Zdroj: Alex Shoots Buildings

Kúpili malý pozemok vo svahu a dúfali, že sa na ňom vôbec dá niečo postaviť. Ako to dopadlo?

15. 03. 2021
Zdieľať

Investori kúpili relatívne malý svahovitý pozemok s výhľadom na Pálavu. Zadanie pre architektov bolo stručné: Rodinný dom. Ak sa dá na pozemku vôbec niečo postaviť.

Dom je súčasťou novovznikajúcej ulice na okraji malej moravskej obce. Nová výstavba nezohľadňuje kontext tradičnej radovej zástavby slováckej dediny. Domy sú voľne stojace, bez jednotiaceho prvku, vzájomne nerešpektujú orientáciu hrebeňa alebo sklon strechy.

Rodinný dom na Pálave

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Výzvou bolo navrhnúť súčasné moderné bývanie na dedine v susedstve prevažne katalógových domov.

Prečítajte si tiež
Namiesto stavania vydlabali svah a kvôli silným vetrom ukryli dom do hĺbky (VIDEO)

Návrh reaguje na morfológiu terénu. Polozapusteným átriom umožňuje pohodlný výstup z prízemia i podkrovia do záhradnej časti domu. Celkové riešenie je založené na maximálnom využití každej časti pozemku pre dom a záhradu a na ich prepojení. Záhrada je dômyselným rozšírením interiéru – s vlastnou obývačkou, vonkajšou kuchyňou i jedálňou. Jednotný funkčný celok interiéru a exteriéru poskytne príjemné bývanie s dostatočným technickým zázemím a úložnými priestormi.

Rodinný dom na Pálave

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Celková kompozícia domu je symetrická. Hlavný vstup do domu je umiestnený v strede dispozície. Cez zádverie vchádzame do priestrannej haly. Dôstojnosť priestoru umocňuje priehľadová os do vnútorného átria. V prízemí sa nachádza súkromná časť domu – detské/hosťovské izby orientované do ulice, spálňa s výstupom do átria a zázemie domu – kúpeľne, šatňa, sauna a technická miestnosť. Sochársky poňaté schodisko, ktoré vedie z haly do hornej obytnej časti, je ústredným motívom domu.

Rodinný dom na Pálave

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Celé horné podlažie je jedným spojitým priestorom otvoreným do hrebeňa strechy. Do priestoru umiestnený „box“ zázemia integruje pracovňu, knižnicu, WC, špajzu a kozub. Box zároveň vymedzuje obývaciu izba, jedáleň a kuchyňu. Z jedálne a obývacej izby sa vstupuje priamo na terasu a do záhrady.

Rodinný dom na Pálave

Zdroj: Alex Shoots Buildings

K domu je navrhnutý záhradný domček s vonkajšou kuchyňou a skladom záhradného vybavenia, ktorý má formu dreveného pavilónu. V suteréne sa nachádza vínna pivnica. Záhrada svojou veľkosťou skôr rozširuje vnútorný obytný priestor. Nie je rozľahlá, ale spĺňa všetky predstavy investorov o užívaní. Zahŕňa bazén so sprchou a relaxačné časti, bylinkové záhony, miesto na kompost a pod.

Prečítajte si tiež
Dom, ktorý vzbudzuje emócie: Svahovitý a úzky pozemok nemusí byť problém
Rodinný dom na Pálave

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dom je murovaný, nepodpivničený, stavba je založená na betónových pásoch. Nosné steny sú vymurované z keramických blokov hr. 500 mm. Stropy sú železobetónové, monolitické. Krov je kombinovaný systém drevených krokiev uložených medzi plné väzby z oceľových rámov. Strechu tvorí falcovaný plech. Plochá strecha je navrhnutá s extenzívnou zeleňou. Dom je omietnutý, prízemná časť má tmavosivú omietku s hrubším zrnom a výraznejšou textúrou, horné poschodie má, naopak, jemnejšiu svetlú prírodnú omietku.

Rodinný dom na Pálave

Zdroj: Alex Shoots Buildings

Garážové stojisko, dielňa a záhradný dom sú tvorené drevenými pohľadovými rámami. Výplň opláštenia je z drevených dosiek a lamiel, časť strechy je zasklená kvôli presvetleniu. Okná smerom do záhrady sú tienené vonkajšími textilnými screenmi a markízami.

Prečítajte si tiež
Prečo sa rodina rozhodla postaviť si dom na prudkom svahu?

Autor: SENAA architekti, s. r. o., Václav Navrátil, Ján Sedláček

Tím: Václav Navrátil, Jan Sedláček, David Korsa, Jan Gadziala

Foto: Alex Shoots Buildings

Záhradná architektúra: Atelier Partero, s. r. o.

Realizácia: 2017 – 2019, interiér 2020

Zastavaná plocha domu 137 m2

Úžitková plocha domu: 158 m2

Zastavaná plocha garáží, dielne a záhradného domčeka: 77 m2

Plocha pozemku: 570 m2

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia