Pôvabný rodinný dom s veľkorysým priestorom je zmesou štýlov
Hoci dom stojí v slnečnom Portugalsku, jeho majiteľka nazýva štýl svojho zariadenia „moderný škandinávsky“. V interiéri totiž vytvorila pôsobivú kombináciu severského pokoja a južanského temperamentu, ozvláštnenú spomienkami a starožitnosťami.
{R1}
Renováciu domu v portugalskom mestečku Monte Estoril, ktoré leží na atlantickom pobreží neďaleko Lisabonu, zverila jeho nová majiteľka architektkám zo štúdia CHP Arquitectos. Ich úlohou bolo prispôsobiť vnútorné usporiadanie potrebám štvorčlennej rodiny a predstavám domácej panej. Mariana túžila najmä po priestrannej obývačke plnej svetla, ktorá by bola spojená s kuchyňou a bol by z nej bezproblémový prístup do záhrady. Na ploche 200 m2 sa okrem veľkorysého denného priestoru muselo nájsť miesto aj na tri spálne, herňu, dve kúpeľne a šatník. Z obývačky a z herne, teda z oboch denných priestorov, sa dá vyjsť na veľkú terasu a do záhrady, čím sa obytná plocha domu fakticky ešte rozšírila.
Mäkké a pohodlné – vankúše rôznych tvarov a v rôznych farbách nájdete takmer všade.
Cez stropné okná preniká do obývačky maximum denného svetla.
Zákutie pri kozube je v rozľahlom obytnom priestore len jedným z troch miest určených na pohodlné sedenie.
Čelo múru, ktorý oddeľuje kuchyňu, skryli police s knihami. Stena sa tak stala skôr kusom nábytku a príjemnou súčasťou obývačky.
Súprava zreštaurovaných jedálenských stoličiek a nabielo natretý stôl pôsobia v centre miestnosti takmer nehmotne, priam étericky ľahko. Nad nimi sa ako obrovský biely mesiac vznáša veľká lampa z Ikey.
Na bielom pozadí
Keď architektky dokončili svoju prácu, Mariana sa sama pustila do zariaďovania. Vždy mala totiž blízko k otázkam štýlu a dizajnu – pracovala napríklad pre newyorskú agentúru Elite Model Look ako kostýmová výtvarníčka filmu Birdsong či mnohých reklamných šotov a neskôr ako riaditeľka lifestylového oddelenia spoločnosti M Public Relations. Mala jasnú predstavu o priestore plnom svetla, s niekoľkými cennými kusmi nábytku s históriou. Za základ interiéru si preto zvolila bielu farbu, ktorá pocit svetla účinne znásobuje a vytvára neutrálne pozadie na zariadenie v rôznych štýloch či farbách – všetky steny sú vymaľované nabielo a podlaha väčšiny miestností je z bieleho wengé (výnimkou sú len kúpeľne, v tej rodičovskej je na zemi elegantná bridlica, v detskej zase veselšie, mäkšie a na dotyk príjemnejšie linoleum). Zariadenie potom šikovne skombinovala z rôznych zdrojov – k nábytku a doplnkom, ktoré si rodina priniesla z predchádzajúcej adresy, pribudlo niekoľko kúskov zo známych obchodných domov ako IKEA, Area či Zara Home a všetko doplnili zaujímavé predmety z blších trhov, zdedené starožitnosti, ktoré Mariane pripomínajú detstvo, a dary od priateľov a príbuzných.
Starožitnosti dávajú interiéru pečať osobného – niektoré sú zdedené, iné objavila Mariana na blšom trhu či dostala od priateľov.
Stolička z miestneho trhu s remeselníckymi výrobkami je v tomto zákutí čerešničkou na torte.
Kožušinový koberec s geometrickým vzorom opticky odkazuje na pravouhlé rámy na stene, ktoré má Mariana od starých rodičov. Celok dotvárajú nielen zaujímavé doplnky, ale aj knihy a DVD, ktoré zapĺňajú poličky pri kozube a jednoduchú geometrickú skrinku pod televízorom (IKEA).
Zrkadlo v striebornom ráme dodáva priestoru pocit hĺbky, obrázky od Marianiných detí na tienidle lampy zasa nežné čaro osobného.
Nad skrinkou je starožitná secesná maľba od Marianinej mamy.
Maximum pohodlia
Ďalším Marianiným cieľom bolo čo najpohodlnejšie bývanie. V priestrannej obývačke spojenej s kuchyňou a jedálňou preto vytvorila tri zákutia na pohodlné posedenie. Prvým je kút pri kozube s bielou sedačkou a dvoma kresielkami v tvare škrupiny. Tu sa dá pozerať televízor, zabalení v deke si môžete prečítať knižku alebo počas chladnejších večerov len tak pozorovať plamene s nohami na mäkkom teplom koberci vo farbe kapučína. Druhá zóna na sedenie susedí s jedálenským stolom. Mariana ju zariadila veľkou pohovkou v tvare písmena L, ktorú nechala vyrobiť na mieru. Tento kút ozvláštňuje umelecká fotografia s prímorskou scenériou, na ktorej dominujú chladné modré a čierne farebné odtiene. Na sedačku nadväzuje dlhá drevená lavica pod veľkým oknom s výhľadom na terasu. Pohodlie sem prinášajú mäkké matrace a vankúše v kombinácii bielej, smotanovej a avokádovej farby, útulnú domácku atmosféru zasa dotvárajú doplnky a drobnosti.
Masky zdobiace vstup do izbičiek doviezla Mariana deťom z Londýna.
Nočný stolík, ktorý dnes používa Mateus, strážil v detstve Marianin spánok.
Denné odpočívadlo – perfektné miesto na leňošenie a čítanie – vyrobila Mariana z drevených paliet z prístavu, ktoré natrela nabielo, a matraca.
Písmená sú výraznou témou dekorácií v celom dome. Ozdobou detských izieb sú mená chlapcov nad ich posteľami.
Postele sú kombináciou čiel v štýle sedemdesiatych rokov minulého storočia a moderných lôžkových častí.