Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Nenápadné rozšírenie priestoru ukryté pod zemou. Čo dokážu strešné svetlíky?

23. 01. 2022
Zdieľať

Hypogeum znamená, že stavba leží pod zemou – kedysi sa takto nazývali podzemné obradné priestory, aj hrobky. Neraz boli pospájané katakombami, hotovým labyrintom chodieb a sál. Moderné hypogeum vzniklo v talianskom regióne Valpolicella (architekti ho nazývajú Hypogeum in Valpolicella) a jeho autorom je Carlo Cretella. Na rozdiel od historických funkcií objektov pod zemou, tento slúži na rekreačné účely ako doplnok k hlavnej obytnej časti.

Hlavným zadaním bolo rozšírenie existujúcej nehnuteľnosti o priestory pod zemou s doplnením relaxačného bazéna. Pre investora, ako aj pre architekta, bolo dôležité rešpektovať naturalistický priestor miesta, zosúladiť línie prírodného terénu s priestorovými potrebami tak, aby nový objekt nevytŕčal, ale zapadal do okolitého prostredia.

Okrúhle strešné okná v minimalistickom interiéri relaxačnej časti

Celkový charakter objektu umocňujú okrúhle strešné okná z cortenovej ocele. Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Novostavbu zakryli zeminou a rastlinstvom, ako to bolo pôvodne

Z dispozičného hľadiska projekt nadväzuje na pôvodné priestory včlenené do svahu, ktoré boli využívané ako šatňa plavárne. Aj tieto časti bolo potrebné rekonštruovať. Samozrejme, projekt by sa nedal realizovať bez výkopových prác a následnej výstavby. Nakoniec však bola stavba zakrytá zeminou a vysadenou zeleňou, a tak vizuálne zachováva pôvodnú podobu tvarov a prírodných prvkov.

Prečítajte si tiež
Do bazéna rovno z interiéru? Diagonálny dom efektívne využíva priestor

Lokálne kamene, dialóg so záhradou, veľké okná, steny z cementu

Všetko, čo je zo stavby vidno, je realizované z prírodných materiálov, ktoré k regiónu už tradične patria. Vonkajšia terasa, vrátane prístupových dverí, bola pokrytá kameňmi typickými pre danú oblasť a umožňuje neustály dialóg so záhradou.

kúpeľňa z hnedého cementu s modrým vzorovaným umývadlom a okrúhlym svetlíkom

Svetlíky sú na cielených miestach, napríklad v kúpeľni, kde vytvárajú efekt, že lúč svetla preniká dovnútra skrz zem. Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Veľké okná odhaľujú interiér šatne, ktorý bol dokončený v rovnakej farbe, akú má pozemok. Steny a stropy sú teda z hnedého cementu, čo znásobuje pocit, že sa nachádzate v podzemných priestoroch.

Najdôležitejší prvok skĺbil funkčnosť
i estetiku

Celkový charakter objektu umocňujú okrúhle strešné okná z cortenovej ocele. Vďaka nim vstupujú do interiéru pod zemou slnečné lúče. Vytvárajú rôzne hry svetla v závislosti od dennej doby. Tieto svetlíky sú na cielených miestach, napríklad v kúpeľni, kde vytvárajú efekt, že lúč svetla preniká dovnútra skrz zem (za povšimnutie stojí aj modré vzorované umývadlo v tvare misky).

Terasa s kamennou stenou a presklenim

Vonkajšia terasa, vrátane prístupových dverí, bola pokrytá kameňmi typickými pre danú oblasť. Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Nezvyčajne strešné okná pôsobia zaujímavo aj z vrchnej strany – z pozemku. Vytvárajú dekoratívne kruhy v tráve pri starom kamennom múre. Pri novom obdĺžnikovom bazéne nájdete aj vonkajšie sprchy.

Prečítajte si tiež
Tvarovo neobvyklý rodinný dom s pôvabným átriom

Príroda verzus architektonický proces

„V projekte sme sa snažili prispieť k hlbokému dialógu medzi morfológiou prírody a architektonickým procesom. Výsledkom je intervencia vnímaná ako skrytá, ktorá však dokáže vzbudiť úžas, keď sa otvoria dvere. Vtedy s efektom odhalí celú svoju podstatu a každý premyslený detail,“ zdôrazňujú architekti z ateliéru Carlo Cretella Architetto. Zosúladením pôvodnej stavby s novou relaxačnou časťou vznikol príjemný priestor na oddych, ktorý, napriek veľkej ploche, nepôsobí ako „päsť na oko“. Ale s pokorou sa začlenil do pôvodného terénu.

Okrúhle svetlíky v podzemí pohľad zvrchu trávnika

Nezvyčajne strešné okná vytvárajú dekoratívne kruhy v tráve pri starom kamennom múre. Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Hypogeum v talianskom regióne Valpolicella

architektonický ateliér: Carlo Cretella Architetto

autor: Carlo Cretella

lokalita: Valpolicella, Taliansko

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Carlo Cretella Architetto

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén kamenná fasáda kamenný obklad prístavby domov rozšírenie domu svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia