Slnku a záhrade v ústrety

30. 06. 2006
Zdieľať

Pôvodne to bol jeden veľký pozemok, z ktorého sa však postupne „odkrojili” menšie parcely, na ktorých vyrástli nové rodinné domy. Takýto bol aj osud stavebnej parcely s plochou 442 m2, na ktorej stojí táto novostavba so zakrivenou presklenou fasádou.


Slnku a záhrade v ústrety

57435

Staré & nové

Smerom k zadnej strane nového domu sa terén prudko zvažuje, čo umožnilo vytvoriť pod polovicou domu suterén.Tu sa nachádzajú hlavný vstup, šatňa a ďalšie priestory, ktoré sa dajú oddeliť pomocou posuvných dverí. Architekti sa pri návrhu vonkajšej podoby domu inšpirovali pôvodnými budovami a hlavne zakriveným tvarom starého záhradného múra, ktorý tu predtým stál. Fasáda novostavby prebrala tento charakteristický tvar, ktorý akoby vyjadroval spätosť starého s novým.

Redukcia na najpodstatnejšie


Slnku a záhrade v ústrety

57436

Pôdorys domu je koncipovaný tak, že obe horné poschodia sú otočené do záhrady. Výrazne vyčnievajúci balkón, ktorý sa rozprestiera cez celú šírku domu, toto riešenie ešte zdôrazňuje. Obytný priestor na prízemí, hĺbka ktorého dosahuje menej ako sedem metrov, sa dá rozčleniť pomocou posuvných dverí. Ich otvorením sa vytvorí priehľad pozdĺž zakrivenej fasády cez celú šírku prízemia. Vďaka tomuto rafinovanému riešeniu pôsobí obytný priestor na prízemí väčším dojmom, aj keď v skutočnosti má plochu iba 90 m2. Na severovýchodnej strane domu situované schodisko nezaberá v pôdoryse príliš veľa miesta a neprejavuje sa ani na vonkajšej podobe domu.


Slnku a záhrade v ústrety

57438

Svetlo a priestor

Na ploche 90 m2 horného poschodia sa nachádzajú tri spálne, šatňa a kúpeľňa. Podobne ako prízemie, aj horné poschodie je vďaka jednoduchému pôdorysnému tvaru priestranné, vzdušné a svetlé. Dekoratívne prvky vytvára život sám, predovšetkým však nádherná okolitá príroda. Otvorenosť smerom k prírode zvýrazňujú tiež vysoké, štíhle dverné prvky, ktoré sa dajú všetky otvoriť smerom von, do záhrady.

Horizontálne línie domu, ktoré zdôrazňuje predovšetkým výrazne prečnievajúci balkón, na severovýchodnom priečelí domu prerušujú dva kubické výstupky. V jednom je kozub, ktorý zohrieva veľkú kuchyňu a druhý vpúšťa do knižnice denné svetlo.

Vo formálnom spojení so širokým pásom okien na hornom poschodí sa dom vďaka týmto nenápadným prvkom stáva ľahko pochopiteľným a dôverne známym. Aj bez použitia výrazných, do očí bijúcich akcentov vznikla pozoruhodná stavba, ktorá sa vyznačuje mimoriadnymi architektonickými i estetickými kvalitami, aj keď využíva iba 98 m2 pozemku.


Slnku a záhrade v ústrety

57439


Slnku a záhrade v ústrety

57440


1.N.P. Pôdorys prízemia a poschodia (M 1:200) sa vyznačujú zvláštnym pôvabom vďaka zakrivenej fasáde, pripomínajúcej duté zrkadlo, ktoré celý deň zachytáva slnečné lúče. Tmavý obklad z kamenných platní slúži ako tepelný akumulátor na získavanie solárnej energie.


2.N.P. Nápadný balkón, ktorý sa “vznáša” nad prízemím, vytvára výrazný akcent na tejto inak veľmi zdržanlivo pôsobiacej stavbe. Široký pás okien na hornom poschodí vpúšťa ráno dovnútra vychádzajúce slnko a poskytuje panoramatický výhľad na okolitú hornatú krajinu.
Technické údaje:

Veľkosť pozemku: 442 m2
Celková obytná plocha: 182 m2
Obytná plocha prízemia: 92 m2
Obytná plocha poschodia: 90 m2
Plocha suterénu: 90 m2
Nosná konštrukcia: železobetón
Obvodové steny: betón
Vnútorné steny: murované
Strešná krytina: plech
Okná: drevené
Podlah. krytina: parkety, bridlica
Vykur. systém: plynové kúrenie

Kategória: Návšteva
Tagy: inšpirácie do bytu rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia