Nezvyčajná, a pritom tradičná chalupa v moravsko-sliezskych horách

24. 08. 2020
Zdieľať

V idylickom prostredí Moravsko-sliezskych Beskýd vyrástol víkendový dom z dielne architekta Pavla Míčka. Jeho tvorbu charakterizuje slogan: „Nie je potrebné vytvárať dôkazy o súčasnej dobe, sme ňou stvorení. Treba hľadať niečo iné.“

Prísne predpisy opäť potrápili

Pozemok sa nachádza na výnimočnom mieste v južnej časti Moravsko-sliezskych Beskýd. Krajina je nezastavaná, s výnimkou zopár voľne roztrúsených usadlostí. Miesto výstavby je vlastne horská lúka smerujúca až k zalesnenému žľabu s potokom, z hornej strany prilieha k spevnenej ceste.

Víkendový dom v Beskydoch

Pozemok sa nachádza na výnimočnom mieste v južnej časti Moravsko-sliezskych Beskýd. Zdroj: BoysPlayNice

Autor projektu priznáva, že proces návrhu chalupy vôbec nebol jednoduchý. Nielen kvôli samotnému pozemku, ale predovšetkým kvôli prísnym stavebným predpisom, ktoré v chránenej krajinnej oblasti Beskydy platia a komplikujú inovatívny prístup.

Prečítajte si tiež
Romantická tradičná chalupa zasadená do malebnej krajiny
Víkendový dom v Beskydoch

Zdroj: BoysPlayNice

Kontrast materiálov: betón a smrekovcové drevo

Základom projektu bol výber materiálu. Ten totiž vyjadruje kontext stavby a zároveň je kľúčovým z koncepčného hľadiska. Vďaka svojim vlastnostiam zvíťazil betón v kombinácii so smrekovcovým drevom. Sú to kontrastné materiály, nielen vzhľadom, ale aj vlastnosťami.

Víkendový dom v Beskydoch

Vďaka svojim vlastnostiam zvíťazil betón v kombinácii so smrekovcovým drevom. Zdroj: BoysPlayNice

„Betón stelesňuje ťažkú dutú platformu, čiastočne zaborenú do zemského povrchu s takmer jaskynnou atmosférou. Ukrýva smrekovcové kabíny spální a servisné priestory domu. Na tomto kuse skaly sme potom o seba zapreli dve ľahké smrekovcové dosky, ktoré medzi sebou zvierajú voľne plynúci priestor s otvorenými výhľadmi do horskej scenérie,“ opisuje základnú črtu projektu Pavel Míček.

Víkendový dom v Beskydoch

Otvorený denný priestor chaty. Zdroj: BoysPlayNice

Chalupa splynie s prírodou

Na oboch materiáloch je pozitívne, že sa rokmi menia, prispôsobujú prostrediu. Betón zosivie, porastie machom, smrekovcové drevo získa sivo-striebornú patinu. Prístupová cestička je taktiež prírodná – z pieskovcových kameňov, ktoré sa stratia v lúčnej tráve.

Víkendový dom v Beskydoch

Horné podlažie interiéru tvorí jedna veľká otvorená miestnosť, ktorá zahŕňa kuchyňu, jedáleň i obývačku.Zdroj: BoysPlayNice

V betónovom základe sú spálne. Je úplne fascinujúce, že z nich môžete vyjsť priamo k potoku a stromom. Horné podlažie interiéru tvorí jedna veľká otvorená miestnosť, ktorá zahŕňa kuchyňu, jedáleň i obývačku. Použité drevo a šikminy strechy vynikajú v plnej kráse. Obe štítové steny sú presklené, z oboch je východ na terasu.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla
Víkendový dom v Beskydoch

Obe štítové steny sú presklené, z oboch je východ na terasu.Zdroj: BoysPlayNice

Víkendový dom v Beskydoch

Architektonický ateliér: Pavel Míček Architects

Architekt: Ing. arch. Pavel Míček

Lokalita: Moravsko-sliezske Beskydy, ČR

Projekt: 2011 – 2013

Realizácia: 2014 – 2019

Zastavaná plocha: 154 m2

Úžitková plocha: 185 m2

Obstavaný priestor: 937 m3

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chaty víkendové domy
Zdieľať článok

Diskusia