Zdroj: ML-Hdesign

Jednoducho a v súlade s tradíciami i prírodou: Rustikálny interiérový štýl

09. 08. 2021
Zdieľať

Páči sa vám štýl, ktorý je tak trochu vidiecky a tak trochu elegantný? Potom je pre vás interiér zariadený v modernom rustikálnom nádychu ten pravý. Naplno využíva všetky prírodné materiály, je obľúbený pre svoju prirodzenosť a uvoľnenú atmosféru. Mnohých ľudí tento štýl podvedome priťahuje ako symbol návratu k rodinným či ku kultúrnym koreňom.

Modern Rustic

Nefalšovaný domov plný harmónie zariadený jednoducho a v súlade s tradíciami i prírodou.

Vreckový lexikón štýlov

Pôvod

Rustikálny štýl prirodzene vychádza z vidieckej tradície bývania v tej-ktorej oblasti. V širšom zmysle sú rustikálnymi štýlmi napríklad aj škandinávsky alebo provensalský štýl. Podobne môžeme vychádzať z histórie a zvyklostí aj v našej oblasti.

Prečítajte si tiež
Vidiecka kuchyňa s množstvom tradičných doplnkov pôsobí ako zo starého filmu

Základná charakteristika

Moderný rustikálny štýl je už na prvý pohľad útulný, hrejivý a zároveň nadčasový. Dominuje mu masívne drevo, často recyklované. Býva doplnené o kovové prvky – tepané železo, medené alebo mosadzné doplnky. Tiež tu nájdeme materiály ako kameň, keramiku a kameninu
a textílie z prírodných materiálov. Najviac obľúbené sú vlna, bavlna, ľan
a hodváb.

Drevené dvere na koľajničkách v spálni

Dvere. Veľmi obľúbené sú dvere na koľajničkách, ktoré sú praktické najmä do menšej kúpeľne, šatníka či spálne. A vyzerajú skvelo. Zdroj: Jennifer Worts

Ako na to?

Srdcom domova v rustikálnom štýle je kuchyňa. Na masívne drevené police vystavte porcelán, keramiku, drevené misy, obrazy, košíky a vázy. Podlaha býva zväčša drevená alebo aj z terakotových dlaždíc. Typickým prvkom stropu sú výrazné drevené trámy.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia bytu v štýle dedinského domčeka? Prírodné materiály a moderné technológie v harmónii

V obývačke býva ústredným bodom miestnosti kozub alebo krbové kachle. Lustre z dreva, čierneho kovu kombinované so sklom, s keramikou či s napodobeninami sviečok dominujú nad masívnym jedálenským stolom.

Obývačka s kozubom v rustikálnom štýle

Steny. Kozub či kachle bývajú ústredným prvkom spoločenského priestoru. Typické sú drevené alebo tehlou obložené steny, vo veľkých priestoroch vynikne kameň. Zdroj: Studio McGee

Najlepší partneri…

Tento štýl prirodzene spája staré s novým tak, aby všetko spoločne ladilo a nadobudlo výsledný elegantný dojem. Vďaka moderným prvkom a tlmeným farbám s minimálnymi vzormi pôsobí interiér aj so starodávnymi kúskami ľahko a vzdušne.

Rustikálna kúpeľňa s voľne stojacou vaňou

Lustre. Sú iné, sú dominantné a sú všade. Nájdete ich dokonca aj v kúpeľni. Industriálne akcenty, ako napríklad priznané rozvody, dodajú kúpeľni ten správny šmrnc. Zdroj: Dane Tashima

Farebná paleta

Upokojujúcu paletu tlmených odtieňov dopĺňajú tmavé drevené akcenty, čo z moderného rustikálneho domova robí ideálne miesto na relaxáciu.

Pripravila: Katarína Paukeje

Foto: Dane Tashima, Studio McGee, Jennifer Worts, ML-HDesign

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: interiérové doplnky kov masívne drevo moderné bývanie prírodné materiály rustikálny štýl vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia