Zdroj: Phil Bernard

Vnútro 70-ročného domu nerozoznáte od modernej vily. Neuveríte, čo všetko nájdete v jeho suteréne

22. 11. 2023
Zdieľať

Zakonzervovaný stav domu niekoľko desaťročí nebol pri jeho kúpe žiadnou prekážkou. Nová rodina v ňom videla silný potenciál, a preto sa pre neho jednomyseľne rozhodla. Dotiahnuť do dokonalosti veľký sen o bývaní v príjemnej mestskej štvrti Mount Royal v Montreale s  pekným výhľadom a veľkou záhradou jej pomohlo štúdio Entre Quatre Murs.

Trojpodlažný dom, postavený v roku 1959, obsahoval interiérové riešenie poplatné dobe, v ktorej vznikol. Uzatvorené miestnosti poprepájané úzkymi chodbami bez dostatočného prirodzeného osvetlenia prestali byť z pohľadu súčasných trendov akokoľvek vítané. 

Nebáli sa odstrániť časť druhého podlažia

Noví majitelia si priali vytvoriť pre seba a svoje malé deti domov, ktorý by vystihol ich životný štýl. Kľúčovým sa stalo otvorenie priestoru medzi prvým a druhým podlažím otvorom s dreveným schodiskom so skleneným zábradlím, pretínajúcim všetky tri podlažia.

Prečítajte si tiež
Priestranný dom oddelili od mesta a cesty vysadením olivového hája. Teraz je z neho dokonalá oáza pokoja

Tento odvážny zásah odstránil problém s distribúciou denného svetla v interiéri. Pomohlo k tomu i osadenie širokých okenných otvorov na zadnej fasáde s orientáciou do záhrady. Cieľom bolo prepracovať projekt domu s ohľadom na ochranu súkromia členov rodiny a podporiť ich radostné súžitie prostredníctvom spoločných priestorov.

Aby majitelia optimalizovali priestor, bol do každej miestnosti vytvorený nábytok na mieru. Interiér reprezentuje svetlý odtieň dreva v kombinácii s bielymi a čiernymi prvkami. Dom je bohatý na množstvo originálnych vizuálnych detailov, svetelných systémov a zákutí. Architektom sa podarilo vytvoriť dokonalo kompaktný celok.

Záber na schodisko so skleneným zábradlím, smerujúcim z prízemia hore.

Otvorený priestor schodiska i voľba skleneného zábradlia pomohli k dobrej distribúcii prirodzeného svetla v dome.

Otvorená dispozícia s garanciou súkromia

Prvé podlažie pozostáva z garáže pre jeden automobil. Prístupná je cez garážové vráta alebo zo zadnej časti cez miestnosť s univerzálnym využitím. Do domu sa vstupuje spredu vedľa garáže. Otvorená plocha interiéru neponúka od dverí priamy výhľad. Zabraňuje tomu predsieňový kút a schodisko oproti vstupu. Samostatné WC sa nachádza naľavo dverí.

Prečítajte si tiež
Takmer storočná vila bola na spadnutie. Po premene akoby cestovala v čase

Po pravej strane za priečkou sa rozprestiera obývačka s kozubom, ktorá s kuchyňou netvorí jeden priamy celok, ako je súčasným trendom. S exteriérom ju prepája veľkoformátové okno. Zdrojom svetla je bodové osvetlenie po obvode stropu. Svetlú paletu farieb spestruje materiálová skladba priestoru: drevo, textil a čiastočne kov. Nábytková stena obsahuje flexibilne posuvné dvere.

Úložný priestor v obývačke, skrytý za posuvnými dverami

Televízor, ale aj police s vecami, ktoré sú súčasťou nábytkovej steny, sa dajú ľahko schovať za posuvné dvere. Zdroj: Phil Bernard

Pracovná kuchynská linka a až dva ostrovy

Orientácia kuchyne do zadnej časti poskytuje domáce uvoľnenie. Štvorcový pôdorys obsahuje dva kuchynské ostrovy, z toho jeden so štyrmi barovými stoličkami a druhý s plnou zadnou stenou. Za ňou sa nachádza obslužná kuchynská linka v čiernej farbe. Police s jedálenskou súpravou a pohármi majú miesto v zabudovanej skrini v spoločnej stene s obývacou izbou.

Prečítajte si tiež
Moderné bývanie v meštianskej vile z roku 1906

Čierny jedálenský stôl so šiestimi stoličkami so sivým textilným poťahom tvorí samostatnú zónu. Posuvné dvere v blízkosti stola vedú do miestnosti za garážou. Dá sa cez ňu vojsť dnu aj bez toho, aby došlo k znečisteniu podlahy.

Druhé podlažie pozostáva z niekoľkých izieb s hygienickým zázemím a otvorenej pracovne pri schodisku. Výberom a umiestnením zariadenia pripomína profesionálny open space office v malom vydaní. Ešte aj okno, ktoré sa v miestnosti nachádza, je veľkostne príznačné skôr pre kancelársky budovy.

Záber na kuchyňu s kuchynskou linkou a ostrovčekom s barovými stoličkami.

Kuchyňa sa na prvý pohľad môže zdať malá a s nedostatkom úložného priestoru, Všetko je tu však sofistikovane vyriešené. Zdroj: Phil Bernard

Spálňa s vlastnou kúpeľňou a šatníkom

Veľkoryso riešená spálňa zaujme priamym prístupom do kúpeľne s vaňou, sprchovacím kútom a WC cez menší úložný priestor. Z druhej strany má k dispozícii vlastný samostatný šatník. Celková zostava týchto troch miestností pripomína dispozične písmeno L.

Dve detské izby sú od seba vzdialené diagonálne. Jedna smeruje do ulice ako spálňa, druhá do záhrady. Delia sa spolu o menšiu kúpeľňu s vaňou a WC, vedľa ktorej sa nachádza práčovňa. Vybavením spĺňa vysoké nároky na jej prevádzku a svojou polohou vzadu nikoho neruší.

Suterén slúži zábave a oddychu. Biliardový stôl, posilňovňa, hosťovská izba, skladová miestnosť a neformálna obývacia izba určená pre deti nie sú v rodinných domoch samozrejmosťou. V tomto prípade sa však suterén dokázal premeniť na príťažlivý priestor, ktorý denne využíva celá rodina. 

Detská herňa v suteréne domu v Montreale.

V suteréne nájdeme aj samostatný priestor pre deti na hranie.. Zdroj: Phil Bernard

Sedemdesiatročný dom v Montreale

Architekti: Entre Quatre Murs
Lokalita: mestská štvrť Mount Royal, Montreal, Kanada
Rozloha: 298 m2
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Phil Bernard
Zdroj: v2.com

Kategória: Návšteva
Tagy: Kanada moderné bývanie rekonštrukcia domu starý dom
Zdieľať článok

Diskusia