Očarujúca chalupa so zimnou záhradou v srdci Štiavnických vrchov

21. 06. 2021
Zdieľať

Do klasického vidieckeho domu vniesli manželia moderného ducha v podobe novučičkej rekonštrukcie. Nie všetkého starého sa však zbavili. Spojením tradičných a moderných doplnkov vytvorili nezameniteľnú atmosféru, ktorá je citeľná hneď po vstupe do domu.

Okrem harmónie a dokonalého prepojenia štýlov, sem manželia vniesli množstvo originálnych a ručne robených doplnkov, ktoré dodávajú chalupe šmrnc a stojí za to ich vidieť.

Chalupa s pavlačou na kopci

Chalupa sa nachádza v nádhernom prostredí Štiavnických vrchov na rozľahlom pozemku plnom ovocných stromov.

Rekonštrukcia je zložitý proces, ktorý si vyžaduje množstvo času a úsilia. Manželia sa rozhodli, že keď s ňou začnú, spravia ju poriadne. Okrem celkovej vnútornej a vonkajšej prerábky sa aj stavalo. K domu pribudla slnečná zimná záhrada, útulná terasa, zo šopy vznikol hosťovský domček a hlavná terasa sa zmenila na nepoznanie.

Zimná záhrada ako dominanta

Chalupa sa nachádza v nádhernom prostredí Štiavnických vrchov na rozľahlom pozemku plnom ovocných stromov. Z diaľky by ste ani nepovedali, že sa tam nachádza takýto skvost. Avšak po vstupe na pozemok a priblížení sa k domu, vám padne do oka ako prvá nádherná zimná záhrada. Nachádza sa na mieste, kde kedysi bolo malé nádvorie.

Prečítajte si tiež
Neďaleko tajchu v Štiavnických vrchoch stojí typový dom s originálnymi úpravami (VIDEO)
Vstup do obývačky zimnej záhrady zvonku

Veľké posuvné okná a zasklená strecha vpúšťajú do miestnosti svetlo počas celého dňa.

Veľké posuvné okná a zasklená strecha vpúšťajú do miestnosti svetlo počas celého dňa. Pani majiteľka do tejto izby zvolila kamenný obklad a podlahu v príjemných zemitých odtieňoch. Jednoduchý a čistý priestor doplnila výraznou modrou pohovkou, vzorovaným kobercom a pohodlnými kreslami. Dôležitým prvkom je aj novovybudovaný krb, pri ktorom sa v zimnom období s radosťou zíde celá rodina.

Krb v chalupe

Dôležitým prvkom je novovybudovaný krb, pri ktorom sa v zimnom období s radosťou zíde celá rodina.

Romantická kuchyňa

Krásnou historickou pavlačou sa dostanete do srdca domu. V interiéri na seba pútajú pozornosť priznané drevené trámy, ktoré priestoru dodávajú nostalgický pocit. Po vstupe do chalupy sa ocitnete v kuchyni s nádhernou romantickou kuchynskou linkou. Biele jednoduché skrinky sa úžasne vynímajú pred mentolovými kachličkami so ,,starým“ nádychom. Precízne zvolené doplnky a spotrebiče v štýle vintage dodávajú kuchyni to správne čaro.

Romantická biela kuchyňa s trámami

Po vstupe do chalupy sa ocitnete v kuchyni s nádhernou romantickou kuchynskou linkou s vintage prvkami.

Kúsok lúky v obývačke

Obývacia izba sa svojim dokonalým výberom nábytku nelíši od zvyšku chalupy. Modré pohovky doplnené kvetovaným vzorom na vankúšoch ladia s elegantným kreslom. Matný čierny nábytok necháva vyznieť farebné vzory a celý priestor pôsobí kompaktne.

Prečítajte si tiež
V Štiavnických vrchoch si s láskou a nadšením prerábajú starý kamenný domček
Obývačka v chalupe s modrou sedačkou

Jednoduchý a čistý priestor majiteľka doplnila výraznou modrou pohovkou, vzorovaným kobercom a pohodlnými kreslami.

Ako na dovolenke

Po vstupe do spálne budete mať pocit, že ste sa ocitli v Toskánsku. Slnkom zaliata spálňa pôsobí priam dovolenkovo. Kombinácia bieleho nábytku a prútených doplnkov spolu funguje fantasticky. Jednoduchá manželská posteľ doplnená len jemným kvetovaným vzorom ladí s nočnými stolíkmi a širokou komodou. Za zmienku stojí aj prútený luster a hojdacie kreslo, ktoré ozvláštňujú celý priestor.

Veľka posteľ s kvetovanými obliečkami

Po vstupe do spálne budete mať pocit, že ste sa ocitli v Toskánsku.

Hlavná terasa – ideálna na rodinné posedenia

Hlavná terasa, podobne ako zvyšok chalupy, bola rekonštruovaná. Dostala novú dlažbu, krásnu strechu, čisto nový krb, kuchynskú linku, ale zachovala si aj kúsok minulosti. V jej strede sa nachádza veľký drevený stôl s lavicami a rodinou obľúbené hojdacie kreslo. Z pňov a starej barovej stoličky vytvorila pani majiteľka vyvýšené podnosy pod kvetináče. Celá terasa, vďaka vysokému stropu, pôsobí vzdušne, ale zároveň veľmi útulne a pohostinne.

Terasa s krbom a dreveným sedením na chalupe

Celá terasa, vďaka vysokému stropu, pôsobí vzdušne, ale zároveň veľmi útulne a pohostinne.

Doplnky vyrobené s láskou

Krásnym detailom chalupy je zachovanie jej histórie na každom kroku. Pani majiteľka neváhala a počas rekonštrukcie si odkladala, na prvý pohľad nepoužiteľné, prvky starej chalupy. Jedným zo skvelých nápadov bolo použitie starých tehál a okien šopy. S doplnením malých obrazov alebo váz tak vyniklo falošné okno, ktoré oživilo bielu fasádu hlavnej terasy.

DEkorácie na chalupe

Pani majiteľka neváhala a počas rekonštrukcie si odkladala, na prvý pohľad nepoužiteľné, prvky starej chalupy a tie potom využila na dekorácie.

Slová majiteľov

Ako dlho už vlastníte chalupu a čo vás na nej pri kúpe zaujalo?

Chalupu máme z minulého storočia (haha). V roku 1998 sme sa túlali po okolí, pretože sme chceli chalupu v Štiavnických vrchoch. Nakoniec sme našli inzerát na tento dom a išli sme sa pozrieť. Neuchvátil nás dom, ale pozemok.

Prečítajte si tiež
Ako môže vyzerať bývanie v 600-ročnom dome v Banskej Štiavnici?
Starý rodinný dom pred rekonštrukciou

Chalupa pred rekonštrukciou.

Rekonštruovaná chalupa

Chalupa po rekonštrukcii.

Prečo ste sa rozhodli pre rekonštrukciu?

18 rokov od prvých stavebných prác sme si chalupu užívali, ale časom dochádzalo k deštruktívnym procesom na konštrukcii, strope a pavlači. Niektoré časti domu boli hlinené a tam prišlo k trhlinám. Preto prišla zásadná otázka, či postavíme všetko na novo alebo či zachováme dom, lebo tu vyrastali naše deti. Rozloženie interiéru nám vyhovovalo, tak sme sa rozhodli pre rekonštrukciu. Zároveň hneď aj vznikol nápad so zimnou záhradou, keďže sa rozširuje rodina a bolo treba ďalšiu izbu.

Pôvodná chalupa v horách

Pohľad na hlavnú terasu pred rekonštrukciou.

Chalupa s terasou a zinou záhradou

Pohľad na hlavnú terasu po rekonštrukcii.

Nastali počas rekonštrukcie zásadné problémy, pri ktorých ste si povedali: ,,ach nemali sme s tým začínať“?

To bolo od začiatku (smiech). Počas rekonštrukcie sa vyskytli prekvapenia. Jedno príjemné bolo, že sme odhalili na strope trámy, o ktorých sme ani len netušili. Ďalšie príjemné prekvapenie, že sme v dome našli hada (smiech). Nenastalo nič také zásadné, okrem hlavnej terasy. Keď sme sa k nej postavili, zistili sme, že výška stropu je obrovská. Ale kvôli terénu sme to museli ponechať, pretože sme chceli v hosťovskom domčeku vyrovnať podlahu. To nás asi najviac prekvapilo.

Prečítajte si tiež
Nezľakli sa a schátralý mlyn v Štiavnických vrchoch si prerobili na úžasné bývanie

Štýl vašej chalupy sa mierne líši od typických slovenských chalúp, čo vás inšpirovalo pri výbere zariadenia?

Bolo to čisto pocitovo. V podstate sme ho zariadili tak, že keď sa raz rozhodneme, aby sme tu mohli bývať. Interiér je len inštinktívny, pocitový, aby si sa tu cítila ako na prázdninách.

Pôvodná chalupa v horách

Pohľad na hosťovský domček pred rekonštrukciou.

Chalupa s naukladaným drevom

Pohľad na hosťovský domček po rekonštrukcii.

Mali ste na pomoc interiérového dizajnéra, alebo je to všetko vaša práca?

Bez dizajnéra, všetko bolo čisto naša robota.

Prečítajte si tiež
Prázdny podkrovný priestor v centre Štiavnice premenili na poetické bývanie

Otázka na pani majiteľku, všimli sme si veľa originálnych a ručne robených doplnkov, na ktoré ste najviac pyšná?

Najviac sa mi asi páči luster na terase, pretože to je naša jedlička, ktorú sme museli počas rekonštrukcie vypíliť. Keď sme kúpili dom, tak tá jedlička mala asi 80 centimetrov a stála pri kadibúdke (smiech). A časom z nej vyrástol jeden nádherný strom. Zachovali sme si teda z nej aspoň túto časť. Som rada, že sme si nechali aj okná a tehly zo starej šopy a pripomína nám to ako to tu kedysi bolo, starú chalupu. Má to pre nás osobitý význam a stále niečo vymýšľame.

Text a foto: Nina Macáková

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata krytá terasa rekonštrukcia chalupy víkendový dom vintage štýl zimná záhrada
Zdieľať článok

Diskusia