Nepoužiteľný bungalov zo 60. rokov na úzkom pozemku si domáci dotvorili sami
Úzky pozemok, stavba, ktorá nebola prakticky ničím inšpirujúca a obmedzená možnosť zväčšiť obytný priestor – to boli vstupné dáta rekonštrukcie bungalovu zo 60. rokov.
Spočiatku si nesľubovali veľa. Predsa len sa objavil pozitívny prvok, na ktorom mohli premenu spojenú s rozšírením postaviť. Architekti nechali časť priestoru nedefinovanú. Ožil spontánne – podľa potrieb domácich.
Na prvý pohľad ťažko renovovateľný bungalov s mnohými negatívami sa podarilo premeniť na veľmi zaujímavý projekt a s finálnym riešením sú spokojní aj domáci. Keď architekti očisťovali dispozíciu od nánosov desaťročí, našli zaujímavý prvok.
Základný pôdorys stavby predstavoval jeden a pol štvorca. K pôvodnému tvaru pridali jeho zrkadlový obraz, a tak získali tri rovnaké štvorce nového pôdorysu. Uprostred, na mieste, kde sa pôvodný pôdorys stretáva s novým, zrkadlovým obrazom stojí krb.
Konštrukčný prvok zároveň člení priestor
V prednom a zadnom štvorci dispozície nájdete nezvyčajný konštrukčný prvok – asymetricky umiestnený biely kríž, ktorý funguje ako podpora stropu. Okrem toho, však zároveň funkčne člení priestor bez toho, aby ho obral o vzdušnosť alebo svetlo.
Autori rekonštrukcie tento kríž nazývajú stredobodom okolo ktorého sa odvíja priestor miestností. V strednom štvorci – centrálnom priestore, kde je obývacia izba je ústredným motívom betónová priečka, uprostred ktorej stojí krb. Funguje, ako odkaz na bod, kde končil pôvodný pôdorys bungalovu.
Presklená stena obývačky a susedia v blízkosti
Južná stena obývačky je presklená, architektov neodradila ani blízkosť susedov. „Táto skutočnosť nás naopak ešte viac stimulovala k tomu, aby sme dospeli k tvorivému riešeniu. Okná sme riešili ako čiastočne zapustené a v obrysoch pôvodnej prístavby sme postavili múry s prázdnymi okennými otvormi,“ opisujú zaujímavé riešenie autori projektu. Takto vznikla medzi presklenou otvárateľnou stenou obývačky a múrom s otvormi príjemná terasa.
Múr slúži ako ochranca súkromia domácich pred zrakmi susedov a tiež poskytuje potrebný tieň. Za ním sa nachádza záhrada, takže terasa funguje aj ako medzipriestor medzi interiérom a exteriérom. Vďaka tomuto riešeniu vznikla tiež zaujímavá interakcia medzi okrajovými štvorcami dispozície – kuchyňou s jedálňou a nočnou časťou. Výsledkom je dojem priestrannosti a príjemné presvetlenie všetkých miestností.
Vysoké stropy a nedefinované priestory
Interiéru dominujú vysoké stropy, ktoré boli zámerne ponechané v surovom stave. Steny sú natreté štukom. Architekti ponechali časť priestorov bez jasnej definície funkcií. Vyvíjajú sa postupne a spontánne – podľa toho, čo potrebujú obyvatelia domu a na čo ich používajú. Tieto priestory sú plne adaptívne potrebám domácich, a preto sú veľmi originálne.
Jeden z týchto priestorov si napríklad osvojili deti a vyčlenili si ho ako miesto, kam si chodia sadnúť s knihou. A to je iba jeden príklad toho, ako si môžu sami obyvatelia navrhnúť vlastný životný priestor, alebo jeho časť úplne intuitívne.
House C-VL
Architektonický ateliér: GRAUX & BAEYENS architecten
Lokalita: De Haan, Belgicko
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Jeroen Verrecht