Zdroj: Libor Stavjaník

Vďaka nenápadnej úprave získal nový rodinný dom nezvyčajné výhody

01. 06. 2021
Zdieľať

Neďaleko českého mesta Litomyšl pribudla biela novostavba. Parcela sa nachádza na ulici, ktorá vedie k futbalovému ihrisku. V tejto časti obce sa rozpadá radová zástavba a domy sú riešené ako izolované.

I keď nie sú rovnaké, typický pre zástavbu je pretiahnutý obdĺžnikový tvar, ktorý kratšou stranou nadväzuje na uličnú čiaru. Nový rodinný dom pôsobí úplne triezvo, jednoducho a tvarovo čisto. Avšak vďaka jednej nenápadnej úprave získal výhody, ako bežné obdĺžnikové domy nemajú.

Dvojpodlažný obĺžnikový dom

Kým fasáda zo strany ulice je dvojpodlažná, z opačnej strany – od záhrady – vidíte len jedno podlažie s komínom. Zdroj: Libor Stavjaník

Prelomenie fasády

Architekti Svatopluk Sládeček a Jaroslav Matoušek našli riešenie, ktoré ponecháva dom vzhľadovo jednoduchý, ale poskytuje omnoho viac výhod, ako klasická stavba s obdĺžnikovým pôdorysom. Týmto trikom bolo jemné prelomenie juhozápadnej fasády. Čo tým získali? 

Prečítajte si tiež
Biely dom od bratislavských architektov plný svetla a zelene

Lepšie presvetlenie interiéru, zaujímavejšie priestorové členenie a v mieste zlomu vznikla vonkajšia drevená terasa, ktorá je čiastočne krytá. Terasa nadväzuje na hlavnú dennú zónu s prevýšeným stropom a je s ňou prepojená veľkým presklením. Z pohľadu interiérovej dispozície sa nachádza medzi kuchyňou a hlavnou obytnou miestnosťou.

Obývačka s presklením

Terasa nadväzuje na hlavnú dennú zónu s prevýšeným stropom a je s ňou prepojená veľkým presklením. Zdroj: Libor Stavjaník

Z ulice dvojpodlažný, zo záhrady prízemný

Kým fasáda zo strany ulice je dvojpodlažná, z opačnej strany – od záhrady – vidíte len jedno podlažie s komínom. V nižšej časti domu je obývačka s jedálenským kútom. Na prízemí dvojpodlažnej časti stavby sa nachádza hlavný vstup do domu, kuchyňa, pracovňa, ktorá zároveň slúži ako hosťovská izba a schodisko, pod ktorým je umiestnená kúpeľňa. Horné podlažie patrí dvom spálňam, šatni a hygienickému zázemiu.

Horizontálne okno nad drezom

Horizontálne okno nájdete aj nad časťou kuchynskej linky s drezom. Zdroj: Libor Stavjaník

Decentné presvetlenie a strategicky umiestnené okná

Napriek tomu, že interiér je výborne presvetlený, nepôsobí „skleníkovým“ dojmom ako mnohé moderné stavby. Presvetlenie je riešené decentnejšie, čo však neznamená, že menej efektívne. Okná rôznych veľkostí sú umiestnené v rámci všetkých fasád veľmi precízne a strategicky – tak, že v interiéri aj pri dostatku prirodzeného svetla majú domáci súkromie a miestnosti pôsobia útulne.

Prečítajte si tiež
Dvojgeneračné bývanie v ultra modernej podobe

Horizontálne okno nájdete aj nad časťou kuchynskej linky s drezom, šikmé presklenie je v stene popri schodoch, menšie okno má aj kúpeľňa na poschodí, obe spálne majú po dve okná, orientované do rôznych strán. V hlavnej obytnej zóne sa okrem veľkého presklenia nachádzajú tiež ďalšie dve menšie okná.

Hlavná časť s východom na terasu

Na hlavnú časť nadväzuje terasa. Zdroj: Libor Stavjaník

Murovaná konštrukcia, plechová strecha

Z konštrukčného hľadiska je dom riešený ako murovaný a omietnutý na bielo. Plechová strecha prechádza po najmenšej severnej fasáde, ktorá je orientovaná do záhrady až k terénu. Toto riešenie nie je len estetické. Vďaka nemu po fasáde steká dažďová voda zo strechy priamo do zbernej nádrže.

Prečítajte si tiež
Bývanie ako v raji! Jedinečný rodinný dom prirodzene zapadol do prostredia

RD Lubná

Architektonický ateliér: studio NEW WORK

Autori: Svatopluk Sládeček, Jaroslav Matoušek

Lokalita: Lubná, ČR

Projekt: 2016

Realizácia: 2020

Zastavaná plocha: 99 m2 

Generálny dodávateľ: LUMBER, s.r.o.

Sabína Zavarská

Foto: Libor Stavjaník

Kategória: Návšteva
Tagy: delenie priestoru dvojpodlažný dom geometrické tvary murované domy plechová strecha rodinný dom terasa
Zdieľať článok

Diskusia