Rustikálny dom postavili do veľkej miery svojpomocne. Dôvodom je lokalita na hranici obývateľnosti
Keď je miestom stavby silná lokalita, ani realizácia nemôže byť iná. Projekt CAPO, ktorý je dielom architekta Alaina Carle, má korene v špecifickej lokalite: strmý, nestabilný a nebezpečný skalnatý útes je na hraniciach obývateľnosti. Táto nevšedná výzva prinútila architekta prehodnotiť proces navrhovania a zaviesť doň aj tento kritický rozmer. Vďaka precíznej práci vznikol komplex viacerých hmôt tiahnucich sa cikcakovito po svahu.
Celý projekt sprevádzalo niekoľko komplikácií vrátane problému preniesť materiály na svahovitý pozemok. Umiestnenie a tvar stavby vyplynuli z už existujúcej situácie. Dom je plný pohybu – podporuje neustále presúvanie sa domácich z jednej úrovne do druhej po schodoch vonku i vo vnútri.
Schody, ako sprievodný chodník stavby, sú rozmiestnené v rôznych sekvenciách, vo viacerých orientáciách a tak, aby sa zlepšila kvalita prechodu rezidenciou. Architekt nazýva pohyb ústredným dizajnovým prvkom, zároveň však je nevyhnutný na prechod z jedného funkčného celku k druhému.
Silu prírody cítite v každom kúte
Celý projekt je zložený z obytných plôch rôznych tvarov a orientácií. Všetky sú úzko prepojené s exteriérom. Najkrajší je veľký panoramatický výhľad na Rieku svätého Vavrinca z terasy. K nej patria ďalšie vonkajšie priestory, ktoré nadväzujú na interiérové miestnosti a umocňujú zmyslový zážitok z lokality na maximum. Obyvatelia sú tak automaticky zapojení do aktívnejšieho vzťahu k vonkajším priestorom, a to i napriek nebezpečnej povahe útesu.
Od vstupu hore až po rieku vedie lodžia
Hlavný vstup sa nachádza na najvyššom mieste pozemku a stavba postupne ďalej klesá až k rieke. Cez lodžiu môžete prejsť popri budove priamo na terasy smerujúce k rieke bez toho, aby bolo potrebné vstúpiť do budovy. Na konci schodiska a vonkajších terás sa otvára priestor prírodnej plošiny obklopenej útesom a veľkými storočnými borovicami. Prepojenie interiéru s exteriérom autor projektu umocnili nielen vonkajšími, ale aj vnútornými trasami, ktoré sa prelínajú s budovami na oboch stranách.
Stavba, ktorá rúca mnohé stereotypy
Je jasné, že stavba na takom náročnom pozemku musí mať svoje špecifiká. Budova bola do veľkej miery postavená svojpomocne a pomaly, počas dlhého časového obdobia. Majitelia sa zapojili aj do konečného flexibilného dizajnu stavby. Dom na svahu rúca mnohé stereotypy nielen o stavbách, ale aj o domoch či chatách, o spolunažívaní s nielen peknou a príjemnou, ale aj s drsnou prírodou. Základným materiálom stavby je robustné kamenné murivo, ktoré zdôrazňuje skalnatú kvalitu pozemku.
Odkaz na organickú výstavbu minulého storočia
„Dom sme zmontovali rustikálnym spôsobom, formát a typ zostavy sme zvolili tak, aby vyhovovali inštalačným obmedzeniam lokality. Výsledný objem, ktorý je koncipovaný takmer ako sled malých kaskádovitých kopcov smerujúcich dole z útesu, odkazuje na veľkú krajinu pobrežia Charlevoix. Tu sa organická vidiecka výstavba minulého storočia prekrýva so závratnou rustikálnosťou územia,“ zdôrazňuje čaro lokality architekt Alain Carle.
Projekt CAPO
architektonický ateliér: AtelierCarle
hlavný architekt: Alain Carle
lokalita: Baie-Saint-Paul, Quebec, Kanada
plocha: 290 m2
realizácia: 2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: James Brittain
Zdroj: v2com