Zdroj: Amazing Places

Pravá liptovská romantika? Chata obklopená lesom, v ktorej človek nájde pokoj a pohodlie

07. 08. 2022
Zdieľať

Kúsok za chatárskou oblasťou, na mieste, kde vám líšky prídu dať dobrú noc a pri raňajkách môžete pozorovať srnky, postavili na starých základoch novú chatu – jednoduchú drevenú stavbu, v ktorej človek nájde pokoj aj pohodlie.

Príbeh chaty, ktorá dostala meno Kamenie, sa začal v roku 2011. Jánovi Antolovi vtedy ponúkli jeho známi na predaj pozemok v katastri obce Demänovská Dolina. „Kúpil som ho aj so starou chatou, ktorú som najskôr plánoval zrekonštruovať. No ukázalo sa, že je značne poškodená, takže najrozumnejšie bolo zbúrať ju a postaviť na jej mieste novú,“ spomína majiteľ.

Stará klasická drevenica na Liptove

Pôvodná chata. Zdroj: Amazing Places

Do stavby sa však púšťal pomaly, keďže v tom čase pracoval v zahraničí – v Nemecku, Rakúsku, Taliansku či Španielsku –, a na Slovensko chodil vždy len na pár týždňov v roku.

Prečítajte si tiež
Moderná chata v Štiavnických vrchoch: zvonku nenápadná, ale jej interiér vám vyrazí dych!

Všade, kam ho jeho práca zaviala, hľadal inšpiráciu. Na začiatok bol pre Jána podstatný kvalitný projekt – túto prácu zveril architektovi Borisovi Bartánusovi. Ďalším dôležitým krokom bolo hľadanie dobrých remeselníkov.

Pekná drevená chata so severským interiérom v liptovskom lese

Tmavé drevo a čierna plechová strecha boli pri jednoduchej stavbe v lese stávkou na istotu. Zdroj: Amazing Places

Práve to však bolo podľa jeho slov na celej stavbe najnáročnejšie. No rodák z Liptovského Mikuláša nemal problém vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do búrania aj do stavebných prác. „Väčšinu som robil s pomocou môjho otca, miestnych remeselníkov a kamarátov,“ hovorí.

Moderná a zároveň zladená s okolitou prírodou, jednoduchá, ale pritom zaujímavá. Aj taká môže byť chata, ktorá poskytne útočisko pred ruchom mesta.

V exteriéri stavil majiteľ na istotu s klasickou kombináciou tmavého dreva a čiernej strechy, v interiéri sa inšpiroval severskou jednoduchosťou. „Snažil som sa používať najmä prírodné materiály. Keďže ide o drevostavbu, v interiéri som nechal priznané drevené trámy aj stropy a drevo som zvolil tiež na podlahu. Zariadenie som potom vyberal vo svetlých tónoch – ako kontrast s tmavohnedou podlahou,“ opisuje Ján Antol.

Pekná drevená chata so severským interiérom v liptovskom lese

Úlohou okien a zasklených dverí nie je len vpúšťať do miestností dostatok denného svetla. Zároveň sú príležitosťou na krásne výhľady na okolitú prírodu. Zdroj: Amazing Places

NÁŠ TIP

Potrebujete „neviditeľný“ odkladací priestor? Využite miesto pod schodmi. Ak dvere do takejto „vstavanej skrine“ splynú s okolitými stenami, určite nebude v interiéri pôsobiť rušivo.

Pekná drevená chata so severským interiérom v liptovskom lese

Jednoducho, no účelne zariadený interiér je inšpirovaný severským štýlom. Aby priestor ostal vzdušný, nie sú tu žiadne zbytočné kusy nábytku. Keďže dominantné drevo by pôsobilo tmavo, majiteľ sa rozhodol použiť na stenách bielu farbu; aj drevený strop a priznané trámy, ktoré dotvárajú celkový pocit drevenej chaty, sú namorené nabielo. Zdroj: Amazing Places

CHATA KAMENIE

Stojí na lesnej lúke v Demänovskej doline, asi päť minút chôdze od nástupnej stanice lanovky do lyžiarskeho strediska Jasná. Toto ubytovanie nájdete v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku či v Rakúsku. www.amazingplaces.sk

Pekná drevená chata so severským interiérom v liptovskom lese

K chate patrí aj altánok a prírodné ohnisko sa dá využiť na večerné opekanie. Zdroj: Amazing Places

Tip na výlet

Demänovská dolina je skvelým východiskovým bodom pre náročných turistov aj pre milovníkov ľahkých prechádzok. Dá sa odtiaľ urobiť napríklad výšľap cez Krúpovu hoľu na Ďumbier, ktorý je najvyšším vrchom Nízkych Tatier, neďaleko sú aj dve jaskyne – Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. V lete sa na Liptove určite nudiť nebudete. Lyžiarom tiež netreba túto lokalitu zvlášť predstavovať, keďže lyžiarske stredisko Jasná-Chopok je najväčšie na Slovensku. A z chaty Kamenie je to len 300 m k nástupnej stanici lanovky Lúčky. No môžete si tu po celý deň užiť aj jednoduchú pohodu – slnečná terasa je priam ideálna, aby ste si vychutnali rannú šálku kávy v atmosfére prebúdzajúceho sa lesa, altánok zas ponúka útočisko v horúcich letných dňoch a prírodné ohnisko sa dá využiť na večerné opekanie.

Text: Martina Baumann z Amazing Places, redakčne upravila Erika Kuhnová

Foto: Amazing Places

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata domácky interiér prírodné materiály rekonštrukcia chaty škandinávsky štýl útulný
Zdieľať článok

Diskusia