen a austrálsky architekt, ktorý pôsobí v Kodani – Marshall Blecher chceli v prvom rade zachovať historický vzhľad chaty. V tejto lokalite bolo totiž mnoho podobných budov zrekonštruovaných na nepoznanie. Fasáda roľníckej chalupy orientovaná do ulice bola zachovaná, architekti ju zreštaurovali a vložili do nej čierne oceľové manzardové okno.

Pred a po rekonštrukcii - Nieby Crofters Cottage v Nemecku

Pred a po rekonštrukcii Zdroj: Jose Campos

Moderný doplnok ako svetlý priestor pre obývačku

Podstatnejšie úpravy sa týkajú zadnej časti domu. Z tejto strany ho architekti otvorili do zadného súkromného dvora. K existujúcim múrom pristavili decentný moderný doplnok s čiernym rámom, ktorý zahŕňa obývaciu izbu obloženú dubovým drevom. Tento priestor je čiastočne zastrčený pod slamenou strechou a otvára sa na zapustenú drevenú terasu. Miesta v tehlovom múre, ktoré boli poškodené predchádzajúcimi prístavbami autori premeny nahradili veľkými oknami.

Exteriér s terasou a prístavbou - Nieby Crofters Cottage v Nemecku

Podstatnejšie úpravy urobili v zadnej časti domu, ktorá bola čiastočne zrútená. Zdroj: Jose Campos

Zo 14 malých izieb vznikol jeden priestor

Je až neuveriteľné, že v interiéri domu sa kedysi nachádzalo bludisko štrnástich malých miestností. Dnes sú namiesto nich veľká a vzdušná kuchyňa a jedálenský priestor s vysokým stropom. Uprostred miestnosti stojí šesť metrov dlhý betónový podstavec. Slúži ako ostrovček s pracovnou plochou a tiež ako jedálenský stôl. Ťažký betónový prvok nebolo možné dnu dopraviť inak ako žeriavom pri rekonštrukcii strechy.

Denná zóna - Nieby Crofters Cottage v Nemecku

Na mieste 14 miestností je veľká a vzdušná kuchyňa a jedálenský priestor s vysokým stropom.

Dekoratívna omietka, stolárske práce na mieru

Interiér kombinuje historické prvky vrátane malých stĺpových drevených okien a odhalených dubových trámov s ostrými, minimalistickými modernými zásahmi. Steny domu zjemňuje textúrovaná dekoratívna omietka, dvere a nábytok sú vyrobené na mieru z nemeckého duba tak, aby ladili s podlahovými doskami.

Obývacia časť - Nieby Crofters Cottage v Nemecku

Moderný doplnok s čiernym rámom zahŕňa obývaciu izbu obloženú dubovým drevom. Zdroj: Jose Campos

Oživená stavba spĺňa nemecké normy udržateľnosti; je kvalitne zateplená, má podlahové kúrenie a okná s trojsklom vyrobené presne na mieru.

Majitelia chaty prevádzkujú medzinárodný obchod a žijú v Hamburgu. V novorekonštruovanom dome v krásnom prírodnom prostredí trávia víkendy a v dôchodkovom veku tu plánujú žiť natrvalo.

Nieby Crofters Cottage

architekti: Jan Henrik Jansen, Marshall Blecher, www.MAST.dk
spolupráca: FF arkitekten
lokalita: Flensburg , Nemecko
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Jose Campos

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy drevené trámy prístavby domov rekonštrukcia chalupy tehlové domy zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia