Snaha o zachovanie starých stromov na pozemku vyústila do nepravidelného tvaru domu
Aj vy túžite po dome, ktorý by bol príjemný, harmonický, poskytoval by pohodlie celej rodine, ale zároveň by ste sa v ňom cítili ako na dovolenke?
Krb ako srdce domu
Základom rodinného domu s charizmou chaty je jednoduchá forma, hra s tvarmi, sedlová strecha, „telo“ z dreva a výrazný krb, ktorý tvorí srdce domu. Samozrejmosťou sú prepojené vnútorné a vonkajšie priestory. Architekti namiesto rustikálnej estetiky charakteristickej pre chaty zvolili „vykresávanú“ formu domu s rovnými prísnymi líniami. Takto sa dom-chata lepšie včlení do mestského prostredia a plne akceptuje krásne stromy, ktoré k pozemku patrili.
Nepravidelný pôdorys aj výška
Tvar pôdorysu a výška jednotlivých častí stavby vyplynuli z jedinečných podmienok pozemku. Diktovali ich najmä existujúce vyrastené stromy. Vďaka nim vznikol nepravidelný fazetový tvar hlavnej budovy a časti stavby s rôznou výškou. Umiestnenie domu medzi stromy zároveň vytvára príjemnú atmosféru a obaľuje ho vlastnou súkromnou bublinou. Vďaka stromom je izolovanejší a pôsobí pokojnejšie ako neďaleké mestské stavby.
Svetlý a útulný interiér
V interiéri zohráva kľúčovú úlohu svetlo a útulnosť. Teplo dnu architekti vniesli bohatým použitím dreva, drevených stropov, ktoré v kombinácii s bielou farbou vyznievajú čisto a sviežo. S drevom kontrastujú sivo-červené tehly krbu. Rovnaké sú použité na oddelenie zadnej verandy od okolia. Za touto tehlovou stenou je umiestnená vonkajšia sprcha.
Denná časť s troma funkciami
Hlavná obytná miestnosť spája kuchyňu s pracovným ostrovčekom, jedáleň a obývaciu izbu do jedného celku. Hneď pri krbe sa nachádzajú schody na horné podlažie. Všimnite si príjemný kútik s lavicou, ktorý vznikol pod schodmi. Zaujímavo sú riešené aj kúpeľne, ktoré priestor „schladili“ sivo-bielym tehlovým obkladom. Pod umývadlom je dlhá drevená skriňa. Na prízemí sa nachádza spálňa rodičov, na poschodí sú ďalšie dve.
Terasa, veranda i balkón
Zo spoločenskej zóny, ale aj zo súkromných častí, sa dá vyjsť do vonkajších priestorov. Nie je to len zadná veranda, cez ktorú sa dá prejsť na záhradu. Dom má aj prednú verandu a niekoľko súkromných terás.
Atmosféru exteriéru v prednej časti domu dotvára veľký brest, ktorý architekti taktiež zachovali. Obytnú zónu na prízemí spájajú so záhradou posuvné sklené dvere. Početné okná rôznych rozmerov vnášajú do interiéru svetlo rôznej intenzity počas celého dňa, a samozrejme aj výhľady na stromy, pamätníkov pozemku.
Kúsok od hlavného domu stojí hosťovský domček. Sú od seba oddelené malým súkromným nádvorím.
Hewn House v skratke
architektonický ateliér: Matt Fajkus Architecture, www.mfarchitecture.com
autori projektu: Sarah Wassel, David Birt, Matt Fajkus
lokalita: Austin, Texas, USA
plocha: 233 m2
pozemok: 587 m2
realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Charles Davis Smith, FAIA, www.csphoto.net