Odetý do jesenných farieb

20. 01. 2006
Zdieľať

Pri vzniku tohto priestranného a vzdušného bytu sprevádzali majiteľov veľká dávka vkusu a zmysel pre detail. Podarilo sa im zvládnuť moderný interiér a ich nový životný priestor dýcha teplými jesennými farbami, dekorácie ako spomienky na letné dovolenky umocňujú pocit pohody a tepla.


Odetý do jesenných farieb

42479
Dominik Vlaheko

Je aj nie je to tak dávno, keď sme s nadšením listovali v zahraničných časopisoch o bývaní a len sme si vzdychli nad každou obrátenou stránkou. Sprevádzali nás pocity ako pri sledovaní seriálu Star Trek. Veľké priestory s interiérom prispôsobeným vkusu majiteľov a akcenty v podobe dizajnérskych kúskov boli pre nás science-fiction. Realitou boli sídliskové byty, ktoré sa delili na paneláky a staršie tehlové domy. Podľa typu domu sme viac-menej vedeli odhadnúť, aké byty sa v ňom nachádzajú, aj ako sú zariadené. Našťastie prišli revolučné zmeny a sny sa aj u nás čoraz častejšie stávajú skutočnosťou.


Odetý do jesenných farieb

42480
Dominik Vlaheko

Jasná predstava

Majitelia sú zrelí ľudia, ktorí presne vedeli, čo chcú: vzdušné a priestranné bývanie s príjemnou atmosférou. Budúci fantastický výhľad na lužné lesy v okolí Dunaja bol dôležitým momentom v rozhodovaní pre danú lokalitu, kde práve prebiehala výstavba nového bytového komplexu. Našťastie komunikácia medzi staviteľmi bytového domu a budúcimi užívateľmi sa začala už v priebehu výstavby. Mohli si upraviť dispozičné riešenie podľa svojich potrieb a spestriť priestory o zaujímavé stavebné detaily. Celý interiér plný dobrých nápadov si navrhovala domáca pani sama. Keďže vyštudovala stavebnú fakultu a pracovala v odbore, nebol pre ňu problém vyhotoviť potrebné podklady pre stavebnú firmu.

Logika priestoru


Odetý do jesenných farieb

42475
Dominik Vlaheko

Správne rozdelenie bytu na nočnú a dennú zónu je zreteľné, hneď ako vstúpite. Otvorený priestor dennej zóny tvorí obývacia izba, jedálenský kút a kuchyňa so zázemím. Pôvodne plánované delenie obývacej izby a vstupnej časti bytu pomocou posuvných dverí majiteľka zamietla hneď na začiatku. A urobila dobre. Z bytu sa vytratila zbytočne dlhá chodba a nádherný výhľad (spestrený zaujímavými otvormi v deliacej priečke) si môžete vychutnať už od vstupných dverí. Priestor sa smerom k obývacej izbe postupne otvára, akoby vás vítal a pozýval ďalej.


Odetý do jesenných farieb

42478
Dominik Vlaheko

Moderná jednoduchosť je to správne slovné spojenie, ktoré vystihuje obývaciu izbu a vlastne aj celý byt. Dominantou obývacej izby je originálny sklenený stolík od výtvarníčky Gordany Turuk, ktorý pôsobí ako obraz v horizontálnej polohe. Klasické police a skrinky tu nenájdete – nahradili ich osvetlené otvory v priečke a niky. Jedálenský kút nadväzuje na obývaciu izbu a kuchyňu, ktorá je ukrytá pred pohľadom návštev za deliacou stenou. Všetky časti dennej zóny majú jedno spoločné – atraktívny výhľad a množstvo prirodzeného denného svetla. Z obývacej izby sa cez posuvné zasklené dvere vychádza na veľkú terasu, ktorá je prístupná aj zo spálne a synovej izby. Terasa ponúka neuveriteľný pohľad na zapadajúce slnko, okolitú prírodu a v noci na blikajúce svetielka neďalekého Hainburgu.


Odetý do jesenných farieb

42485
Dominik Vlaheko

Druhú časť bytu tvorí nočná zóna, ktorá mala byť podľa pôvodného projektu oddelená od dennej zóny dverami. Tu si majiteľka presadila najväčšie zmeny. Z dvoch kúpeľní vedľa seba vznikla jedna väčšia a viac miesta získala aj synova izba. Časť priečky medzi chodbou a dcérinou izbou nahradil obojstranný šatník. Najväčší problém predstavovala pre majiteľku spálňa, kde zanikal pocit intimity. Z jednej strany spálne sa vychádzalo na spoločnú terasu, na jej druhej strane boli veľké francúzske okná smerom do ulice. Neostával priestor ani na šatníkové skrine. Dobrý nápad domácej pani vyriešil dve muchy jednou ranou. Posuvné šatníkové dvere s modernou výplňou z mliečneho skla umiestnila pred francúzske okno, kde vznikol priehľadný šatník, ktorý vpúšťa do miestnosti svetlo, nie však pohľady z ulice.

Detské izby sú prakticky a účelne zariadené minimálnym množstvom nábytku vyrobeného na mieru.

Farebná harmónia


Odetý do jesenných farieb

42487
Dominik Vlaheko

Oranžová, žltá, béžová, zelená a hnedá – upokojujúce farby jesene s nádychom nostalgie. Farby, ktoré ohrejú aj veľký a vzdušný priestor, vytvárajú v kombinácii s laminátovou podlahou a jej výraznou kresbou dreva príjemnú a útulnú atmosféru. Aj spálňa, ktorá má síce chladnejšiu svetlomodrú farbu, korešponduje z jesennou atmosférou bytu – je ako jesenné chladivé ráno zahalené do hmly pred nastávajúcim slnečným dňom.


Odetý do jesenných farieb

42477
Dominik Vlaheko

Obklopení spomienkami

Počet kusov nábytku v tomto byte sa dá ľahko spočítať. Majitelia sa nedali uniesť nakupovaním nábytku. Nechali vyznieť krásu čistých priestorov a dotiahnutých detailov osviežených spomienkovými a umeleckými dekoráciami. Nemusia hľadať v zásuvkách založené fotografie z dovoleniek, aby si pripomenuli pekné chvíle v zaujímavých krajinách – stačí sa poobzerať okolo seba, sadnúť si na terasu a dať sa unášať duchom spomienok, ktorý opanoval celý priestor.

Kategória: Návšteva
Tagy: byt návšteva odety
Zdieľať článok

Diskusia