Nevšedný a čistý rodinný dom so sofistikovanými riešeniami

10. 02. 2021
Zdieľať

Dom pre domáceho pána a jeho mladú rodinu nahradil na mieste starší objekt. Hlavný projektant domu Zdeněk Fránek musel brať do úvahy platné stavebné obmedzenia. Ľahkosť stavby dosiahol presklením celej jednej fasády a včlenením stavby do terénu. V interiéri nájdete ďalšie jedinečné riešenia.

Na mieste dnešného trojpodlažného rodinného domu kedysi stála staršia budova. Novostavba na históriu pozemku nadväzuje ponechaním rozmerov pôvodnej budovy. Prostredie zostalo prakticky nezmenené, i keď stavba má inú funkciu. 

rodinný dom Krkonoše

Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Prísne regulatívy predpisujú archetypálnu formu domov so sedlovou strechou. Autor návrhu zároveň zohľadnil požiadavky majiteľa, ktorý si rodinný dom predstavoval ako sofistikovane spracovaný a duchovne zameraný priestor. Mal byť nevšedný a čistý.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Vkusne zariadená dvojpodlažná chata odkazuje na pôvodnú stavbu
Rodinný dom v Krkonošiach

Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Zo suterénu k vonkajšiemu bazénu, z ulice do horného podlažia

Vďaka svahovitému terénu vznikla viacvrstvová stavba, ktorá naň nadväzuje. Zo suterénu , ktorý zo strany prístupovej cesty nevidíte, sa dostanete na záhradu a k vonkajšiemu bazénu. Príjazdová cesta smeruje k prvému nadzemnému podlažiu, kde je hlavný vchod do domu.

V suteréne sú umiestnené spálne a hygienické zázemie. Na prvom nadzemnom podlaží je hlavná denná zóna, z ktorej vyjdete na terasu. Terasa je „vyhryznutou“ otvorenou časťou obdĺžnikového pôdorysu. Priestor tu našla aj hlavná spálňa s vlastným hygienickým zázemím, šatníkom a pracovňou.

Denná zóna so sedacou súpravou a schodiskom

Veľká časť podkrovia je otvorená po strechu – otvorený krov je takmer nad celou dennou zónou. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Veľká časť podkrovia je otvorená po strechu – otvorený krov je takmer nad celou dennou zónou. Zvyšok je riešený ako najvyššie podlažie. Monumentom, ktorý vertikálne pretína celú stavbu, je točité drevené schodisko. Vytvára veľmi zaujímavé pohľady.

Biela jedáleň s krásnym výhľadom na okolie.

Biela jedáleň s krásnym výhľadom na okolie. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Smrekovec, sklo a vnútri biela

Vonkajšie fasády sú vrátane strechy obložené smrekovcovými lepenými latami. Čistý biely interiér slúži ako plátno, do ktorého každodenný život rodiny zakomponuje umenie. Avšak najväčší priestor v tejto domácnosti má sila pozitívneho myslenia.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla
veľká presklená stena

Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Celý suterén je zo železobetónu. Od úrovne prízemia je dom čistou drevostavbou. V interiéri cítiť vďaka skvelému využitiu priestoru akustickú pohodu, precízne riešená je tiež svetelná réžia. K tepelnému čerpadlu časom pribudne prístrešok na autá vybavený solárnymi panelmi a skleník na zeleninu.

Podkrovie

Podkrovie. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

„Čisté“ domy sú pre silné osobnosti

Určite sa nájdu čitatelia, ktorí budú namietať, že táto stavba je priveľmi strohá a prísna, alebo že nepôsobí ako typická horská chata. To však ani nemala.

„Moja skúsenosť s takto formálne čistými domami? Požadujú ich silné osobnosti, ktoré majú vlastnú predstavu o svojom smerovaní, o svojom mieste na tomto svete. Rovnako aj o hodnotách, ktoré predstavuje ich rodina. Exteriér takých domov je charakteristický svojou výtvarnou krásou, umením starnúť a ponárať sa do zelene. Vyjadruje tým akýsi súzvuk s vesmírom. Ich obyvatelia vnímajú, že nič netrvá večne, ale tiež, že prítomný okamih je nenapodobniteľný a nenahraditeľný,“ opisuje svoje skúsenosti s klientmi profesor Zdeněk Fránek.

Prečítajte si tiež
Úžasná premena! Z rozpadnutého bungalovu je po rekonštrukcii čarovná chata

Rodinný dom v Krkonošiach

Architektonický ateliér: Fránek Architects

Autor: Prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek, hlavný projektant

Spolupráca: Ing. Jiří Topinka, zodpovedný projektant

Lokalita: Krkonoše, ČR

Zastavaná plocha: 225 m²

Hrubá podlahová plocha: 464 m²

Úžitková: 376 m²

Plocha pozemku: 639 m²

Projekt: 2016

Realizácia: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Petr Polák, petrpolak.photo

Kategória: Návšteva
Tagy: chata domy vo svahu drevené fasády moderné bývanie presklené plochy rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia