Návrat k prírode na dánsky spôsob. Chata odpovedá na otázku, čo je v živote podstatné
Borovicový les, lokalita vhodná pre zimné športy na vrchole hrebeňa, ktorý vznikol pred miliónmi rokov nad piesočnatými plážami. V tomto prostredí stálo malé drevené útočisko. Aby si domáci mohli čaro okolia vychutnať ešte viac, potrebná bola rekonštrukcia.
Výsledkom je kompletne prerobená chata, ktorá je prepojená
s prírodou – z hľadiska materiálnosti aj výhľadov. Riešenie dánskeho architekta Jonasa Bjerre-Poulsena je odpoveďou na otázku, čo je v našich životoch podstatné. Investor nevyžadoval nič zložité, len pohodlie pre jednoduchý život počas letných aj zimných mesiacov.
Chata je rustikálna, no zároveň rafinovaná. Obsahuje len tie nevyhnutnosti, ktoré sú potrebné pre relaxačné bývanie. Za finálnym návrhom sa skrýval proces hľadania toho, čo je v našich životoch podstatné, hľadanie rovnováhy medzi potešením, ktoré nám veci a majetok poskytujú a potešením z oslobodenia sa od nich.
Hľadanie podstaty nie je jednoduchý proces
„Prirodzeným výsledkom tohto selektívneho procesu je esencializmus. V modernom urbanizovanom svete, ktorý nám neustále ponúka oveľa viac, než potrebujeme, je to o rozhodovaní sa, čo vynechať, a niečo vložiť. Zistiť, čo je podstatné a dôležité, je kľúčom k nasmerovaniu života smerom, ktorý vytvára šťastie a pohodu bytia.
Navrhovanie domov je často cvičením zdržanlivosti. A hoci sa vytvorenie jednoduchého, autentického a prívetivého priestoru môže zdať po dokončení prirodzené, cesta k jednoduchosti a nájdeniu podstaty je často dosť zložitá,“ vysvetľuje zaujímavý prístup k projektu jeho autor architekt Jonas Bjerre-Poulsen.
Hlavná budova pre domácich, prístavba pre hostí
Výslednú chatu tvorí hlavná budova s dvoma podlažiami a hosťovská prístavba. Celý dovolenkový objekt dokáže ubytovať až tri rodiny, pričom každá môže mať vlastný apartmán. Aj spodné poschodie hlavného domu funguje ako apartmán s vlastnou spálňou, kúpeľňou, minibarom a saunou, rovnako ako prístavba je úplne samostatný.
Dub, dolomit, kamene
Tak ako zvonku, aj zvnútra prevláda jednoduchá paleta prírodných materiálov – čo najjednoduchšia, najprirodzenejšia a rustikálna. Dubová podlaha, dolomitové omietky, kamenné prvky vytvárajú harmonickú atmosféru. Teplo a bohatá textúra zvolených materiálov umocňujú pocit priestrannosti a svetla vo vnútri, zabezpečujú, že interiér nikdy nebude pôsobiť prázdny a chladný.
Optické triky: úzke vysoké dvere a linka od steny po stenu
Zaujímavým spôsobom sú riešené dvere vedúce z hlavnej obývačky do spální a kúpeľní. Pripomínajú vysoké štíhle drevené dvere skríň. Je to preto, aby zaberali čo najmenej miesta. Ich výška opticky rozširuje priestor. Ďalším optickým trikom – natiahnutím kuchyne na zadnej stene od jednej steny po druhú, robí interiér širším a veľkorysejším. Veľké okná rámujú rôzne výhľady na údolie a lesy smerom na východ, juh i západ. Vďaka nim svetlo vniká do interiéru kedykoľvek počas dňa.
Svetlo znamená obývateľnosť
„Význam prirodzeného denného svetla nemožno podceňovať, pretože jeho interakcia s okolím určuje pocit a obývateľnosť priestoru. Transparentné kvality v rámci architektúry priťahujú krajinu a robia z nej integrovanú súčasť zážitku pre ruku aj oko. Vieme, že keď vo vnútri zažijeme prvky ako prirodzené svetlo, stromy, vodu a čerstvý vzduch, vytvorí to príjemnú a uvoľnenú atmosféru a zároveň udrží naše biologické hodiny orientované na cyklus deň-noc,“ dopĺňa Jonas Bjerre-Poulsen.
Forest Retreat
architektonický ateliér: Norm Architects, normcph.com
architekt: Jonas Bjerre-Poulsen
lokalita: Švédsko
realizácia: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Jonas Bjerre-Poulsen