Obyčajný hranol? Ani náhodou! Pozrite sa, ako prispôsobili interiér svahu
15 kilometrov na západ od Prahy vyrástol na pohľad jednoduchý rodinný dom, ktorý skvele komunikuje s rozmanitosťou terénu. Predstavujeme vám príjemnú stavbu, ktorá je obkolesená pôvodnou prírodou.
Na prvý pohľad si všimnete prakticky len jednoduchú kvádrovú hmotu domu so šikmo zrezanou strechou, ktorá je umiestnená vo východnej časti pozemku. Keď sa prizriete bližšie z viacerých strán, alebo sa dostanete do interiéru, zistíte, že zvonku kompaktná hmota opláštená drevenými latami šikovne využíva sklon terénu. Vďaka tomu ponúka v interiéri priestory v niekoľkých výškových úrovniach.
Priestorové členenie dispozície je plne funkčné, autori využili terén i na to, aby sa pohrali so svetlou výškou – podľa charakteru miestností.
Nerozhodujú podlažia, ale polovice podlaží
Ako je riešený interiér? Do domu vstúpite z ulice na východe. Vstup i garáž sa nachádzajú na úrovni zvýšeného podzemného podlažia. O polovicu podlažia vyššie, na úrovni priľahlej západnej záhrady sa nachádza hlavný obytný priestor. Rozširuje ho zastrešená terasa, ktorá prepája interiér domu so záhradou.
O ďalšiu polovicu podlažia vyššie – vo zvýšenom prvom podlaží nájdete pracovňu s hygienickým zázemím. Spálňam so zázemím patrí druhé podlažie. Domáci sa tešia aj vlastnému wellnes, ktoré sa spolu so saunou nachádza pod obytným priestorom (v zníženom podzemnom podlaží). Dom poskytuje všetko, čo jeho obyvatelia potrebujú na pohodlný život i prácu z domu.
Obytná zóna má strop najvyššie
Priestorové členenie vytvára v priestoroch rôzne svetlé výšky. Výsledkom je, že obytný priestor má strop o viac ako meter vyššie v porovnaní s pracovňou a inými vedľajšími priestormi. Denná zóna spája kuchyňu, jedáleň i obývačku, a preto je tu dostatok prirodzeného svetla najdôležitejší.
Samozrejme, prispieva k nemu aj terasa. Interiér domu spája vstupný foyer so schodiskom, ktoré je otvorené na celú výšku domu. Vo vnútri dominuje biela v kombinácii s drevom s výraznou kresbou. Doplnkovou farbou je antracitová.
Železobetón i smrekovcové drevo
Konštrukcia rodinného domu na svahovitom teréne si vyžaduje kvalitné a pevné materiály. Z toho dôvodu architekti zvolili murovaný základ s monolitickými železobetónovými stropmi. Druhé nadzemné podlažie je otvorené do dreveného krovu pultovej strechy. Fasáda je odvetrávaná, obložená smrekovcovým drevom. Pobyt vonku spríjemňuje záhradné jazierko.
RD Chrustenice
Architektonický ateliér: Refuel works
Autori: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý
Spolupráca: Kamila Petráková
Lokalita: Chrustenice
Projekt: 2014 – 2015
Realizácia: 2016 – 2017
Sabína Zavarská
Foto: Kamil Saliba