
Medzi starými fasádami by ste tento dom isto neprehliadli! Rodina s deťmi sa nezľakla poriadnych zmien, teraz si užíva skvelý nadčasový domov
Premena pôvodného radového domu v Brne na stavbu vyhovujúcu modernému bývaniu nebola jednoduchá. Jej súčasťou bolo aj pochopenie novej situácie na ulici. Vedľa rekonštruovaného radového domčeka kedysi stál ešte jeden. Ten však padol pri rozširovaní cesty a na jeho mieste je dnes parkovisko.
1. Kuchyňa a dvor
Ulica s radovou zástavbou stratila po zbúraní posledného domu svoje nárožie. Na konci radu sa tak ocitol dom, ktorý v tejto pozícii nemal pôvodne byť. Architekt Jan Kopecký preto pri jeho rekonštrukcii myslel aj na to, ako situáciu vyriešiť.
„Návrh sme prispôsobili tak, aby dom po premene vytvoril chýbajúci nárožný bod ulice. Na prízemí je denná zóna s kuchyňou a obývačkou. Presunutím vchodu k plnému štítu susedného domu sa podarilo prízemie presvetliť z troch strán,“ vysvetľuje.
Z obytného priestoru sa cez veľké presklenie dostanete do dvora, ktorý vďaka vysokým múrom a pôdorysu domu v tvare L smerom k dvoru zachováva plné súkromie. Zaujímavé je, že pôdorys samotného dvora je lichobežníkový.
2. Denná zóna
Keď sa postavíte smerom k dverám na dvor, naskytne sa vám pohľad na celú dennú zónu, teda spojenú kuchyňu s obývačkou. Materiálové riešenie je jednoduché. V interiéri kombinuje leštený betón, morené drevo a bielu omietku, exteriér dolaďuje pôvodná recyklovaná strešná krytina.
„Pri búracích prácach sme pod drevenou podlahou objavili starý korálikový náramok, ktorého farbu sme použili na vchodové dvere, aby sme zachovali kontinuitu miesta,“ zdôrazňuje architekt zaujímavosť.
3. Horné podlažie
Dom je po rekonštrukcii vyšší o jedno poschodie – „vežu“. V nej je spálňa, detská izba a kúpeľňa. Prevýšenú spálňu s medziposchodím, ktorá bola pôvodne určená pre rodičov, ihneď po nasťahovaní zabrali deti. Nové miestnosti na poschodí nezaberajú rovnakú plochu ako tie na prízemí, čo je zrejmé aj z interiéru obývacej izby otvorenej do krovu.
Architekt použil jednoduché a nadčasové materiály. Podlahy sú z lešteného betónu, steny biele a nábytok prevažne z dreva. Kombinácia starých a nových prvkov vyrobených na mieru vytvára v priestore napätie a dynamiku.
4. Kuchynská linka
Na mieru navrhnutá kuchynská linka s knižnicou tvorí jeden priestorový blok. Slúži aj na predelenie funkcií priestoru – za týmto dreveným blokom je vstupná chodba. V mieste oceľovej podpery bola kedysi pevná priečka.
5. Nové nárožie
Po zbúraní posledného radového domu, na ktorého mieste je dnes parkovisko, dostala stavba novú funkciu – ukončuje celú ulicu. Hlavnou dominantou zrekonštruovaného domu je veľké okno, ktoré ho výškovo zarovnáva s okolitými domami.
Architekti označujú najvyššiu časť strechy ako „nárožný vikier“, pretože opticky uzatvára rad domov. Nielen spredu, ale aj zboku vyzerá dom moderne a netradične. Veľké okno v nárožnom vikieri rámuje výhľad do údolia ponad strechy oproti stojacich domov.
Radový dom v Brne
Autor projektu: Ing. arch. Jan Kopecký
Ateliér: Ateliér Kopecký
Spolupráca: Michaela Pánková Kopecká
Celková plocha bytu: 93 m²
Zastavaná plocha: 93 m²
Úžitková plocha (vrátane pivníc a chodieb): 108 m²
Projekt: 2018 – 2019
Realizácia: 2019 – 2024
Text: Sabína Zavarská
Foto: David Korsa (exteriéry), Takuu – Petr Marvan (interiér)
Zdroj: Časopis Môj dom