Zdroj: Kristína Toroková

Zhmotnený sen o relaxe: Chalúpka v Španej Doline, akoby stála pod lesom celú večnosť

10. 07. 2021
Zdieľať

Počuli ste už o teórii, že ak o niečom snívate, je to prvý krok k tomu, aby sa predstavy stali skutočnosťou? Petra a jej rodina o tom vedia svoje.

Tak táto krásna chalupa rozhodne veľmi rafinovane klame vzhľadom. Pôvab jej síce tak či onak nemožno uprieť, no jej vek by ste zrejme uhádli len ťažko. Napriek tomu, že vyzerá ako pestovaná starenka, ide o novostavbu, ktorú majiteľka Petra so svojou rodinou kúpila v roku 2014.

Prečítajte si tiež
Z tmavej kutice na Liptove pôvabná chalupa so slovenským srdcom

„Presne takto som si predstavovala miesto na relax. V dedine a zároveň na samote, obklopená lesmi a zároveň kúsok do mesta,“ prezrádza, čím si ju miesto už pred rokmi okamžite získalo.

Veranda s posedením na chalupe

Veranda ako vystrihnutá zo starého filmu na tomto čarovnom mieste rozhodne nemôže chýbať. Šálka čaju vychutnávaná v tomto kresle iste dodá energiu na dlhé týždne. Zdroj: Kristína Toroková

Len čo prekročíte prah tejto novodobej rozprávkovej chalúpky, nežne vás objíme pokoj a prudko nákazlivá chuť sadnúť si do kresla, nečinne hľadieť von cez malé okienko a vychutnávať si sladké ničnerobenie.

Prečítajte si tiež
Vidiecka kuchyňa s množstvom tradičných doplnkov pôsobí ako zo starého filmu

No a presne tak to už pri prvej návšteve cítili aj samotní majitelia. „Nehnuteľnosť bola vo veľmi podobnom stave ako teraz. Páčila sa nám od podlahy po cíp strechy, takže po jej kúpe sme skutočne robili len minimálne úpravy,“ spomína na dojmy spred šiestich rokov majiteľka.

Absolútny pokoj tohto miesta a relax v útulnej chalúpke nás energeticky dobíja.
Je to však prchavá esencia, takže si ju pravidelne a s nadšením dopĺňame.

Petra, majiteľka

Odetý do nových šiat

Vizuálna zmena sa dotkla prevažne interiéru. Petra mala od samého začiatku jasnú predstavu o tom, aké farby použije a tiež aký dojem chce v chalupe navodiť. Žiadne ťažké materiály, tkané koberce či valašky na stenách na zozname prianí nemala. Práve naopak! Prostredníctvom materiálov, ako sú prútie, ľan, drevo a kožušina, chcela skĺbiť tradície s novodobou funkčnosťou.

Vidiecka kuchyňa s jedálenským stolom a obývačka v chalupe

Kuchyňa s jedálenským stolom je funkčne a veľmi súčasne prepojená s obývacou časťou. Denná zóna je tak skutočne srdcom tejto chalupy, v ktorej pulzuje život. Zdroj: Kristína Toroková

Oživenie interiéru priniesli hlavne farby na textíliách, ale aj na nábytku. Modrá skrinka v jednej zo spální (mimochodom, modrá farba sa stala farbou roka 2020) k svetlému odtieňu dreva mimoriadne pasuje. V ďalšej ju farebne vystriedala tmavozelená, ktorá vo farebnej súhre rozhodne nezaostáva.

Prečítajte si tiež
Romantická tradičná chalupa zasadená do malebnej krajiny

Keď je vek len číslo

Stará či nová, aká chalupa by to bola bez prítomnosti dreva na fasáde? Navyše keď sa nachádza v absolútnom lone prírody obklopená zeleňou a stromami? Vďaka drevenému obloženiu vyzerá táto chalúpka, akoby tam stála večné veky – opticky, ale aj historicky zrastená s okolím.

Tradičná chalúpka s posedením v lese

Napriek tomu, že chalupa vyzerá ako pestovaná starenka, ide o novostavbu, ktorú majiteľka Petra so svojou rodinou kúpila v roku 2014. Zdroj: Kristína Toroková

Nielen tmavá farba dreva, ale aj architektonický vzhľad vrátane tradičnej verandy s miestom na sedenie robia z tejto nehnuteľnosti dokonalého chameleóna dnešnej doby, ktorý verne stvárňuje minulosť.

Text: Kristína Falťanová

Foto: Kristína Toroková

Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata drevená fasáda textílie v interiéri vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia