Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

28. 04. 2006
Zdieľať

Keď človek býva sám, nemusí sa nikomu prispôsobovať. Nikoho nebude rušiť televízor, nikomu nebudú prekážať vône z kuchyne, a ak si chce nájsť tichý kútik, pred nikým sa nemusí zatvárať. V byte pre single sa dvere stávajú nadbytočné a tradičné delenie miestností je obmedzujúce. Ak človek býva sám, nikto mu nemôže hovoriť ani do toho, ak pri zariaďovaní bytu v istých momentoch opustí zažité stereotypy a vykašle sa na konvencie.


Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52850
Soňa Sadloňová

V dvojizbovom byte žil starší pán celkom sám a celkom tradične. Z chodby sa vchádzalo do kuchyne, ďalšími dverami do obývačky celkom príjemných rozmerov, za obývačkou bola na dnešné pomery slušná spálňa. K tomu maličká kúpeľňa a záchod. Nič prekvapujúce. Ak človeka niečo na prvý pohľad upútalo, tak to bola uzučká priechodná kúpeľňa, cez ktorú sa ledva dalo úkrokmi prebaletiť z chodby do spálne, čo bol zážitok síce silný, nie však práve pozitívny. Čas akoby plynul pomimo bytu a na jeho zariadení sa roky nič nemenilo. Až kým neprišlo k zmene zásadnej – k zmene obyvateľa. Staršieho pána vystriedal mladý muž, ktorý do bytu vpustil celkom nový vietor.Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52852
Soňa Sadloňová

Keď už, tak poriadne

Mladého muža upútal byt hneď na prvý pohľad. Nedal sa odradiť hlukom z ulice ani ošumelosťou zariadenia, pretože vedel, že všetky problémy sa dajú zvládnuť – ak človek chce a vie ako na to. Od začiatku mu bolo jasné, že so službami zariadenia s niekoľkými krížikmi vpísanými do smaltu aj do glazúry už nemožno počítať, aj to, že maľovka, okná a podlahy pamätajú zopár rôznych štátnych zriadení, a tak je načase s nimi čosi urobiť. Nebolo pochýb o tom, že nevyhnutné investície budú nemalé a práce rozsiahle. A keď už sa mladý chlap pri sile do niečoho pustí, tak to robí poriadne a z gruntu. Bolo by predsa škoda vykachličkovať a vybaviť novým zariadením tmavú miestnôstku, ktorá sa ani zďaleka nepriblížila k jeho predstave kúpeľne – tá by predsa nemala byť iba miestom obyčajnej údržby tela, ale najmä oázou relaxu.

Prišlo teda aj na metódu „tu zamurovať, tamto vybúrať“. Na pôdoryse bytu zmena takmer nebadaná, v realite však pomerne odvážna. Vďaka nej získal mladý muž absolútne relaxačnú kúpeľňu s oknom a plochou asi 25 m2. Alebo obývačku so zabudovanou vaňou? Ťažko povedať. Isté však je, že má, čo chcel, a je s tým spokojný. „S rodinou určite ešte pár rokov počkám. Potom sa veci asi budú musieť zmeniť. Ale samému mi to takto úplne vyhovuje. Aj keď tu býva väčšia spoločnosť, každému sa to zatiaľ páčilo. A ak by náhodou nie, vždy sa dajú zatiahnuť posuvné dvere.“Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52853
Soňa Sadloňová

Praktické dôsledky

Spojenie obývačky s kúpeľňou niekoho zaujme, iného by potešilo a ďalšiemu by nevyhovovalo. Vďaka nemu však byt nielen získal naozaj netradičnú a naozaj veľkorysú kúpeľňu namiesto nepraktickej kutice, ale zmizlo z neho aj dvoje dverí, čo prinieslo ďalšie pozitíva. Chodba už nepôsobí ako miesto stretnutia primnohých dverí a vznikol tu pokojný kútik na prezutie a odloženie kabátov. Ďalší potešujúci jav nastal na opačnej strane zamurovaného priechodu, kde sa vytvorilo miesto na veľkorysý šatník.

Aj ďalší zásah mal najmä praktický význam: „Veľmi tu pomohli plastové okná,“ uznáva nový majiteľ bytu. „Izby sú otočené do rušnej ulice a bol tu taký hluk, že som v noci nemohol spávať. Ale vďaka kvalitným oknám s izolačným dvojsklom je tu teraz celkom tichučko. Okrem toho sú zvonka rolety, ktoré tiež celkom dobre izolujú. Musel som však dať urobiť aj klimatizáciu – s vetraním je tu najmä v lete problém nielen pre hluk a prach, aj pre horúčavu.“
Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52856
Soňa Sadloňová


Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52858
Soňa Sadloňová

PREDTÝM


Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52859
Soňa Sadloňová


Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52860
Soňa SadloňováSkryté zrady starých konštrukcií

Aj keď je spojenie kúpeľne s obývačkou zmenou najradikálnejšou, byt očividne omladol aj vďaka omnoho prozaickejším zmenám. V starom byte však nič nie je také jednoduché, ako to nakoniec vyzerá. Celkom ľahko sa napríklad povie: „Stačí len vymaľovať a byt s čistými bielymi stenami hneď vyzerá inak.“ Vymaľovať v starom byte však znamená najskôr zoškriabať vrstvy starých náterov, aby nová maľovka chytila, neopadávala a aby stena dýchala. Nikto predsa nemôže vedieť, či nejaký „umelec“ kedysi nepoužil olejovú farbu.

Pôvodné linoleum a staré terazzové dlaždice nahradil na chodbe aj v kuchyni svetlý, maslovobiely gres. Bukové vlysky v izbách boli síce špinavé a zošliapané, poctivé drevo však musí vydržať generácie. A drevo aj vydržalo. Zrada bola v tom, že vlysky boli klincované na trámy, medzi ktorými bol nasypaný stavebný rum. Táto kedysi bežne používaná konštrukcia bola v byte neustálym zdrojom prachu a potenciálnym útočiskom pre všakovakých, síce drobných, ale nevítaných podnájomníkov. A tak ju nahradil exaktný cementový poter, na ktorý sa pôvodné vlysky znova nalepili, prebrúsili a nalakovali.

Výsledok tejto mravčej práce jasne hovorí, že sa oplatila. Konštrukcie starého bytu skrývali ešte jednu drobnú zradu – šachorie, vďaka ktorému držali na strope pôvodné popraskané omietky. Situáciu zachránil v tomto prípade sadrokartón. Prekryť ním staré nedostatky bolo asi najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie.Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52855
Soňa Sadloňová

Nielen pragmatické rozhodnutia

Napriek všeobecnému trendu spájania kuchyne s obývačkou ostali v tomto byte spomínané miestnosti oddelené. „V kuchyni netrávim veľa času,“ vysvetľuje mladý muž. „Nie som vášnivý kuchár. Nachystám si niečo jednoduché a hotovo.“ Pri takomto prístupe mu celkom vyhovovala oddelená miestnosť tam, kde bola, len ju vybavil novou jednoduchou a praktickou linkou.

K zariaďovaniu bytu pristupoval jeho nový obyvateľ veľmi prakticky. „Spôsob predaja nábytku, ktorý u nás uplatňuje väčšina obchodníkov, mi pripadá voči kupujúcemu dosť neférový – zaplatíte 40 až 60 % z ceny a potom čakáte, či vám objednaný tovar dodajú za sľúbených šesť týždňov. Ak máte šťastie, dočkáte sa v sľúbenej lehote sľúbeného tovaru. Ak nie… Preto som väčšinu nábytku kúpil v obchodnom dome IKEA, kde si môžete tovar odviezť hneď. Po týždňoch práce na rekonštrukcii som nechcel čakať ďalšie týždne na nábytok. Chcel som sa nasťahovať a bývať.“


Sám doma alebo čo viac si môže želať chlap

52851
Soňa Sadloňová

Okrem zmien v dispozícii bytu venoval jeho nový majiteľ asi najviac tvorivej energie kúpeľni. Chcel v nej vytvoriť atmosféru hodnú obývacej izby. Klasické modrobiele kachličky by sa sem naozaj nehodili, a tak siahol v netradične umiestnenej kúpeľni po netradičných materiáloch. Sanitu z bielej keramiky dopĺňa na stenách betón s povrchom napodobňujúcim kameň, na podlahe vymývaný štrk a tíkové drevo. Výnimkou je len sprchovací kút vyložený mozaikou v béžových a kamenných odtieňoch. „Mám to asi v povahe, že sa k veciam správam šetrne.
Aj bielu dlažbu mám čistú a myslím, že by mi nerobil problémy ani biely koberec,“ odpovedá mladý muž s úsmevom na moju otázku o čistení plastického povrchu betónových stien. „Bývam tu sám a nie je tu nikto, kto by mi na ne prskal zubnú pastu alebo niečo podobné. Okrem toho sa dá betónový povrch celkom dobre upraviť pomocou vodného skla, takže ostane nenasiakavý a celkom dobre sa čistí. Kamienky raz za čas prepláchnem vodou a nasypem naspäť. A keď ma to prestane baviť, pozametám ich a vydláždim to tu,“ dodáva pobavene. Zdá sa, že mu zmeny v byte nespôsobujú ani najmenší problém. Zmena je predsa život.


Dodávatelia:

Záclony: interiérové štúdio Claudia Bratislava, Klaudia Marková
Renovácia dverí, montáž kuchynskej linky: Drevomade, www.drevomade.sk
Plastové okná: Mikuláš Egri, montáž plastových okien a roliet
Stavebné práce, obklady, stierky, maľba: O. K. Stav, www.drevomade.sk
Renovácia parkiet: Cinnamon, Ing. Iveta Bučková
Posuvné dvere: Roldor, www.roldor.sk
Realitná kancelária: LuHoS real, www.reality.luhos.sk

Kategória: Navrhovanie interiéru Návšteva
Tagy: byt chlap na návšteva
Zdieľať článok

Diskusia