Zdroj: Nicoll Šiková a Tereza Práchenská

Ako by vyzeral dom, v ktorom by ste chceli zostarnúť? Bývanie vo svahu odmeňuje majiteľov krásnym výhľadom

27. 03. 2023
Zdieľať

„Máme krásny pozemok a chceme dom, v ktorom zostarneme,“ s takýmto jednoduchým zadaním oslovili architektov z ateliéru DMAE Architects majitelia svahovitého pozemku v podkrkonoší – presnejšie vo Vrchlabí. I keď zadanie bolo jasné, stavbu bolo potrebné čo najjemnejšie osadiť do prírodného prostredia. A to i preto, že pozemok vidno aj z hlavného námestia.

Na jednej strane pozemok na svahu poskytoval krásne výhľady a mesto ako na dlani, na strane druhej bol tak exponovaný, že akákoľvek stavba na ňom by bola viditeľná široko-ďaleko. Koniec-koncov, pôvodne tu aj stál žltý dom, na ktorý architektka Alžběta Vrabcová spomína:

výhľad cez otvorené dvere na krajinu s kostolom, vintage stolička

Na jednej strane pozemok na svahu poskytoval krásne výhľady a mesto ako na dlani, na strane druhej bol tak exponovaný, že akákoľvek stavba na ňom by bola viditeľná široko-ďaleko. Zdroj: Nicoll Šiková a Tereza Práchenská

„Pamätám si chvíľu, keď sme to miesto videli prvýkrát. Boli sme prekvapení jeho exponovanosťou. Nekonečná lúka visela nad strechami ako veľká vlna. Vtedy tam stál žltý dom. Všetko sa vetrom hýbalo a tancovalo a svetlo blikalo a ten dom aj lúky vyzerali opustene. Za pár týždňov žltý dom zmizol, zostala po ňom hromada trámov a kameňov a pach navlhnutých sutín. Mrzelo nás to, pretože to bol jeden z posledných pôvodných domov v tej časti mesta. Bol obrovský, vlastne pôsobil až neprirodzene a nepatrične… Bolo to skutočné hospodárstvo, dom so stodolou a maštaľou, všetko pod jednou strechou. Tu sa spalo aj pracovalo, žilo aj umieralo.“

rodinný dom medzi stromami

Rodinný dom je vlastne rovnako veľký ako pôvodný, ale vyzerá podstatne menší. Zdroj: Nicoll Šiková a Tereza Práchenská

Vyzerá menší, ako je v skutočnosti

Namiesto pôvodnej stavby na pozemku dnes stojí nová. Rodinný dom je vlastne rovnako veľký ako pôvodný, ale pôsobí podstatne menší. Architekti sa ho snažili schovať. Nevyhnutné zjemnenie projektu dosiahli hneď viacerými prvkami. Jednopodlažný rodinný dom so šikmo-plochou strechou vyzerá podstatne menší, ako v skutočnosti je. A to vďaka natočeniu obdĺžnikového pôdorysu na ploche pozemku. Strecha domu má nízky sklon, takže pri pohľade z mesta nie je vidieť.

Prečítajte si tiež
V žiadnom prípade klasická biela kuchyňa, dlažba v celom dome a minimum dreva! Ako sa s náročnými požiadavkami nakoniec dokázali vysporiadať?

Dve časti, každá s inou fasádou a funkciou

Ďalším prvkom, ktorý zbližuje stavbu s prírodným prostredím okolo je rozdelenie domu na dve časti. Menšia, ktorá zahŕňa garáž a hosťovský apartmán je obložená drevom, takže je menej nápadná ako hlavná časť, ktorá má bielu fasádu. Avšak aj tú architekti harmonizovali kamenným obkladom, drevenými terasami, rámami okien z dreva a dekoratívnymi drevenými piliermi s výrezmi, ktoré zároveň slúžia na ochranu súkromia a tienenie.

detail domu s plochou strechou a dreveným prvkom na fasáde

Hlavná časť má bielu fasádu. Zdroj: Nicoll Šiková a Tereza Práchenská

… odrazu stojíte nad mestom

Drevom obložená časť je mierne pootočená čelom k príjazdovej ceste. Vďaka tomu sa vyrysoval priestor záhrady. Hmota, v ktorej bývajú domáci je presným opakom prvej – dlhá, svetlá a otvorená.

Keď domom prechádzate, svetlo sa mení. Uprostred dispozície je veľká miestnosť, priestor otvorený na obe strany. Smerom k svahu je tieň, a v lete chlad a pokoj. Naproti tomu je veľké okno. Javisko svet. Ako idete bližšie, hrana horizontu sa prepadá a zrazu stojíte nad mestom,“ opisuje atmosféru v novostavbe Pavel Dostál.

spálňa s výhľadom na lúku so stromom, manželská posteľ

Jedna zo spální je otvorená k mestu, ale o to viac vnorená do svahu, druhá má výhľad na pár starých a krásnych jabloní. Zdroj: Nicoll Šiková a Tereza Práchenská

Dve spálne a ochodza pozdĺž domu

Izby pozdĺž celého domu spája ochodza pripomínajúca niekdajšie priedomia. Je krytá presahom strechy a zahýba za roh, k spálňam. Jedna zo spální je otvorená k mestu, ale o to viac vnorená do svahu, druhá má výhľad na pár starých a krásnych jabloní.

chodba smerujúca do kuchyne

Keď domom prechádzate, svetlo sa mení. Zdroj: Nicoll Šiková a Tereza Práchenská

Majitelia si neuveriteľné výhľady užívajú aj z dvoch terás – jedna nadväzuje na hlavný obytný priestor, druhá na spálňu. Vďaka drevom obloženej menšej hmote majú vlastný priestor a pohodlie i deti a vnúčatá domácich, ktoré sem chodia často na víkendy. Interiér kombinuje bielu a sivú s dominujúcim drevom, vďaka ktorému pôsobí útulne.

Prečítajte si tiež
Udržateľný drevodom pre tri generácie s nízkymi nákladmi na prevádzku

Dom vo Vrchlabí

architektonický ateliér: DMAE Architects

autori: Pavel Dostál, Alžběta Vrabcová

lokalita: Vrchlabí, ČR

úžitková plocha vrátane garáže: 270 m2

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Nicoll Šiková a Tereza Práchenská

Kategória: Návšteva
Tagy: dom vo svahu drevená fasáda drevo v interiéri fasáda
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietkaDom z tehly

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietka

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Diskusia