Vila Flow House na svahovitom pozemku

Ako využiť terén a vniesť výhľady do každej miestnosti? Z domu vo svahu spravili dokonalú oázu pokoja

Galéria (25)
Zdroj: Alex Shoots Buildings
03. 06. 2022
Zdieľať

Už sme zverejnili viacero zaujímavých projektov, ktoré spolupracovali so svahovitým pozemkom, tento si nás však získal nielen dokonalou súhrou s parcelou, ale aj atmosférou, ktorú sa podarilo autorom projektu z ateliéru PLATFORMA ARCHITEKTI vytvoriť.

Vilu vo svahu nazvali Flow House a dôvod netreba dlho hľadať. Za prvé hmota domu kopíruje svah, akoby sa po ňom plavila, za druhé „plavbu“ cítiť aj vo vnútri – priestory plynú voľne a príjemne až smerom k záhrade.

Vila Flow House na svahovitom pozemku

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Základom novostavby bolo želanie majiteľky vytvoriť intímny priestor, ktorý by bol chránený pred akýmikoľvek pohľadmi zvonku. Autori projektu tento priestor nazvali oázou pokoja. Je umiestnený na najnižšom mieste vily s výhľadom na súkromnú záhradu. Táto oáza pokoja vďaka preskleniam vnáša harmóniu aj do interiéru a nadväzuje na zatrávnené átrium uprostred pôdorysu domu v tvare písmena U.

Vila Flow House na svahovitom pozemku

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dokonalé využitie terénu

Cieľom architektov bolo do všetkých priestorov domu vtiahnuť výhľady na malebné okolité kopce a odrastené stromy. Zároveň sa snažili čo najlepšie využiť terén a vyhnúť sa výkopovým prácam. Všetky požiadavky majiteľky a predstavy architektov vyústili do jasného, čistého a jednoduchého konceptu átriového domu na platforme, ktorý plynule kopíruje svahovitý terén. Je až neuveriteľné, ako sa toľko náročných aspektov „vošlo“ do úplne jednoduchého a čistého riešenia.

Prečítajte si tiež
Rozsiahly dom na svahovitom pozemku dokonalo ukryli pred pohľadmi z ulice. Neuveríte, aký je v skutočnosti veľký!
Vila Flow House na svahovitom pozemku

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dve podlažia sú vlastne len jedno

Jednopodlažný objekt vily sa tvaruje presne podľa zlomov terénu. Toto zalomenie vytvára opticky dve podlažia, ale v skutočnosti je to stále jednopodlažný, ​​priestorovo členitý objekt. Vďaka tomuto riešeniu sa domáci tešia výhľadom na okolie nielen z hlavnej spoločenskej zóny, ale aj zo spální.

Od cesty si dom ani nevšimnete

V miestach pri ceste sa dom správa ako protihluková stena zasunutá pod úroveň cesty. Najbližšie k ceste sa nachádza najvyššie položená časť domu s garážou, technickým zázemím a jednou izbou. Smerom k átriu je umiestnená hlavná spálňa so šatníkom a kúpeľňou a ďalšia izba, z oboch sa dá vyjsť do átria.

Vila Flow House na svahovitom pozemku

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Oáza pokoja doslova a do písmena

V jednom ramene písmena U je hlavná denná zóna s kuchyňou, obývačkou a jedálenskou časťou. Na ňu nadväzuje vonkajšia terasa. V druhom ramene domu je posilňovňa, z ktorej sa dá taktiež vyjsť na pokojnú terasu s výhľadom do záhrady. Oáza pokoja teda spája obe ramená domu, uzatvára plynutie domu a pozerá sa do záhrady.

Vila Flow House na svahovitom pozemku

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Schodiská, presklené steny, strešné svetlíky

Súčasťou projektu je akceptovanie odrastených stromov a ich osadenie do hmoty domu vďaka výrezom. Moderný interiér pôsobí luxusne, svetlo a mimoriadne vzdušne. Zaujímavým prvkom sú schodiská, ktoré nie sú len vo vnútri, ale aj vo vonkajšej časti – v átriu. Architekti položili vnútorné schody vedúce do dennej zóny a vonkajšie schody v átriu vedľa seba tak, že ich delí len presklená stena. Keď prechádzate týmto miestom, na chvíľu sa pozastavíte nad tým, či to nie je len zrkadlový obraz. Samozrejmosťou sú strešné okná, ktoré privádzajú prirodzené svetlo na dôležité body, napríklad priamo nad kuchynský ostrovček, ktorý je zároveň pracovným pultom, a do chodby pri spálňach. Jednoducho, plynúci dom v plynúcom teréne – FLOW HOUSE.

Prečítajte si tiež
Keď zo svahu vyťažíte maximum: Pohodlné bývanie s krásnym výhľadom a dovolenkovým pocitom

Flow House

architektonický ateliér: PLATFORMA ARCHITEKTI

autori: Ing. arch. David Průša, Katarína Srnová

lokalita: ČR

zastavaná plocha: 524 m2

podlahová plocha: 397, 40 m2

obstavaný objem: 1 775 m3

projekt: 2015 až 2017

realizácia: 2016 až 2021

Sabína Zavarská

Foto: Alex Shoots Buildings

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia