Úspornú drevostavbu pretkáva červené lano. Má zelenú strechu a efektívne vykurovanie

10. 04. 2023
Zdieľať

Na podlhovastom a mierne svahovitom pozemku oproti kostolu vznikla nezvyčajná stavba. Rodinný dom na prvý pohľad prekvapí výraznými červenými fasádami, ale aj tvarom, ktorý sa prispôsobuje svahu skláňajúcemu sa na východ. Napriek malej ploche pôdorysu – dom je len 5 m široký a 15 m dlhý, interiér poskytuje dostatok miesta na všetko potrebné.

Červený dom z dreva uprostred nemeckej dedinky Friedrichswalde vyšiel z dielne ateliéru ANNABAU Architektur and Landschaft. Architekti prispôsobili stavbu svahu tak, že podlahu uložili v štyroch rôznych výškových úrovniach – každá tvorí samostatnú funkčnú zónu prízemia. Horné podlažie vzniklo vďaka v rôznych výškach usporiadaným plošinám z krížom lepeného dreva. Obe podlažia a všetky výškové úrovne prepájajú schody s rôznym sklonom.

červený drevodom

Terasu na južnej strane domu chráni baldachýn strechy. Zdroj: Hanns Joosten

Výhľady umocnili posedením pri oknách

Vďaka sklonu pozemku je z okien domu výhľad ponad strechy ostatných domov na okolitú prírodu. Práve tento moment architekti vtiahli do interiéru použitím sedacích parapetov či položením multifunkčných blokov z dreva k oknám. Strecha je rovnobežná so svahom a pokrytá zeleňou.

interiér obložený drevom

Vďaka sklonu pozemku je z okien domu výhľad ponad strechy ostatných domov na okolitú prírodu. Práve tento moment architekti vtiahli do interiéru použitím sedacích parapetov či položením multifunkčných blokov z dreva k oknám. Zdroj: Hanns Joosten

Flexibilný priestor – každá miestnosť sa prispôsobí potrebám

Žiadna miestnosť okrem obslužných – kuchyňa, kúpeľňa a toaleta – nemá jednoznačne definované využitie. Vďaka tomu vzniká flexibilný priestor. Miestnosti na poschodí plnia účel spálne a detských izieb s priestorom na hranie. Najväčšia časť je však otvorená a ľubovoľne využiteľná. Prízemie okrem kuchyne, obývačky a technickej miestnosti zahŕňa aj ateliér.

kuchyňa v drevostavbe

Žiadna miestnosť okrem obslužných – kuchyňa, kúpeľňa a toaleta – nemá jednoznačne definované využitie. Zdroj: Hanns Joosten

Železobetón a krížovo lepené drevené panely

Štyri plošiny prízemia sú založené na železobetónových základoch. Architekti ich ošetrili podlahami z pohľadového betónu. Všetky zvislé konštrukčné prvky sú dôsledne vyrobené z krížovo lepených drevených panelov rôznych hrúbok, ktoré zostávajú v interiéri priznané. Fasády domu sú z vonkajšej strany zateplené celulózovým vláknom a obložené nahrubo narezanými smrekovými doskami. Červený náter zdôrazňuje jedinečnosť domu.

stavba drevodomu

Všetky zvislé konštrukčné prvky sú dôsledne vyrobené z krížovo lepených drevených panelov rôznych hrúbok. Zdroj: Hanns Joosten

Udržateľný a energicky úsporný

Zelená strecha vďaka retenčnej vrstve zadržiava dažďovú vodu a dlhodobo ju uvoľňuje pre potreby rastlín. Udržateľnosť projektu podčiarkuje aj energetický koncept stavby. Vykurovanie zabezpečuje vzduchové tepelné čerpadlo doplnené pieckou na drevo. V podlahách na prízemí je zabudované podlahové kúrenie. Vďaka rôznym medzi-priestorom môže teplý vzduch v interiéri prúdiť, čo znižuje spotrebu energie. Betónové podlahy zase akumulujú teplo a uvoľňujú ho s oneskorením.

Prečítajte si tiež
Udržateľný drevodom pre tri generácie s nízkymi nákladmi na prevádzku

Terasu lemujú rastliny kivi

Terasu na južnej strane domu chráni baldachýn strechy. Otvárateľnými preskleniami nadväzuje na kaskádovito členený interiér. Pozdĺž nej rastú odolné rastliny kivi, ktoré rámujú terasu a zároveň poskytujú tieň v letných mesiacoch.

viacúrovňová terasa pri červenom drevodome

Špecifickým detailom, ktorý si môžete všimnúť v interiéri i v exteriéri je použitie červeného lana namiesto zábradlí. Zdroj: Hanns Joosten

Originálny detail: červené lano namiesto zábradlí

Všetky použité materiály budú príjemne starnúť – vďaka povrchovej kvalite surových stavebných materiálov a povrchovým úpravám. Špecifickým detailom, ktorý si môžete všimnúť v interiéri i v exteriéri je použitie červeného lana namiesto zábradlí, vďaka čomu vznikajú zaujímavé priehľady. Červené sú aj káble závesných svietidiel.

Prečítajte si tiež
Záhadná drevostavba: Prečo atypický rodinný dom zaliaty slnkom pôsobí ako logická hádanka?

Parlow House

architektonický ateliér: ANNABAU Architektur and Landschaft GmbH

lokalita: Nemecko

plocha: 166 m²

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Hanns Joosten

Kategória: Návšteva
Tagy: betónová podlaha energeticky úsporné bývanie montovaná drevostavba podlahové vykurovanie tepelé čerpadlá zelená strecha
Zdieľať článok

Diskusia